A tárca tájékoztatása szerint Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter és Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár a jó hangulatú találkozón elmondta, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán az Országgyűlés elé került a bírák nyugdíjazására vonatkozó új szabályozás.
A parlament keddi ülésén azoknak az indítványoknak az általános vitája folytatódhat, amelyek az Alkotmánybíróság döntése után 62 helyett 65 évben határoznák meg a bírák, illetve valamennyi, az igazságszolgáltatásban közhatalmat gyakorló személy nyugdíjkorhatárát. Navracsics Tibor e kérdésben ugyancsak javasolja az alaptörvény átírását.
Az Európai Unió Bírósága október elsején tárgyalja az a bírák magyarországi nyugdíjazásának ügyét. Január 1-jén lépett életbe az a rendelkezés, amely a bírák nyugdíjkorhatárát 70-ről 62 évre csökkentette, az Alkotmánybíróság azonban július 16-án visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a vitatott passzust. Indoklásában hivatkozott többek közt a bírói függetlenség és elmozdíthatatlanság jogállami értékére.
Répássy Róbert szeptember 8-án még arról beszélt, hogy az igazságszolgáltatás minden, közhatalmat gyakorló résztvevőjére egységesen a 65 éves szakmai korhatár lesz érvényes, ha a parlament elfogadja a kormány erre vonatkozó alkotmány- és törvénymódosító javaslatait.
Emlékeztettek arra, hogy a magyar kormány korábban a Velencei Bizottságtól kérte az alaptörvényt kísérő sarkalatos törvények értékelését, aminek harmadik fordulójára hamarosan sor kerül, ahogy az Európai Bizottság kifogásai nyomán ezzel a testülettel folyamatosan együttműködik a kabinet – tudatta a KIM.
Nem csak a bírák nyugdíjazásáról érdeklődnek
Az Európai Parlament budapesti képviselete hétfőn közölte, hogy szerdáig Magyarországon tartózkodik az EP állampolgári jogi szakbizottságának eseti küldöttsége, amely a közelmúltbeli jogi változásokról tájékozódik; a delegáció nyolc tagja mások mellett miniszterekkel, a parlamenti frakciók vezetőivel, az igazságszolgáltatás és a civil társadalom képviselőivel találkozik.
Darák Péter, a Kúria elnöke a múlt héten folytatott megbeszélést a Velencei Bizottság küldöttségével. Az elnök a megbeszélésen összegezte a Kúria első félévi tevékenységét, majd válaszolt a törvénymódosítások hatásaival kapcsolatos kérdésekre.
Az EP 2012. február 16-ai állásfoglalásában felkérte az állampolgári jogi szakbizottságot, készítsen jelentést arról, hogy a közelmúltbeli magyarországi jogszabályi változások és az új alaptörvény összhangban áll-e az európai szerződésekbe és az EU alapjogi chartájába foglalt alapjogokkal és értékekkel. A tényfeltáró küldöttség látogatása ennek a munkafolyamatnak a része – mutattak rá.