A bírák nyugdíjazásáról is kérdezték Navracsicsot

Elsősorban a bírák nyugdíjazására és az egyházi bejegyzésre vonatkozó részletszabályozásról tettek fel kérdéseket az Európai Parlament delegációjának tagjai.

PR
2012. 09. 25. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca tájékoztatása szerint Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter és Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár a jó hangulatú találkozón elmondta, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán az Országgyűlés elé került a bírák nyugdíjazására vonatkozó új szabályozás.

A parlament keddi ülésén azoknak az indítványoknak az általános vitája folytatódhat, amelyek az Alkotmánybíróság döntése után 62 helyett 65 évben határoznák meg a bírák, illetve valamennyi, az igazságszolgáltatásban közhatalmat gyakorló személy nyugdíjkorhatárát. Navracsics Tibor e kérdésben ugyancsak javasolja az alaptörvény átírását.

Az Európai Unió Bírósága október elsején tárgyalja az a bírák magyarországi nyugdíjazásának ügyét. Január 1-jén lépett életbe az a rendelkezés, amely a bírák nyugdíjkorhatárát 70-ről 62 évre csökkentette, az Alkotmánybíróság azonban július 16-án visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a vitatott passzust. Indoklásában hivatkozott többek közt a bírói függetlenség és elmozdíthatatlanság jogállami értékére.

Répássy Róbert szeptember 8-án még arról beszélt, hogy az igazságszolgáltatás minden, közhatalmat gyakorló résztvevőjére egységesen a 65 éves szakmai korhatár lesz érvényes, ha a parlament elfogadja a kormány erre vonatkozó alkotmány- és törvénymódosító javaslatait.

Emlékeztettek arra, hogy a magyar kormány korábban a Velencei Bizottságtól kérte az alaptörvényt kísérő sarkalatos törvények értékelését, aminek harmadik fordulójára hamarosan sor kerül, ahogy az Európai Bizottság kifogásai nyomán ezzel a testülettel folyamatosan együttműködik a kabinet – tudatta a KIM.

Nem csak a bírák nyugdíjazásáról érdeklődnek

Az Európai Parlament budapesti képviselete hétfőn közölte, hogy szerdáig Magyarországon tartózkodik az EP állampolgári jogi szakbizottságának eseti küldöttsége, amely a közelmúltbeli jogi változásokról tájékozódik; a delegáció nyolc tagja mások mellett miniszterekkel, a parlamenti frakciók vezetőivel, az igazságszolgáltatás és a civil társadalom képviselőivel találkozik.

Darák Péter, a Kúria elnöke a múlt héten folytatott megbeszélést a Velencei Bizottság küldöttségével. Az elnök a megbeszélésen összegezte a Kúria első félévi tevékenységét, majd válaszolt a törvénymódosítások hatásaival kapcsolatos kérdésekre.

Az EP 2012. február 16-ai állásfoglalásában felkérte az állampolgári jogi szakbizottságot, készítsen jelentést arról, hogy a közelmúltbeli magyarországi jogszabályi változások és az új alaptörvény összhangban áll-e az európai szerződésekbe és az EU alapjogi chartájába foglalt alapjogokkal és értékekkel. A tényfeltáró küldöttség látogatása ennek a munkafolyamatnak a része – mutattak rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.