Arra a kérdésre, hogy volt-e titkos megállapodás az azeriekkel, a kormányfő azt válaszolta: „ez egy demokratikus európai állam. A nemzetközi jog szabályait nem titkos megállapodások szerint alakítják, hanem ahogyan azok írva vannak, nyilvánosan.” Arra, hogy milyen további lépéseket tervez Magyarország, azt felelte: „Nem tervezünk semmit, mert Magyarország képes arra, hogy minden kérdést a saját súlyának megfelelően kezeljen.”
Jó viszonyra törekvés
Magyarország mindenkivel jó viszonyra törekszik, tiszteli a tőle különböző országokat, „megadjuk a tiszteletet, éppen ezért mindig a nemzetközi jog szabályainak betartása mellett fogunk eljárni a jövőben is, ugyanezt fogjuk cselekedni a jövőben is hasonló esetek esetén” – mondta a miniszterelnök.
Az Örményországgal való kapcsolatot firtató felvetésre reagálva Orbán Viktor hangsúlyozta: „tiszteljük az örményeket, és reméljük, hogy jó viszonyt ápolhatunk velük a következő évtizedekben is”.
Új lakás, kifizetett bér
Ismert, Magyarország múlt héten pénteken adta ki Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Safarovot, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek, őrnaggyá léptettek elő, új lakást adtak neki, és visszamenőleg kifizették a bérét. Szerzs Szargszján örmény elnök még aznap Jerevánban bejelentette, hogy országa megszakítja a diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal.
Bírálatot kapott az örmény államfő is
Az örmény államfő kudarcának tartja Safarov szabadon engedését a Hetk című jereváni oknyomozó hírportál. A szerző szerint világosan látható volt, hogy Magyarország egyszer ki fogja adni Safarovot Azerbajdzsánnak. Viszont egészen addig, amíg a kiadásra sor került, az örmény államfő keveset tett a megakadályozásáért. A szerző úgy véli, az elnök valójában saját kudarcát próbálja leplezni a hangos tiltakozással. Mint írja, Magyarországot nem lehet felelősségre vonni az ügyben, hiszen a nemzetközi jognak megfelelően járt el.
Azerbajdzsán nyerte e legtöbbet az üggyel – írja a Eurasia Review politikai elemző portál. A weboldal által megszólaltatott szakértő emlékeztet, hogy az azeri baltás gyilkost hazájában hősként tisztelik, így szabadon engedését az azeri nép a kormány sikereként könyveli el, Örményország pozíciói viszont gyengülnek Safarov hazatérésével. Ezt bizonyítja az is, hogy Jereván csak a Magyarországgal folytatott diplomáciai kapcsolatok megszakításával tudta magára vonni a világ figyelmét. Az elemző rávilágít: Azerbajdzsánnak olajvagyona miatt sokkal nagyobb külpolitikai mozgástere van, mint a szomszédos Örményországnak.