Pintér: Mindenki tudja, hogy milyen büntetésre számíthat

A belügyminiszter szerint ma lényegesen nagyobb a rend az országban, mint két éve, a kormányváltás idején.

NT
2012. 09. 18. 21:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető a közmédiának adott interjújában emlékeztetett arra, hogy két éve jogszabály-módosításokkal alapozták meg a rendteremtést, így például lehetővé tették, hogy a szabálysértéseket elzárással büntessék.

Hozniuk kellett a mérőszámokat

Pintér Sándor a rendőrségi átalakításokról szólva azt mondta, már hivatalba lépésekor megállapították azokat az objektív mérőszámokat, amelyek alapján a rendőri vezetőket és egységeket minősíteni lehet. Hozzátette: a türelmi idő lejártával a rendőri vezetőknek „ezeket a mérőszámokat hozniuk kellett”.

Úgy gondolom, a rendszert oly módon kell átalakítani, hogy Damoklész kardja függjön azok feje fölött, akik az ország gazdaságilag, stratégiailag érzékeny vagy a korrupciótól veszélyeztetett területein dolgoznak – mondta Pintér Sándor a Magyar Nemzetnek.

Közölte, a minősítések során 23 bűncselekménytípus, illetve elv alapján mérlegeltek, ezek között említette az elkövetett bűncselekmények számát, az adatok alakulását az előző évhez képest, valamint a rablások, a betöréses lopások felderítési számait. Jelezte: „akik mentek, azok nem javítottak, hanem rontottak”, ezért kért fel másokat ezekre a posztokra. Ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az érintett rendőri vezetőket nem elbocsátották, hanem más beosztásba helyezték.

Tíz vezetőt váltottak le

Tíz rendőrkapitány vezetői megbízását vonták vissza szombati hatállyal – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) múlt héten pénteken. A távirati iroda azzal kapcsolatban kereste meg az ORFK-t, hogy pénteken a dunaújvárosi és a szombathelyi rendőrkapitány vezetői megbízásának visszavonása vált nyilvánossá.

Átszervezés és megtisztulás

Ismert, augusztus közepén csaknem 420 embert érintő átszervezést jelentettek be a rendőri szerveknél, több osztály jogutód nélkül szűnik majd meg. A Népszabadságnak adott interjújában Pintér Sándor már beszélt arról, hogy lesznek személyi és szervezeti változások a rendőrségnél, de ezek nem feltétlenül állnak majd ok-okozati kapcsolatban a közelmúltban kirobbant korrupciós üggyel. A miniszter akkor is jelezte, nem maradhat meg a jelenlegi keretek között az NNI sem, amely megalakítása óta létszámát, feladatait és jogosítványait tekintve is jelentősen bővült, „de ez nem párosult a hatékonyság javulásával”.

Megtisztuláson esik át a rendőrség, hogy ősztől morálisan megerősödve végezhesse hivatását – mondta korábban az ORFK kommunikációs igazgatója a fegyveres testületet érintő szervezeti és személyi változásokról, a rendőri korrupciós ügyekről, az eddig megoldatlan merényletekről és a szélsőséges felvonulásokról is szólva.


Arra a felvetésre hogy „alvilági figurák magukkal rántottak magas rangú rendőri vezetőket”, a belügyminiszter elmondta: titkosszolgálati eszközökkel és módszerekkel gyűjtöttek adatokat a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai, és amikor a kellő bizonyítékokat sikerült begyűjteniük arra, hogy milyen szintig ért el az alvilági vesztegetés a rendőrségen belül, akkor az ügyet átadták a Legfőbb Ügyészségnek. Arra a kérdésre, hogy mindezek alapján mennyire érinti a korrupció a rendőrséget, Pintér Sándor azt mondta, a rendőrség kevésbé fertőzött, mint a társadalom többi része.

Nem sok, de nem is kevés

A korkedvezményes nyugdíj megszüntetéséről azt mondta, 70 és 100 között van azoknak a száma, akik kérték a szolgálatba való visszahelyezésüket. Ez, mint mondta, nem sok, de nem is kevés. Kitért arra is, eddig heten jelezték azok közül, akik az átszervezés következtében más beosztásba kerültek, hogy távozni kívánnak a rendőrség állományából.

A belügyminiszter arról is beszélt, hogy 4200 rendőr kiképzését kezdték meg miniszteri kinevezése óta, és a kiképzéseket követően 3500-zal nőtt a rendőri létszám. A közfoglalkoztatás eredményességéről szólva elmondta, jelenleg 210 ezerre tehető az ebben a körben dolgozók száma, de többen jelentkeznek a munkára, mint ahány embert fogadni tudnak.

A közrend és közbiztonság területén már eltűnt az az érzés, hogy a kormány és a rendőrség nem ura a helyzetnek. Az utóbbi években több ezer rendőrt sikerült felvenni, megkezdték a korrupció kiszorítását a rendőrségből, és kizárják a lehetőségét a bűnözőkkel való összefonódásnak – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt a Vas Népének adott interjújában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.