Baján léket kaphat a szoci lendület

A látszattal ellentétben nagy jelentősége van a bajai időközi választásnak, egy kormánypárti győzelem kiválthatja a viták felerősödését az ellenzéki oldalon.

Kovács András
2012. 10. 25. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap újabb két, tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást, amelyen mindegyik parlamenti párt részt vesz. A Pest megyei Dabason haláleset, míg a Bács-Kiskun megyei Baján lemondás miatt kell az urnákhoz járulniuk a szavazóknak. A dél-alföldi városban az egyes számú körzetben voksolhatnak az ott élők. A két évvel ezelőtti választáson a Fidesz 49,95, az MSZP-Civil Mozgalom-SZEMA összefogás 14,65, a Jobbik 10,48, míg a két független jelölt együttesen 24,93 százalékot ért el.

A voksolás tétje az elmúlt hetek időközi választásainak a fényében a látszatnál lényegesen nagyobb, mivel az MSZP a dunaföldvári és soproni sikert követően egy harmadik győzelemtől nagyon komoly lendületet kaphatna. A szocialisták nyilvánosságra került titkos stratégiájában az szerepel, hogy el kell oszlatni azt a képzetet, hogy a Fidesz nem legyőzhető. Ennek fényében egy újabb sikerrel gyakorlatilag teljesítenék is ezt a pontot, valamint Mesterházyék vonala is jelentősen megerősödne.


Bár az október 23-ai békemenet a várakozásokhoz képest lényegesen több embert mozgatott meg, ez nem altathatja el a kormánypárti szavazókat. Ismert, hogy a soproni időközi választáson is több ajánlószelvényt adott le a Fidesz–KDNP jelöltje, mint amennyi szavazatot kapott. Az elmúlt hetek időközi választásain elszenvedett kudarcot követően egy újabb nagyvárosban elszenvedett vereség elbizonytalanítaná a kormánypárti tábort. A bajai voksoláson csupán egy körzetben szavaznak, de a sikerrel ismét elbizonytalanodhatnak a baloldal hívei, ami az év hátralévői voksolásaira is komoly hatással lehet. 

Egy szocialista vereség vasárnap lényegesen megváltoztatná az MSZP eddigi kommunikációját, ráadásul az ellenzéki táboron belül újabb kérdések merülnének föl az alakulat országos győzelmi esélyeit illetően. Ebben a helyzetben tovább élezheti az ellentétek Bajnai Gordon megjelenése, aki október 23-án egy 2014-es választói mozgalmat hirdetett meg, de az MSZP egyelőre teljes mellszélességgel nem állt be e mögé.

Megosztott az ellenzék

A dél alföldi város sokkal kevésbé számít stabil elkötelezettségűnek, mint Dabas. Ezt jól mutatja, hogy míg az országgyűlési választásokon 1998 óta mindig a Fidesz győzött, addig a helyi önkormányzati választások sokkal tarkább képet mutatnak. 1998-2006 között MSZP-SZDSZ közös támogatású polgármester vezette a települést, és csak hat évvel ezelőtt történt fordulat Révfy Zoltán  Fidesz–KDNP jelölt győzelmével. 2010-ben Zsigó Róbert, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője diadalmaskodott.

A mostani voksoláson Juhász István független, Telekdi András, a Demokratikus Koalíció, Csubákné Besesek Andrea, a Fidesz–KDNP, Barna György, az MSZP, Horváth Tibor István, a Jobbik, Hunyadi László, az LMP-Szolidaritás jelöltjeként száll ringbe. Az utóbbi kapcsán apró érdekesség, hogy a Szolidaritás azóta már Bajnai Gordon mellett állt ki, míg az LMP egyelőre nem kötelezte el magát mellette.

Stabil jobboldali fölény

Dabason a 3-as számú körzetben kell az urnákhoz járulni, mivel Tokai László, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI)-Fidesz képviselője elhunyt. A mostani voksoláson öten szállnak ringbe: Bartháné Harsányi Nóra, a Dabasi Lokálpatrióta Egyesület, Gyimesi András, a Jobbik, Kosztolányi Gyula, a DAFI-Fidesz, Králl Zoltán független és Vizer Tamás is független színekben. Érdekesség, hogy Vizer a 2010-es voksoláson még KDNP-Nemzeti Fórum közös jelölt volt.

A 2010 október 3-ai választáson a DAFI-Fidesz jelöltje 49,91, a KDNP-Nemzeti Fórum 25,41, a Jobbik 16,76, az MSZP 4,86, míg az LMP 3,06 százalékot ért el. Jól látszik, hogy az utóbbi két erő vélhetően a roppant gyenge szereplés miatt most nem állított jelöltet. Dabas alapvetően stabil jobboldali körzetnek tekinthető, országgyűlési választások során az MSZP csak 1994-ben tudott itt nyerni, de akkor is csak kis különbséggel.


Az 1994-es önkormányzati választáson már egy FKGP-MIÉP-KDNP közös támogatású polgármester futott be, míg négy évvel később Kőszegi Zoltán, a DAFI-Fidesz közös jelöltje, aki azóta az összes voksolást megnyerte. Dabas jobboldali jellegét jól mutatja, hogy 2002-ben az önkormányzati voksoláson is fölényesen győzött a DAFI-Fidesz, miközben országosan az MSZP tarolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.