Tili Károly, Kolontár független polgármestere kiemelte: azon dolgoznak, hogy élhető település legyen Kolontár, az emberek szeressenek ott lakni. Kolontáron 36 család házát öntötte el a vörösiszap, a katasztrófa után nem sokkal 11 család költözött el a faluból, és voltak, akik később választottak új lakóhelyet. A polgármester emlékeztetett arra, hogy az állam megtérítette a lakóingatlanokban és az ingóságokban keletkezett kárt, és a mezőgazdasági termelők kárenyhítése is a végéhez közeledik. Helyreállították a jelenleg 720 lakosú település középületeit, megszépült az általános iskola, a polgármesteri hivatal és a művelődési ház.
A vörösiszap-katasztrófa ügyében indult büntetőper múlt pénteki tárgyalásán az is elhangzott: csaknem húsz percen keresztül nem értesítettek senkit a bekövetkezett gátszakadásról az ajkai timföldgyár diszpécserei.
Múlt csütörtökön a timföldgyár környezetvédője azt mondta: azt hitte, csak az összegyűlt esővizet engedik le a már nem működő 9-es tározóról, és ezért riasztották a kolontáriak a tűzoltókat.
Múlt szerdán a Veszprémi Törvényszéken tagadták bűnösségüket a timföldgyár hidrátgyártó üzemének vezetői. A bíróság a 15 vádlott közül a nyolcadrendű vádlott L. Lászlót és az ötödrendű vádlott D. Józsefet hallgatta meg, őket halált előidéző gondatlan közveszélyokozással, környezet- és természetkárosítással vádolják.
A Magyar Kármentő Alap forrásaiból új sportöltözőt építettek, és befejeződött a vörösiszap-katasztrófát bemutató tanösvény kialakításának első üteme. Szintén a kármentő alapból igényeltek csaknem 40 millió forintos támogatást a kolontári csatornahálózat és a szennyvíztisztító kiépítéséhez, az augusztusban kezdődött beruházás 260 millió forintba kerül. Terveik szerint felújítják az úthálózatot és a vízelvezető árkokat is. A vörösiszap-tározók lefedése még nem fejeződött be, ezért a porzás erős szélben még érzékelhető a falu egyes részein. A bányakapitány szigorú felügyelet alatt tartja a munkálatokat, ezért rövid időn belül ez a probléma is megoldódik – tette hozzá Tili Károly.
A polgármester kiemelte az állami szerepvállalást
Toldi Tamás (Fidesz–KDNP) devecseri polgármester a katasztrófát követő állami szerepvállalást emelte ki, aminek köszönhetően rövid idő alatt új lakópark épült a károsultaknak. A településen csaknem háromszáz házat öntött el a vörösiszap, és több mint 260 házat kellett lebontani. Magyarország azt is megmutatta, hogy a bajban össze tud tartani – fogalmazott. Szólt arról is, hogy két év telt el a katasztrófa óta, de jelenleg is két pszichológus dolgozik Devecseren. A lakosság jelentős része a házával együtt a múltját veszítette el, aminek a feldolgozásához több év kell a szakemberek szerint. Sokan segítség nélkül egyáltalán nem tudnak továbblépni, a pszichológusok tevékenységére nagy szükség van, szeretnék, ha társadalombiztosítási támogatással a szakorvosi rendelőben több mentálhigiénés szakember lenne elérhető. A munkahelyteremtő beruházások mellett ez a legfontosabb – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint a kármentő alap még rendelkezésre álló forrásaiból további fejlesztéseket terveznek: az ipari park kiépítése, a Fő tér rekonstrukciója és az oktatási intézmények felújítása mellett megújulnak a Devecseren átvezető utak, járdák és vízelvezető árkok. A mentesített mezőgazdasági területeken energiaültetvény létesítését tervezik. Egy pályázatnak köszönhetően pedig több mint 1,4 milliárd forintból fejlesztheti vízvédelmi rendszerét Devecser és Kolontár. Jelentős telekárkedvezménnyel támogatják a letelepedő családokat, mert a katasztrófa óta legalább kétszázzal kevesebben laknak a városban – mondta.
A vörösiszap nyomait sikerült eltüntetni
Marton László, Somlóvásárhely független polgármestere szerint minden probléma megoldódott, a településről senki nem költözött el. A vörösiszap nyomait sikerült eltüntetni, az utakat felújították, minden egyenesbe jön – fogalmazott. A kármentő alap segítségével jelenleg az iskolát renoválják, és további fejlesztéseket is terveznek.
Ökumenikus kápolnát avatnak Devecserben, fáklyás felvonulás Kolontáron
A vörösiszap-katasztrófa második évfordulóján, csütörtökön Devecserben felavatják a Makovecz Imre által tervezett ökumenikus kápolnát a lakóparkban; a városban és Kolontáron fáklyás felvonulással is emlékeznek az áldozatokra.
Toldi Tamás (Fidesz-KDNP), Devecser polgármestere az eseménysorozat meghívójában azt írta: „az új időszámításunk innen kezdődik. Visszatekintve a második évre, azt látjuk, hogy az önzetlen összefogás ismét csodát tett, és mi többek lettünk. Október 4-e különleges lehetőséget teremt számunkra, hogy hálánkat, köszönetünket kifejezésre juttassuk”.
Az évforduló programjai Devecserben már szerdán elkezdődnek: délután három új tárlat nyílik a Rotary Házban, közöttük A katasztrófától napjainkig – devecseri újjászületés című emlékkiállítás. Csütörtök délelőtt az iskolában Múltunk, jelenünk, jövőnk címmel projektnapot tartanak a fejlesztésekről, az óvodások pedig ünnepi műsort adnak elő. Délután átadják a Bakonyerdő Zrt. devecseri erdészetének új épületét, és a könyvtárban a katasztrófavédelemről tartanak előadást, valamint játékos vetélkedőket.
Délután kerül sor a Makovecz Imre által tervezett ökumenikus kápolna átadására és megszentelésére. A károsultaknak felépült lakópark a Makovecz park, a közösségi tér pedig a Máltai kert nevet kapja, a névadáson és a kápolnaszentelésen közreműködik a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola Fúvószenekara és a Devecseri Ifjúsági Fúvószenekar.
Az esti fáklyás felvonulás a Makovecz parktól az Emlékparkban található Rotary Házig tart majd.
Kolontáron csütörtök délután fél egykor megszólal a harang az áldozatok emlékére. Délután a szentmise előtt a templomban Bolyki Balázs és az érdi Csengettyűs Együttes lép fel. A vörösiszappal elöntött és megsemmisült településrészen fáklyás felvonulással emlékeznek a katasztrófa áldozataira, minden egyes elbontott ház helyén egy-egy mécsest gyújtanak meg. „Nem ünnep ez Kolontár számára, hanem gyász, csendben emlékezünk a tragédiára” – mondta Tili Károly független polgármester.