75 hónapos a Fidesz-rekord, Bajnaiék tovább hasítják az ellenzéki tortát

75 hónapja vezeti a népszerűségi listákat a jelenlegi kormánypárt, míg az ellenzék továbbra is rendkívül megosztott.

Kovács András
2012. 11. 03. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erősödött a Fidesz és az MSZP is: a kormánypárt idei legjobb eredményét érte el októberben, az MSZP a választások óta a legmagasabb támogatottságát élvezi – állapította meg az Ipsos. A biztos szavazók körében a cég szerint a Fidesz 41, az MSZP 33 százalékot ér el, a Jobbik 15 százalékon áll, az LMP 6, a DK 4 százalékos.

A Tárki adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP támogatottsága 38-ról 40 százalékra, az MSZP-é pedig 24-ről 28 százalékra nőtt. Érdekes a DK eredménye, a Gyurcsány-párt szeptemberi 8 százaléka – az éhségsztrájk ellenére – októberre kettőre olvadt. A Jobbik 20 százalékon áll ebben a kategóriában, míg az LMP 6-on.

A Századvég 2012. október végén készített közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 40, a szocialisták 29 százalékon állnak, 19 százaléka adná voksát a Jobbikra, 7 százalékuk pedig az LMP-t juttatná a parlamentbe. A DK ebben a dimenzióban 3 százalékon áll. A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérésében a Fidesz–KDNP 36, az MSZP 12, a Jobbik 11, míg a Bajnai Gordon által alapított egyesület 5 százalékon áll.

 



Tovább aprózódhat az ellenzék

Az eredmények alapján egyértelműen látszik, hogy a kormánypártok az összes cég adatai szerint az élen állnak, míg az MSZP továbbra sem képes átvenni a vezetést. Bár a biztos szavazók között az ellenzéki erők támogatottsága nagyobb, mint a Fidesz–KDNP-é, de a köztük lévő jelentős ellentétek miatt egyelőre nem várható a széles összefogás. Ezt csak tetézi Bajnaiék megjelenése, ami szintén az egységesedés ellen hat. Így a jelenlegi kormánypárt már 2006 júliusa óta a legnépszerűbb politikai erő hazánkban.

A mostani eredmények jelentőségét akkor lehet a legjobban látni, ha megnézzük, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan alakultak a pártok támogatottságai. 1992 októberében az ellenzéki a Fidesz a biztos szavazók több mint 45 százalékát tudhatta maga mögött, míg az MDF 11,5 százalékon állt. Ha akkor lettek volna a választások a fiatal demokraták egyedül akár a kétharmadot is megszerezhették volna.

Kiélezett helyzetek

1996 októberében a biztos szavazók között a jobbközép ellenzék 43, míg a Horn Gyula vezette szociálliberális koalíció 29 százalékot tudhatott maga mögött. 2000 októberében az MSZP 43, a Fidesz 36, az FKGP és az SZDSZ 4-4 százalékon állt. Egy éles választási helyzetben mindkét esetben az ellenzék győzött volna az éppen regnáló kormánnyal szemben, de minden bizonnyal kiélezett lett volna a küzdelem.

Nyolc évvel ezelőtt októberben a Fidesz 47, az MSZP 39, az SZDSZ 6, míg az MDF 3 százalékon állt a biztos szavazók körében. Egy akkori előre hozott választás az ellenzék szoros győzelmét hozta volna. 2008 októberében gyakorlatilag már minden eldőlt, mivel a Fidesz–KDNP 59, az MSZP 33, míg az SZDSZ 2 százalékon állt. Már akkor is lehetett sejteni, hogy ezeken az arányokon nem lehetett változtatni, és végül 2010-ben a Fidesz–KDNP megszerezte a kétharmados többséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.