Erősödött a Fidesz és az MSZP is: a kormánypárt idei legjobb eredményét érte el októberben, az MSZP a választások óta a legmagasabb támogatottságát élvezi – állapította meg az Ipsos. A biztos szavazók körében a cég szerint a Fidesz 41, az MSZP 33 százalékot ér el, a Jobbik 15 százalékon áll, az LMP 6, a DK 4 százalékos.
A Tárki adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP támogatottsága 38-ról 40 százalékra, az MSZP-é pedig 24-ről 28 százalékra nőtt. Érdekes a DK eredménye, a Gyurcsány-párt szeptemberi 8 százaléka – az éhségsztrájk ellenére – októberre kettőre olvadt. A Jobbik 20 százalékon áll ebben a kategóriában, míg az LMP 6-on.
A Századvég 2012. október végén készített közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 40, a szocialisták 29 százalékon állnak, 19 százaléka adná voksát a Jobbikra, 7 százalékuk pedig az LMP-t juttatná a parlamentbe. A DK ebben a dimenzióban 3 százalékon áll. A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérésében a Fidesz–KDNP 36, az MSZP 12, a Jobbik 11, míg a Bajnai Gordon által alapított egyesület 5 százalékon áll.
Tovább aprózódhat az ellenzék
Az eredmények alapján egyértelműen látszik, hogy a kormánypártok az összes cég adatai szerint az élen állnak, míg az MSZP továbbra sem képes átvenni a vezetést. Bár a biztos szavazók között az ellenzéki erők támogatottsága nagyobb, mint a Fidesz–KDNP-é, de a köztük lévő jelentős ellentétek miatt egyelőre nem várható a széles összefogás. Ezt csak tetézi Bajnaiék megjelenése, ami szintén az egységesedés ellen hat. Így a jelenlegi kormánypárt már 2006 júliusa óta a legnépszerűbb politikai erő hazánkban.
A mostani eredmények jelentőségét akkor lehet a legjobban látni, ha megnézzük, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan alakultak a pártok támogatottságai. 1992 októberében az ellenzéki a Fidesz a biztos szavazók több mint 45 százalékát tudhatta maga mögött, míg az MDF 11,5 százalékon állt. Ha akkor lettek volna a választások a fiatal demokraták egyedül akár a kétharmadot is megszerezhették volna.
Kiélezett helyzetek
1996 októberében a biztos szavazók között a jobbközép ellenzék 43, míg a Horn Gyula vezette szociálliberális koalíció 29 százalékot tudhatott maga mögött. 2000 októberében az MSZP 43, a Fidesz 36, az FKGP és az SZDSZ 4-4 százalékon állt. Egy éles választási helyzetben mindkét esetben az ellenzék győzött volna az éppen regnáló kormánnyal szemben, de minden bizonnyal kiélezett lett volna a küzdelem.
Nyolc évvel ezelőtt októberben a Fidesz 47, az MSZP 39, az SZDSZ 6, míg az MDF 3 százalékon állt a biztos szavazók körében. Egy akkori előre hozott választás az ellenzék szoros győzelmét hozta volna. 2008 októberében gyakorlatilag már minden eldőlt, mivel a Fidesz–KDNP 59, az MSZP 33, míg az SZDSZ 2 százalékon állt. Már akkor is lehetett sejteni, hogy ezeken az arányokon nem lehetett változtatni, és végül 2010-ben a Fidesz–KDNP megszerezte a kétharmados többséget.