A pánikkeltés abbahagyására szólított fel Hoffmann

Hoffmann Rózsa államtitkár az oktatási intézmények fenntartóváltásával kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a pánikkeltés helyett nyugalomra lenne szükség.

TK
2012. 11. 13. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Osztolykán Ágnes (LMP) felszólalásában felolvasta Mendrey Lászlónak, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnökének levelét, aki megköszönte, hogy a szakszervezetek bepillanthattak a képviselők munkájába, ugyanakkor szerinte a vitanapon hiányzott az őszinte szembenézés.

Mendrey László szerint nem vitatja senki, hogy a közoktatás rendszere változtatásra szorul, az azonban vitatandó, hogy ilyen „generálváltoztatásra”, „fűnyírószerű” megoldásra van-e szükség. A szakszervezeti vezető szerint vitatni kell azt is, hogy az óraszámok megemelése miatt bekövetkező pedagógus-elbocsátási hullám valóban szolgálja-e az ország érdekeit. Arról, hogy a szakszervezetek melyik páholyban kísérték figyelemmel a vitát (egy kormánypárti képviselő jegyezte meg hozzászólásában, hogy az MSZP páholyában ültek), Mendrey azt írta: hiába várták a házelnök vagy a kormánypártok meghívását a vitanapra, ezért megköszönik az ellenzéknek, hogy lehetővé tették megjelenésüket.

A KDNP-s Michl József kijelentette: semmilyen pedagógus-elbocsátás nincsen tervbe véve, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy egyre kevesebb gyerek van, és egyre kevesebb az osztály, ennek megállításán kellene dolgozni.

Kucsák megköszönte az MSZP-nek a tolmácsolást

Hiller István, az MSZP képviselője a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) véleményét olvasta fel, leszögezve, hogy a PSZ továbbra is a sztrájkbizottság követelését szorgalmazza, így kérik, hogy halasszák el a fenntartóváltás januári bevezetését és 20 százalékos bértábla-emelést javasolnak. Hiller István saját véleményét hozzátéve azt mondta: néhány héttel az átadás-átvétel kijelölt határideje előtt valódi a bizonytalanság és az információhiány a tanárok és a szülők között. A bizonytalanság és az aggodalom nem kormánypárti vagy ellenzéki jellegzetesség, önök sem tudják, hogy ez az út hova vezet – fordult a volt szocialista oktatási miniszter a kormányoldal felé, és azt kérte, hogy a kabinet függessze fel a köznevelési törvény végrehajtását.

A fideszes Kucsák László megköszönte, hogy tolmácsolták két szakszervezet gondolatait, frakciótársa, Herman István pedig a szakszervezetektől azt kérdezte, ha Klebelsberg Kunó a mérce, akkor büszkék-e az elmúlt hatvan évben elért pedagógiai eredményekre.

Az ellenzékiek megismételték téves állításaikat

Hoffmann Rózsa államtitkár a vitanapot lezáró zárszavában úgy vélte, az ellenzéki képviselők megismételték korábbi téves állításaikat, amelyeket az állami átvételről szóló törvény általános vitájában már megtettek. Az államtitkár ismét megerősítette: nem államosításról van szó, hanem nagyobb állami szerepvállalásról és felelősségről.

Tárgyalnak a pedagógusokkal

A kormány kedden tárgyalóasztalhoz ül a pedagógusok sztrájkbizottságával az Emberi Erőforrások Minisztériumában, a kabinet a tárgyalásokra Balog Zoltánt jelölte ki. Balog egy hétfő reggeli rádióinterjúban arról beszélt, a kormány azért küzd, hogy a pedagógus-életpályamodell – amelynek része a fizetésemelés is – akár szeptembertől is beindulhasson, s ahhoz az átadás-átvétel szükséges.

Hoffmann Rózsa egyébként a Lánchíd Rádiónak múlt héten azt mondta, nagy valószínűséggel lesz pénz jövőre a pedagógusbér-emelésre. Mint az mno.hu megírta, az elhalasztott fizetésemelést a megmaradó bankadóból finanszírozhatja  az Orbán-kormány.

A fenntartóváltással kapcsolatban hangsúlyozta azt is: nem igaz, hogy nem működnek a tankerületek, hiszen a tankerületi igazgatók már múlt héten hivatalba léptek. Mint mondta, az állami fenntartásba vétel jövő január 1-jével kezdődik, ezért furcsa lenne, hogyha már most több száz fős apparátus működne. Elismerte, hogy januárig 30 munkanap van hátra, de szerinte az ellenzék nem számol azokkal az elkötelezett emberekkel, akik a hétvégét is munkának szentelik, hogy minden feladatot el tudjanak végezni.

Az államtitkár azt is elismerte, hogy az átalakítás „kétségkívül” jár némi felfordulással és bizonytalansággal, ugyanúgy, mint egy ház átépítése, ahol nem lehet mindent előre centiméter pontossággal kiszámolni. Az iskolák és az óvodák működnek, nyugalomra volna szükség, nem pedig pánikkeltésre és rémhírkeltésre – hangsúlyozta Hoffmann. Az államtitkár ebben kérte a szakszervezetek együttműködését is, akikkel kedden délután kezdenek tárgyalásokat.

Az elnöklő Balczó Zoltán ezt követően lezárta a politikai vitanapot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.