50 milliárdból emelhetik az egészségügyi dolgozók bérét

Több mint 50 milliárd forint pluszforrást szeretnének juttatni az egészségügynek a 2013-as költségvetésben - mondta Balog Zoltán.

PR
2012. 11. 12. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 50 milliárd forint pluszforrást szeretne az egészségügynek a 2013-as költségvetésben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a Nemzetgazdasági Minisztériummal egyeztetve – mondta Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a MR1 180 perc című műsorában hétfőn reggel.

A tárcavezető rámutatott: az összeg 90 százalékát egészségügyi dolgozók béremelésére szeretnék költeni, ezenkívül infrastrukturális beruházásokat is finanszíroznának belőle. Juthatna pénz ebből arra az esetre is, ha ismét túljelentkezés lenne az egyelőre 624 millió forintos kerettel 500 orvosnak meghirdetett ösztöndíj-programra – jegyezte meg. Balog Zoltán megállapította: a nyugati bérezéssel még sokáig nem lesz versenyképes a magyar orvosok fizetése, de ha valóságos életpályát látnak maguk előtt az orvosok, akkor mérsékelni lehet az elvándorlásukat.

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a szakorvosjelölteknek szóló ösztöndíjprogram mint áthidaló megoldás „mindenképpen motiváló” tényező a kezdő orvosok itthon tartásában.

A velük készített felmérésre hivatkozva Papp Magor nemrégiben azt mondta: a külföldön dolgozó mintegy 5000 orvos többsége hazacsábítható lenne, ha folytatódna a bérrendezés, és biztosítanák a megfelelő szakmai előmenetelt.

Balog Zoltán november 2-án a Hír TV Péntek8 című műsorában már bejelentette, hogy jövőre 50-55 milliárd forint pluszforrást akarnak az egészségügybe juttatni, melynek 90 százalékát bérfejlesztésre fogják fordítani.

Novembertől emelkedik az alapellátásban dolgozók bére

A Magyar Nemzet november 3-i számában írt arról, hogy újabb egészségügyi dolgozók kaphatnak béremelést, így pluszpénzt kaphatnak például a légi mentők is. Mint ismert, novembertől 14 százalékkal növelték az egészségügyi alapellátás alapfinanszírozását, így hamarosan már az alapellátásban dolgozók is többet kereshetnek.

A bérrendezés első lépcsőjében, augusztusban mintegy 86 ezer dolgozó, most pedig a kormány döntése értelmében nagyjából 27 ezer, az alapellátásban dolgozó szakember juthat több pénzhez még idén, a folytatáshoz szükséges fedezet pedig a jövő évre is megvan – hangsúlyozta korábban Szócska Miklós. Az egészségügyi államtitkár már augusztus 29-én kijelentette: az egészségügyben végrehajtott béremelésnek jövőre lesz folytatása.

Iskolák átvétele

Balog Zoltán hétfő reggeli rádióinterjújában az iskolákról szólva kiemelte: a vagyonjogi, üzemeltetési ügyekben lehetnek konfliktusok az iskolák állami kézbe adása során, de ez a folyamat csak minimálisan érinti a tanulókat.

A pedagógus sztrájkbizottsággal tartandó keddi tárgyalással kapcsolatban elmondta: az iskolák állami átvételéről nem tudnak tárgyalni, azzal mindenki rosszul járna, ha ezt a folyamatot felfüggesztenék. A kormány azért küzd, hogy a pedagógus-életpálya-modell – amelynek része a fizetésemelés is – akár szeptembertől is beindulhasson, s ahhoz az átadás-átvétel szükséges. Ha nem látjuk, hogy mennyi tanárra van valójában szükség, „akkor a fizetésemelésről sem tudunk beszélni” – fogalmazott.

Nem fogják érezni a pedagógusok és a diákok

Hoffmann Rózsa november 7-én az Országgyűlésben azt mondta: az átadás-átvétel technikai szabályait rendezi a köznevelési feladatot ellátó egyes önkormányzati fenntartású intézmények állami fenntartásba vételéről szóló törvényjavaslat. Az oktatási államtitkár hangsúlyozta: a gyerekek, a pedagógusok a folyamatból semmit nem fognak érezni. Hoffmann szerint egyébként nagy valószínűséggel lesz pénz jövőre a pedagógusbér-emelésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.