Erősödhet az egészségügyi dolgozók optimizmusa

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a szakorvosjelölteknek szóló ösztöndíjprogram motiváló tényező a kezdő orvosok itthon tartásában.

BL
2012. 11. 10. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és Szócska Miklós egészségügyi államtitkár közös sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy idén a szakorvos rezidenseknek szóló Markusovszky- és a szakgyógyszerész gyakorló orvosoknak szóló Than Károly-ösztöndíjprogramok mellett a gyermekorvos rezidensek számára a Méhes Károly-ösztöndíjprogramot is meghirdetik. A programokban részt vevő szakorvos-, illetve szakgyógyszerész-jelöltek havi nettó 100 ezer, a gyermekorvos-jelöltek havi nettó 200 ezer forintos támogatásban részesülnek.

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke elmondta, a bérrendezésnél és az ösztöndíjprogramok indulásakor is felvetődött, hogy folytatódnak-e, vagy csupán az orvosok akciójára adott válaszként egyszeri intézkedést jelentenek. Papp Magor szerint az ösztöndíjprogram folytatásáról és bővítéséről, valamint a Balog Zoltán miniszter által említett több mint 50 milliárd forintos plusz forrás biztosításáról szóló szombati kormányzati bejelentések mindenképpen erősítik az egészségügyi dolgozók körében a jövőjüket illetően kialakult óvatos optimizmust.

Át kellene alakítani a praxisok finanszírozását

Papp Magor megjegyezte, az elvándorlási statisztikák ugyan az egész orvostársadalmat nézve még mindig „katasztrofálisak”, a pályakezdő orvosoknál már némileg javult a tendencia. Ma már szívesebben helyezkednek el a magyarországi szakorvosképzésben, mint két évvel korábban. Hozzátette: az utóbbi időben többen keresték a szövetséget az ösztöndíjprogramok kapcsán, várták a pályázatok meghirdetését.

Ugyanakkor az ösztöndíjprogramok csak az „első építőkockákat” jelentik, fontos, hogy az egészségügyi, különösen a szakorvosi béreket tovább emeljék. Az alapellátásban pedig Papp Magor szerint differenciált finanszírozást kellene bevezetni. Ezt azzal indokolta, hogy a betöltetlen, hátrányos helyzetű praxisokat csak akkor lehet vonzóvá tenni, ha azok fenntarthatóak és versenyképesek. Erre is van precedens, hiszen például Svédországban sem ugyanakkora finanszírozással működik egy háziorvosi praxis Stockholmban, mint Lappföldön – jegyezte meg a rezidensszövetség elnöke.

A velük készített felmérésre hivatkozva a rezidensszövetség elnöke nemrégiben azt mondta: a külföldön dolgozó mintegy 5000 orvos többsége hazacsábítható lenne, ha folytatódna a bérrendezés, és biztosítanák a megfelelő szakmai előmenetelt.

Újabb egészségügyi dolgozók kaphatnak béremelést – írta egy hete a Magyar Nemzet. A lap szerint azok kaphatnak többet, akik a nyári emelésből kimaradtak. Novembertől pedig 14 százalékkal növelték az alapellátás alapfinanszírozását, így hamarosan már az ott dolgozók is többet kereshetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.