Bajnai belecsapott a lecsóba: robbanhat az MSZP

Emelkednek a tömegközlekedési tarifák, bekerült az alaptörvénybe az előzetes regisztráció, folytatódott az ellenzéki belháború. Az MNO belpolitikai összefoglalója.

Kovács András
2012. 11. 04. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előzetes regisztrációhoz kötötte a választójog gyakorlását az alaptörvény módosításával az Országgyűlés. Az ellenzéki pártok szerint a szabályozás szükségtelenül korlátozza a választójog gyakorlását. A képviselők megszüntették a Magyar Posta eddig megmaradt monopolhelyzetét. Az új keretszabályozás 2020 végéig egyetemes postai szolgáltatóként határozza meg az állami céget. Hétfőn elfogadta a parlament a Volánbusz-bizottság jelentését is, amely szerint a társaság felelőtlenül járt el 2003-ban indult reorganizációs programjának végrehajtásában.

A héten tovább folytatódott az ellenzéki belháború, mivel kiderült, hogy még október 23. előtt Bugacon tárgyalt Bajnai Gordon az MSZP választmányi elnökével, Botka Lászlóval – értesült a Magyar Nemzet több, egymástól független forrásból. Úgy tudni, a megbeszélésen a volt kormányfő visszatéréséről, az MSZP újrapozicionálásáról és a Mesterházy Attila utáni életről volt szó.

A lap forrásai közölték, a lelepleződött háttérmegbeszélés komoly feszültséget okozott Szeged polgármestere és az MSZP-elnök között. Nyakó István közben azt mondta, amikor Bajnai kormányfő volt, közte és az MSZP között értékközösség egy percig sem állt fenn.

Bajnai Komlón is megfordult, ahol annak a véleményének adott hangot, hogy a mostani hatalom a jogszabályok módosításával igyekszik nehezíteni a választásokon való részvételt, ezért egyelőre nem tudja, milyen formában áll rajthoz az Együtt 2014 egyesület a következő voksoláson. Az MNO megírta, hogy a Haza és Haladás Egyesület elnöke vélhetően megfeledkezett arról, hogy egyesületek eddig sem indulhattak az országgyűlési választásokon.

Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írta korábban a Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMPis kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön közölte, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.

Túl korán jött Bajnai Gordon kezdeményezése, a mozgalom szétszakadhat, mielőtt bármit tenne – így látják az Együtt 2014 sorsát az amerikai üzleti-politikai napilap, a The Wall Street Journal európai kiadása által idézettek.

Ismert, Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-i tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását. Október 26-án hivatalossá vált, hogy kikkel alapította Bajnai Gordon az Együtt 2014 Mozgalomhoz frissen csatlakozott Haza és Haladás Egyesületet. Leginkább a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányokhoz közeli szereplők vannak a listán.

Egymilliárd forintos állami követelést tárt fel a Mal Zrt.-vel szemben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal. A vörösiszap-katasztrófa után rendelték el a vizsgálatot, amely több mint egy éven át tartott. A Kehi egyebek között csalás, sikkasztás, közokirat-hamisítás, hűtlen kezelés, környezetkárosítás gyanúja miatt, összesen öt ügyben tett ismeretlen tettes ellen feljelentést a Legfőbb Ügyészségen, a nyomozás folyamatban van.

Nem lesz nyugdíjcsökkentés

Nem támogatja a nyugdíjak, valamint a munkavállalói jövedelmek csökkentését a nemzetközi tárgyalásokon a kormány – közölte kedden a hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter. Varga Mihály egy, a Nemzetközi Valutaalapnak küldött válaszlevél tartalmára vonatkozó képviselői kérdésre válaszolva hozzátette: egyetértenek ugyanakkor az IMF-fel és az Európai Unióval egyebek mellett a közszféra méretének csökkentésében és az adóbeszedés hatékonyságának növelésében.

Az önkormányzatok állami adósságátvállalásakor nem vizsgálják, hogy a település milyen célból vett fel hitelt és miért adósodott el – közölte az önkormányzati államtitkár. Tállai András a Magyar Televízió reggeli műsorában elmondta: a cél az, hogy az önkormányzati rendszer fizetésképes legyen, és január elsején tiszta lappal indulhasson.

Hárman nem állapodtak meg

Szerdán megszavazta a Fővárosi Közgyűlés a 7,9 százalékos tömegközlekedési tarifaemelést. Januártól egy BKV-jegy 350 forintba kerül majd, a jelenleg 9800 forintos havi bérletért 10 500 forintot kell fizetni. A nyugdíjas, illetve tanuló és kismama bérletek ára változatlan marad. A közgyűlés döntött arról is, hogy korlátozzák a Városligetben a mozgó és pultos árusításokat, és változik a közterület-használati díjakból adható kedvezmények rendszere is. Jövő augusztusban adhatják át a fővárosi kerékpár-kölcsönzési rendszert, ennek működtetésére évi 250 millió forintot szavazott meg a közgyűlés.

Csütörtökön benyújtotta a parlamentnek a pénzügyi jogok biztosáról szóló törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter. A pénzügyi fogyasztóvédelmi feladatokat ellátó ombudsmanhoz a pénzügyi szervezetek eljárásával kapcsolatban fordulhatnak majd a fogyasztók. A pénzügyi biztost a nemzetgazdasági miniszter nevezi ki határozatlan időre, és ő is menti fel. Munkája során függetlennek kell lennie, azaz nem kérhet és nem fogadhat el utasítást a kormánytól vagy az unió intézményeitől.

Három település, Szeged, Ercsi és Dömös kivételével országszerte mindenhol megállapodtak a január 1-jétől működő járási hivatalok létrejöttéről. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium tájékoztatása szerint október végéig 2750 önkormányzattal, azaz a települések 86 százalékával kellett megkötni a járási hivatalok felállításáról szóló megállapodást. Az átadás-átvétel alapján országosan mintegy tízezer köztisztviselő folytatja munkáját a járási, kerületi hivatalokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.