Orbán Viktor ezt a Budapesten tárgyaló Enda Kenny ír miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón mondta csütörtökön. A kormányfő értékelésében közölte: a brüsszeli országjelentést a magyar kabinet fontos pillanatnak és komoly sikernek tartja. Már „van papírunk is arról, hogy a magyar gazdaság jó úton jár” – fogalmazott Orbán Viktor, hangsúlyozva, hogy Magyarország az Európai Unió sikeres országai közé tartozik pénzügyi szempontból.
„Ez egy történelmi áttörés”
Kifejtette: 2013-ban összesen öt olyan EU-tagállam lesz, amely képes csökkenteni az államadósságát, és az egyik ezek közül Magyarország. Azon országok száma pedig 10-12 között lesz, amelyek a következő évben képesek három százalék alatt tartani a költségvetési hiányukat „ folytatta, rámutatva, hogy ezek között is ott van Magyarország. Ez a 2004-es uniós csatlakozás óta nem fordult elő, így „ez egy történelmi áttörés” az országnak – mondta a miniszterelnök. Véleménye szerint az Európai Unió és annak tagállamai is elismerik, méltányolják Magyarországnak és a magyar embereknek az elmúlt két és fél évben tett komoly erőfeszítéseit.
Orbán a nyitottság szerepét hangsúlyozta
Magyarországnak nagyon fontos, hogy az Európai Unió minél inkább szabadkereskedelem-barát politikát folytasson, az európai gazdaság ugyanis csak akkor lehet sikeres a jövőben, ha minél nyitottabb, és minél több más jelentős gazdasági szereplővel törekszik szabad kereskedelemre – mondta Orbán.
A magyar kormányfő szerint Írország EU-elnökségének szellemisége szabadkereskedelem-barát lesz, így azt Magyarország „a legjobb lelkiismerettel fogja majd támogatni”. Megjegyezte, az ír uniós elnökségi program legfontosabb pontjai olyan kérdésekről szólnak, amelyek Magyarországnak is fontosnak. A magyar–ír kapcsolatokról szólva Orbán Viktor úgy fogalmazott: a szabadság és a szabadságharc a két nép fejében „nagyon közel áll, nagyon hasonló módon értelmeződik”.
Hasznos magyar tapasztalatok
Enda Kenny ír miniszterelnök a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az EU soros elnöki posztjának betöltésére készülő országa szívesen fogadja Magyarországnak az elnöki feladatok ellátásban szerzett tapasztalatait. Emlékeztetett, országa a jövő év első felében veszi át a soros elnöki posztot az EU-ban, míg Magyarország tavaly töltötte be ezt a pozíciót. Bár Írország nem először látja majd el az elnöki feladatokat, a magyar tapasztalatok mindenképpen hasznosak számukra – emelte ki.
Agrárpolitika, kohéziós alap
Kifejtette, remélhetőleg a jelenlegi, ciprusi elnökség alatt – a tagállamok különböző érdekei ellenére – sikerül lezárni a következő többéves (2014–2020) uniós költségvetési keretről szóló tárgyalásokat, így az ír elnökség alatt más fontos kérdésekkel is foglalkozhatnak majd.
Enda Kenny a kohéziós alap jelentőségét is kiemelte, mint mondta, nagyon jó tapasztalataik vannak az alap támogatásaival kapcsolatban. Hangsúlyozta, a közös agrárpolitika fontosságát is. Úgy vélte, a mezőgazdaság a munkahelyteremtés és a gazdasági fejlődés szempontjából is lényeges, ráadásul az élelmiszer-termelés egyre jelentősebb ágazattá válik a világon. Az EU-nak hatalmas lehetőségei vannak ezen a területen, ezért nem szeretnék, ha a közös agrárpolitikára szánt összegeket csökkentenék – mutatott rá.
Az ír miniszterelnök megjegyezte, az unió bővítésének kérdését is megvitatta magyar kollégájával, és Dublin azt szeretné, ha minden, az integráció felé igyekvő ország esetében előrelépést érnének el az ír elnökség alatt.
Enda Kenny kitért arra is, országában mintegy 15 ezer magyar dolgozik, és járul hozzá munkájával Írország gazdaságának teljesítményéhez.
Az ír kormányfő háláját fejezte ki azért, hogy tavaly a líbiai események idején a magyar nagykövetség nyitva maradt és folytatta munkáját, ezáltal sok uniós polgárnak, köztük több írnek is segítve.
Feltette kezét a bizottság
Az Európai Bizottság szerdai közlése szerint három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány, ami azt jelenti, hogy hazánk kikerülhet a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól. Az EB-bejelentés az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Bizottság szerdai országjelentésében pozitív bizonyítványt állított ki a magyar gazdaságpolitikáról, ami egy hosszú harc eredménye. Úgy látja, jövőre megszűnhet a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás.
Az EU szerdai országjelentése nyílt elismerése annak, hogy a magyar kormány által meghirdetett munkahelyvédelmi akcióterv beváltja majd a hozzá fűzött várakozásokat – fejtette ki Rogán Antal.