Az ÁSZ jelzéssel élt az MNB ügyében

Az Állami Számvevőszék nem tett feljelentést a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzéséhez kapcsolódva, hanem jelzéssel élt az illetékes hatóságok irányában.

WL
2013. 02. 21. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeztetnek: az Állami Számvevőszékről szóló törvény 2011. július 1-jei hatálybalépésével megváltozott az ÁSZ szerepe az ellenőrzések során feltárt tények, cselekmények megítélésével kapcsolatban. Az ÁSZ nem nyomozó hatóság, nyomozati jogkörrel nem rendelkezik, „kizárólag az ellenőrzés során elvégzett dokumentum-ellenőrzés alapján tudomására jutott információkra támaszkodva valószínűsíthet jogellenes magatartást”. Amennyiben a számvevőszék jogellenesnek vélelmezett cselekményt tár fel, úgy  jelzéssel él az adott ügy feltárására hatáskörrel rendelkező, illetékes hatóság felé.

A jelzés alapján a megkeresett eljáró hatóság feladata, felelőssége az ÁSZ jelzésének kivizsgálása, illetve adott esetben az eljárás megindítása, lefolytatása. Az ÁSZ-nak „csak a megkeresett hatóság üggyel kapcsolatos visszajelzését követően van lehetősége a tényszerű helyzet nyilvánosságra hozatalára” – áll a közleményben. Hozzáteszik, hogy az ÁSZ a fentiek szerint járt el a Magyar Nemzeti Bank működésének és a központi költségvetéssel történő elszámolások szabályszerűségének ellenőrzése során is.

A Magyar Nemzet információi szerint hamarosan olyan előrejelzést készül közzétenni a Simor András vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB), amely egyebek mellett azt tartalmazza, hogy fenntarthatatlan a magyar adósságpálya. A jegybankban készülő jelentésnek nemcsak a tartalma, hanem az időzítése is rendkívül meglepő.

A lap ír arról is, hogy a Jobbik a múlt héten hivatali visszaélés bűntette és gazdasági titok megsértésének gyanújával tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen az MNB 2008 és 2010 közötti adatátadási gyakorlata miatt. A párt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésére hivatkozva azt vetette fel, hogy a jegybank ezzel a magatartásával súlyosan veszélyeztette Magyarország pénzügyi függetlenségét.

Domokos László, az ÁSZ elnöke múlt szerdán ismertette a jegybankot vizsgáló számvevőszéki jelentést, amely szerint két szempontból sem volt törvényes az MNB működése. Az ÁSZ vezetője azt mondta, hogy az MNB – a nemzetközi szervezetektől a magyar állam által lehívott hitelekkel kapcsolatban – a hatáskörét túllépve, felhatalmazás nélkül, a hitelintézeti törvény előírásait megsértve, az üzleti titkok körébe tartozó adatokat szolgáltatott a hét legnagyobb kereskedelmi bankról az IMF-nek 2010. augusztus 23-áig.

Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője az M1 Híradónak szerdán azt mondta: a Fővárosi Főügyészség az ügyben feljelentéskiegészítést rendelt el, amelynek teljesítésével a Budapesti Rendőr-főkapitányságot bízta meg. Hozzátette: a nyomozóhatóság a feljelentés kiegészítése után hivatali visszaélés, valamint gazdasági titok megsértése bűntettének gyanúja miatt elrendelte a nyomozást.

Az MNB múlt héten visszautasította a jegybank működésének törvényességét megkérdőjelező ÁSZ-megállapításokat. A számvevőszék jelentése számos, tényekkel nem alátámasztott, valótlan állítást tartalmaz – reagált a jegybank. A jegybank működése törvényes, és az ÁSZ állításával szemben a hitelfelvétellel összefüggő, IMF-nek történő adatszolgáltatással nem lépte túl a hatáskörét, a jegybank iratkezelési rendszere pedig megfelelt a jogszabályokban előírt tartalmi előírásoknak – reagált az MNB. Az ugyanakkor tény, hogy az IMF által szabályszerűen igényelt adatszolgáltatásról az érintett hitelintézetek előzetes írásbeli hozzájárulásának beszerzése valóban elmaradt – állt a jegybank közleményében. Ezzel kapcsolatban az MNB elnöke már az ÁSZ vizsgálata folyamán intézkedett a felelősök és az eljárásrendi hibák kivizsgálása és részletes feltárása iránt. A mulasztást időközben már orvosolták, és az érintett hitelintézetektől az adatszolgáltatásra vonatkozó írásbeli hozzájárulásokat hiánytalanul beszerezték – tették hozzá.

Jövő hétfőre kezdeményezi a Fidesz Simor András jegybankelnök költségvetési bizottsági meghallgatását a központi bankról szóló számvevőszéki jelentés ügyében. Puskás Imre, a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának fideszes alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta: a házszabálynak megfelelően a testület tagjainak több mint kétötöde aláírta azt az indítványt, amelyben kezdeményezik, hogy Nyikos László (Jobbik) elnök jövő hétfőre tűzze ki a bizottság ülését, és hívja meg rá Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét és az Állami Számvevőszék (ÁSZ) képviselőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.