Az esztergom-budapesti érsek a Budapesti Onkológiai Intézet kápolnájában tartott szentmisén kifejtette: a pápa, „aki éppen a betegek világnapját választotta arra, hogy közölje az egyházzal és a világgal lemondását, szembenézett a betegséggel, és az egyház iránti szeretetből” hozta meg döntését. Erdő Péter arról is beszélt: egy érett, felnőtt ember képes szembenézni az öregséggel, a betegséggel és a halállal, nem pedig elfelejteni próbálja.
A bíboros hétfőn körlevéllel fordult az Esztergom-budapesti főegyházmegye híveihez és papjaihoz. Ebben azt írta, hálát adnak az isteni gondviselésnek mindazokért a kegyelmekért és ajándékokért, amelyekben XVI. Benedek pápa apostoli szolgálata által az egyházat és az emberiséget részesítette. „Különös szeretettel emlékezünk vissza egyházunk és hazánk iránti nagylelkű jóindulatára, melynek egyik kiemelkedő jele volt szentéletű vértanúink boldoggá avatása” – fogalmazott. A rendelkezés szerint a körlevelet a főegyházmegyében február 28-áig minden vasárnapi misén felolvassák.
A katolikus egyházfő lemondási szándékát latin nyelven jelentette be hétfőn a konzisztóriumon, a bíborosi kollégium ülésén. Elmondta: Isten előtt többször is lelkiismereti önvizsgálatot tartott, és megbizonyosodott arról, hogy előrehaladott kora miatt már nincs elég ereje megfelelő módon gyakorolni a pápai hivatást. Federico Lombardi, a Szentszék szóvivője később reményét fejezte ki, hogy március végéig megválasztják az új pápát.
Ghánai vagy hondurasi bíboros lesz a következő pápa? XVI. Benedek lemondását követően azonnal elindult a találgatás a nemzetközi sajtóban a várható jelöltek személyét illetően.
XVI. Benedek három enciklikát adott ki pápaként eltöltött nyolc éve során. Hivatalos útjai során a Szentföldön és Afrikában is kiállt a békéért, 2011 májusában pedig boldoggá avatta II. János Pált.