Ha most sem nyer az MSZP, akkor mindennek vége?

Egykori fellegvárában győzelemre készül az MSZP. Abban az esetben, ha Komlón sem tud nyerni vasárnap, beláthatatlan folyamatok indulhatnak el.

Kovács András
2013. 05. 11. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap újabb két olyan időközi önkormányzati választásra is sor kerül, amelyet tízezer főnél népesebb településen tartanak: Komlón és Berettyóújfalun. A május 12-ei voksolások egyik sajátossága, hogy a Fidesz–KDNP egyik településen sem indul, azonban Komlón a kormánypártokkal szövetséges Lungo Drom állított jelöltet. Berettyóújfaluban a Jobbikon kívül csupán két független jelölt méreti meg magát. Mindezek ellenére a vasárnapi voksolásoknak az ellenzéki térfél szempontjából komoly tétje van.

Komlón a 6-os számú egyéni választókerületben járulhatnak az urnákhoz a szavazópolgárok, ahol a 2010-es önkormányzati választáson a voksok 44,33 százalékával győztes Simon János (Fidesz–KDNP) lemondása miatt kell szavazni. A Baranya megyei város a baloldal országos szinten egyik legerősebb bástyája volt egészen a 2009-es európai parlamenti választásokig, amikor először tudott győzni a polgári ellenzék. A 6-os számú körzetben a 2010-es megyei közgyűlési és parlamenti listás voksolást a Fidesz–KDNP nagy fölénnyel nyerte, de a 2006-ban és 2002-ben tartott országgyűlési választáson az MSZP több mint 55 százalékot szerzett. Fontos arra is emlékeztetni, hogy 2010-ben is messze országos átlaga fölött szerepelt a szocialista párt.

Az utóbbi hónapokban, főleg a tízezer főnél népesebb településeken, a szocialisták zsinórban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vereséget szenvedtek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de a Pest megyei településen is az utolsó helyen végzett. Végül a múlt hónap végén Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt.

Mindezek alapján az MSZP számára létfontosságú lenne, hogy egy korábbi fellegvárukban diadalmaskodjanak. Egyrészről ezzel elmondhatják, hogy továbbra is ők a legerősebb ellenzéki párt, valamint a megfelelő támogatottságuk is megvan arra, hogy leváltsák a jobbközép kormányt. Abban az esetben, ha nem sikerülne megszerezniük a győzelmet Komlón, akkor a többi ellenzéki párt joggal kérdőjelezné meg a szocialisták vezető szerepét, hogy még egy olyan településen sem tudnak győzni, ahol nagyon komoly háttérbázissal rendelkeznek. Minden bizonnyal a párton belül is erőteljes folyamatok indulnának meg a mostani vezetéssel szemben.

Berettyóújfalun 2010-ben 63,8 százalékos arányban választották meg Pálfi Anikót, a Fidesz–KDNP képviselőjét, aki a közelmúltban lemondott. Most a parlamenti pártok közül csupán a Jobbik állított jelöltet, a három évvel ezelőtti voksoláshoz hasonlóan Leléné Varga Ildikót indítja. A helyi politikus 2010-ben 22,5 százalékot ért el, most abban bízhat, hogy a függetlenek mellett lehet esélye a mandátum elhódítására.

Sem a komlói, sem a berettyóújfalui választás végeredménye nem befolyásolja a helyi képviselő-testület stabil Fidesz–KDNP-s többségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.