Orbán a legalkalmasabb, simán verné Bajnait és Mesterházyt

Orbán Viktort tartják a legalkalmasabbnak miniszterelnöki posztra a Medián legfrissebb felmérése szerint.

WA
2013. 05. 09. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is Orbán Viktort tartják a legalkalmasabbnak a miniszterelnöki posztra – derült ki a Medián áprilisi közvélemény-kutatásából. A válaszadók 31 százaléka jelölte meg a jelenlegi kormányfőt a legalkalmasabbnak, Bajnai 19, Mesterházy pedig 11 százalékot tudott bezsebelni. Ahogy arra a Medián is felhívja a figyelmet, az arányok hónapról hónapra nagyon hasonlóak, de Orbán támogatottsága, ha lassan is, de január óta növekedett.

Orbánt egyre többen jelölik meg mint a legalkalmasabb jelöltet: márciusban és februárban 29, januárban pedig 28 százalék szavazta meg a jelenlegi miniszterelnöknek a bizalmat. A Medián, ahol egyébként a Bajnaiékhoz igazolt szakadár LMP-s Karácsony Gergely kutatásvezetőként dolgozott, összegzésében kissé megfeledkezik Orbánról és inkább a kihívókra fókuszált.

A Medián szerint Bajnai rendszerint 6-7 százalékponttal megelőzi Mesterházyt. A kormányváltást óhajtó (most áprilisban 54 százaléknyi) közönség számára elsősorban nyilván a két utóbbi politikus jelent vonzerőt – írja a Medián. Bajnait ebben a körben 49 százalék, Mesterházyt 40 százalék látná szívesen „fontos politikai szerepben”. A „kormányváltók” egyharmada (32 százalék) mindkét politikust kedveli, ugyanakkor 15 százalékuk csak Bajnait, 6 százalékuk pedig csak Mesterházyt választja.

A baloldal elmúlt nyolcéves kormányzása is tükröződik az elmúlt hetek időközi választásain, amelyeken az MSZP folyamatosan kapta a pofonokat – minderről politológusok nyilatkoztak az mno.hu-nak. Arról is szóltak, hogy az ellenzéki pártoknak nincsen egyetlen kézzel fogható, a választók többsége által ismert üzenete.

 

A márciusi közvélemény-kutatások alapján a Fidesz–KDNP ellenzéki összefogás mellett és a nélkül is megnyerné a parlamenti választásokat – állapította meg a Voksblog. Úgy látják, ha nem fognának össze az ellenzéki erők, akkor a kormánypártok több mint kétharmados győzelmet aratnának.

A Medián azt is vizsgálta, milyen eredményt hoz, ha a két versengő pártvezetőt közvetlenül egymással szembeállítva teszik a közvélemény mérlegére. Ebben a helyzetben egyértelmű Bajnai Gordon előnye, kivéve az MSZP-szavazók körében, ahol Mesterházy kétszeres többséget kap. Mikor a „kormányváltóknak” arra a kérdésre kellett válaszolni, hogy Bajnait vagy Mesterházyt tartják alkalmasabbnak a miniszterelnöki szerepre, 42 százalék Bajnai Gordont, 24 százalék Mesterházy Attilát választotta.

A Mediánnál egyébként nem számít újdonságnak, hogy Bajnaiékat meglehetősen kedvező színben tüntetik föl, és számaikkal politikai nyomást kívánnak gyakorolni valamelyik pártra, jelen esetben az MSZP-re. Novemberben a cég a semmiből 22 százalékra mérte az akkor még virtuális Együtt 2014-et. Azóta gyakorlatilag kiderült, hogy ezzel a méréssel az LMP kongresszusi küldötteire próbáltak nyomást gyakorolni, hogy az Együtt 2014-gyel való összefogást támogassák az önálló út helyett. A Medián kísérlete nem járt sikerrel, mivel 2012 novemberében és 2013 januárjában az LMP-küldöttek többsége elutasította a szoros együttműködést a Bajnai vezette alakulattal.

Orbán február óta jelentősen növelni tudta támogatóinak számát, míg Bajnai támogatottsága csökkenő tendenciát mutat – derült ki a Századvég áprilisi közvélemény-kutatásából. A Nézőpont pedig arra jutott, Orbán Viktorral egy mostani választáson nem versenyezhetne senki, Mesterházy viszont nincs is olyan sokkal lemaradva Bajnai mögött.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.