Öt évet is kaphatna, aki családtagját bántalmazza

A jövőben egyértelművé kell tenni, hogy a családon belüli vagy hozzátartozói erőszak nem családi ügy, hanem súlyos bűncselekmény – húzta alá a keddi parlamenti vita expozéjában Répássy Róbert.

BuL
2013. 05. 14. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismertette: a kapcsolaton belüli erőszak a társadalom széles rétegét érintő probléma. Éppen ezért vezeti be a javaslat – elfogadása esetén – a hozzátartozó bántalmazása tényállást a büntető törvénykönyvbe (Btk.). A javaslatot pénteken nyújtotta be Répássy.

Az MSZP-nek nem volt mondanivalója a parlamenti kedd kezdetén, talán nem is csoda, a szocialisták szófordulatai visszaköszöntek a jobbikos honatya felszólalásában. A kormánypártiak a jelen három évet hasonlították a szocialista érához.

 

Az elektronikus ügyintézéssel és a közigazgatási hatósági eljárásokkal összefüggő törvénymódosítások általános vitájával, majd részletes vitákkal zárult a keddi ülésnap a parlamentben.

A tényállás hatálya alá tartozik a volt házastárs, volt élettárs, gondnok, gondnokolt, gyám és gyámolt. Répássy Róbert hangsúlyozta: a tényállás megállapításának feltétele az együttélés, de az mindegy, hogy az elkövetéskor, vagy korábban éltek együtt az érintettek. A büntetéshez emellett szükséges a rendszeres elkövetés ugyanazon sértetten – tette hozzá. A módosítással, amelyen több bizottság is átrágta magát, 3 évig, illetve 1–5 évig történő szabadságvesztéssel lesz büntethető a hozzátartozóját bántalmazó.

Az államtitkár kiemelte azt is: széles körű társadalmi összefogás is szükséges az új tényállás hatékonyságához. Ehhez pedig átfogó tájékoztatásra és a sértettek bátorítására is szükség van, ebben pedig a kormány „számít a civilekre is”.

A fideszes Molnár Attila üdvözölte a hozzátartozó bántalmazása tényállás bevezetését. A kormánypárti képviselő az államtitkárhoz hasonlóan kiemelte a tájékoztatás fontosságát és a sértettek bátorítását. Lendvai Ildikó (MSZP) szerint a benyújtott javaslat nem fogja elriasztani azokat, akik hajlamosak az erőszakra. A Jobbik az internetszolgáltatók elleni fellépés lehetőségét kritizálta. Staudt Gábor arról beszélt, pártja nehéz helyzetben lesz a szavazáskor, mert amíg a családon belüli erőszak önálló tényállássá alakítását támogathatónak tartják, a javaslat más pontjait elfogadhatatlannak. Az LMP szerint kevés és megkésett a kormány javaslata. Ertsey Katalin azt mondta: történelmi fontosságú lehetne a családon belüli erőszak büntetéséről szóló vita, de szégyenletes, hogy a kormány egy salátatörvényben próbálja kezelni a problémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.