Az államtitkár elmondta, egész éves reklámkampányt indítanak a közmédiában spotok formájában, továbbá hét helyszínen rendeznek majd vásárokat. A cél továbbra is a megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató cégek termékeinek piacra segítése. Soltész Miklós hozzátette: a Segítő vásárért mint védett logóért azok a cégek pályázhatnak, amelyek az úgynevezett védett kategóriába tartoznak, fogyatékkal élőket foglalkoztatnak. Jelenleg 320 olyan cég működik Magyarországon, amelynél a munkavállalók több mint fele megváltozott munkaképességű. A védjegyre egy egyszerű űrlap kitöltésével pályázhatnak a munkáltatók, utána jogosultak lesznek arra, hogy termékeiken használják a Segítő vásár logót.
Fülöp Attila család- és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár arról számolt be, hogy az államtitkárság háromféle módon támogatja a fogyatékkal munkát vállalókat, illetve az őket foglalkoztató cégeket. A tavalyi jogszabályváltozások egységes rendszert hoztak létre, így mindenki számára azonos feltételeket biztosítanak az állami támogatások elnyerésére. Ezzel a támogatással 320 munkáltató élt, ezen cégeknél többségben vannak a megváltozott munkaképességű emberek, mintegy harmincezren.
Azoknak a vállalkozásoknak, ahol csak egy-két fogyatékkal élő embert foglalkoztatnak, bevezették a rehabilitációs kártyát, így igénybe vehetik az adókedvezményt – ismertette a helyettes államtitkár. Ezt a kedvezményi formát 16 ezer munkavállaló után vették igénybe a cégek, jellemzően kisvállalkozások éltek ezzel a lehetőséggel. Fülöp hozzátette, nyolcezer olyan fogyatékossággal élőnek nyújtott még támogatást az állam, akik olyan szociális intézményekben laknak, amelyekben a munkavégzés egyben a terápia része.
A helyettes államtitkár összegzése szerint ezzel mintegy 55 ezer megváltozott munkaképességű embernek biztosítja az állam a támogatást, a jogszabályi változások következtében tízezerrel többnek, mint korábban.
Végh Katalin, a Salva Vita Alapítvány ügyvezetője arról számolt be, hogy ebben az évben hét városban lesz Segítő vásár. Júniusban Debrecenben, júliusban Balatonfüreden, augusztusban Miskolcon, de rendeznek ilyen vásárt a termékekből Pécsen, Békéscsabán és Győrben, karácsonykor pedig Budapesten is.
Soltész Miklós elmondta azt is, hogy a Segítő vásár kampányarca továbbra is Erőss Zsolt hegymászó marad. A Himaláján két napja eltűnt hegymászó többször személyes jelenlétével igazolta, hogy a fogyatékos emberek tudnak és akarnak is küzdeni.
Tapolczai Gergely fideszes országgyűlési képviselő február 21-én tartott sajtótájékoztatóján a kormányoldal eddigi intézkedései közül kiemelte, hogy a kabinet több mint 30 ezer megváltozott munkaképességűnek adott álláslehetőséget. Hozzátette, hogy 300-nál is több vállalkozás foglalkoztat ilyen embereket, amihez 47 milliárd forintos támogatást biztosítottak.
Soltész Miklós korábbi bejelentése alapján nem változott a megváltozott munkaképességűek és a fogyatékos emberek foglalkoztatására fordítható támogatási keret nagysága. Az államtitkár tájékoztatása szerint az erre szánt költségvetési keret 2013-ban is nagyságrendileg 40 milliárd forint lesz. A kormányzat célja, hogy minél több ember kapjon lehetőséget a munkára és a támogatási rendszer is teljesen egységes legyen.