Öt szakértőt kértek fel a baloldali ellenzéki pártok, hogy legyenek a megalakuló alternatív választási bizottság tagjai. A pártok felkérését elfogadta Bócz Endre volt fővárosi főügyész, Fleck Zoltán jogszociológus, Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda korábbi vezetője, Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság (OVB) korábbi elnöke és Szoboszlai György választási szakértő, az OVB egykori tagja. A balliberális ellenzéki erők azért hozták létre a testületet, hogy az általuk vélt választási csalások ellen legyen egy „civil testület”, amely ellenőrizheti a folyamatokat.
A hazai balliberálisok gyakorlatilag az új választási törvény előkészítése óta néha sugallják, néha pedig egyenesen kijelentik, hogy a jobbközép kormánypártok választási csalásra készülnek 2014-ben. Hangjukat felerősítik azok a „külföldi szakértők”, akik közül Kim Lane Scheppele már választási megfigyelők küldését javasolta Magyarországra. A mostani testület megalakulásával valamilyen szinten létre is jött az ellenőrző szervezet, de érdemes alaposabban is megnézni, hogy kik is kívánnak őrködni a választások tisztasága fölött.
Szigeti Péter, az OVB Bajnai Gordon miniszterelnöksége idején újraválasztott elnöke vállaltan kommunista. Az Eszmélet című újmarxista folyóirat szerkesztőbizottságának tagjaként például korábban ezt írta: „A társadalmi egyenlőség értelmében vett igazságosságot az államszocialista rendszerek magasabb szinten biztosították, mint a népességet fő tendenciájában szakadatlanul polarizáló, a versengő magántulajdonra épülő kapitalista árugazdaságok.”
Később pedig Che Guevara iránt fejezte ki rokonszenvét, ugyancsak az Eszméletben: „a kubai–argentin gerilla-orvos üzenetében és életében van valami, aminek kemény magva ma is izzik, ami sokat mond a ma élő generációknak. ( ) A kommunizmus mint humanizmus pedig nem az osztályok fölött álló, absztrakt, keresztény vagy filantróp humanizmus, nem is a régi világ egyszerű tagadása, eltörlése, hanem megszüntetve-megőrzése, tehát pozitív meghaladása.”
Ugyancsak Szigeti volt az, aki 2004-ben a vörös csillag mellett kampányolt. „A vörös csillag öt ága az öt világrész munkásainak összefogását jelképezi. tehát sorsuk jobbítása iránti jogos igényét is szimbolizálja, ekképpen tiltása egyenlő a világon átívelő testi-lelki nyomor igenlésével, megszüntetésének tagadásával” – olvasható abban a petícióban, amelyet nem mellesleg Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök, Herczog Edit és Gurmai Zita jelenlegi MSZP-s EP-képviselők is aláírtak.
Rytkó 2006-ban egy korábbi, az OVB-hez érkezett levél szerint az MSZP egyik kampányújságjában vörös sállal jelent meg, emellett a XII. kerületi Ingatlankezelő- és Vagyongazdálkodó Vállalat párttitkára is volt. Az Állami Számvevőszék 2010-ben megállapította, hogy Rytkó még az Országos Választási Iroda vezetőjeként a 2009-es EP-választások után olyan feladatokért kapott 2,6 millió forintos jutalmat, ami egyébként is szerepelt a munkaköri leírásában.
Bócz 2000-ben az MSZP legfőbbügyész-jelöltje, Szoboszlai pedig az OVB MSZP által delegált tagja volt. Fleck pedig többek között felszólalt a Gyurcsány Ferenc által életre hívott Magyar Demokratikus Charta rendezvényein is. 2008-ban az Igazságügyi és Rendészeti Minisztertől Emberi Jogokért Emlékplakettet, 2009-ben Szabad Sajtó Díjat kapott, emellett rendszeres publicistája a Galamus-csoportnak, amelyet korábban úgy jellemeztünk, hogy „portálnak álcázott internetes géppuskafészek”.