Gyurcsány Ferenc felháborodott a Laborc Sándor, Szilvásy György és Galambos Lajos perében született pénteki ítéleten. Galambost kémkedésért, Szilvásyt felbujtóként elkövetett kémkedésért a bíróság két év tíz hónap börtönbüntetésre ítélte, és három évre eltiltotta a közügyektől. Laborc Sándor negyedrendű vádlottat, aki 2007 és 2009 között volt a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, a bíróság kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás bűntette miatt egy év börtönbüntetésre ítélte, a végrehajtást két év próbaidőre felfüggesztette.
Gyurcsány facebookos videóüzenetben reagált az ítéletekre. Kijelentette, az 50-es évek óta nem ítéltek el minisztert vagy volt minisztert kémkedés vádjával. Ennek kapcsán Orbán Viktorra célozva feltette a kérdést: „Hogyan szolgálják ki ezt a gazembert , ezt az erőszakos senkiházit bírók, rendőrök, ügyészek? Veled vagyunk, Szilvásy Gyuri, és egy percig sem hisszük, hogy rárontottál volna a nemzetedre, ahogyan ráront Orbán minden nap.”
A volt miniszterelnök a per bírájának is üzent. Azt mondta, „egyszer a tartója is el fog menni, meg fog majd bukni, és bukni fog vele ő is”. Gyurcsány megjegyezte, az Orbán-rendszer háborút hirdetett, amit a „drága demokrata barátoknak” nem lenne szabad tovább tűrnie és „politikailag korrekten szövegelni”. „Vegyük föl a kesztyűt! Maradjunk Szilvásyval és a köztársasággal, védjük meg magunkat és az országot!”
„Hiszünk Szilvásy György ártatlanságában” – közölte Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője pénteken az MTI-vel, Szilvásyék ítéletére reagálva. Az MSZP elnöke közleményében úgy fogalmazott, mindaddig koncepciós eljárásnak tekintik a Szilvásy György ellen indított pert, amíg titkos az ügy iratanyaga. Meseterházy Attila pártja nevében követeli a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát. Szerinte ugyanis csak a teljes átláthatóság biztosíthatja az ügyészségi eljárás és a bírósági döntés tisztaságát, valamint azt, hogy az „egész ügy nem politikai megrendelésre és befolyásolásra indult”.
A rendszerváltozás óta példa nélkül álló ügyet a Nemzeti Védelmi Szolgálat derítette fel, azonban a történteket vizsgáló Központi Nyomozó Főügyészség budapesti regionális osztálya 2041-ig az eljárás minden részletét államtitoknak minősítette. A tavaly március 12-én megnyitott büntetőperben az ügyészség Galambos Lajost a bűncselekmény elkövetésével, Szilvásy Györgyöt felbujtással, P. Lászlót bűnsegédlettel, Laborc Sándort pedig bűnpártolással vádolta meg.
Szilvásy György neve az UD Zrt. ügyéhez is köthető. A vagyonvédelmi cég 2009-ben indított kártérítési pert, mert Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője, a titkosszolgálatokat felügyelő Szilvásy, illetve más kormányzati szereplők lejárató kampánya miatt gyakorlatilag becsődölt. Korábban éves szinten több mint 2 milliárd forintos árbevételt ért el a vállalkozás. Az igazságügyi könyvszakértői vélemény szerint a cég piaci értéke 1,7 milliárd forint volt. 2012 áprilisában aztán a Fővárosi Törvényszék közleményt adott ki, amelyben olvasható, hogy megegyeztek a felek az UD Zrt. által a Nemzetbiztonsági Hivatal és a magyar állam ellen indított személyiségi jogi perben, amelyben csaknem 1,8 milliárd forintos vagyoni kártérítést követelt a felperes. Bővebben>>>
Ismert, a Laborc–Portik-találkozókon készült hangfelvétel leirata idén áprilisban nyilvánosságra került. Ebből kitűnik: Portik felajánlotta a titkosszolgálat vezetőjének, hogy terhelő adatokat szerez vagy kreál jobboldali politikusokról. A Portik–Laborc-találkozókról készült hanganyagok minőségével ugyan gondjuk van az ellenzéki politikusoknak, de azt ők sem állítják, hogy manipuláltáka felvételeket. Az egykori titokminiszter, Szilvásy György saját maga és Laborc felelősségét mentegette a találkozók megjelent leirataival kapcsolatban a Hír TV április 25-i Rájátszás című műsorában.