Megkapják pénzüket a Hajdú-Bét-károsultak

Még ezen a héten pénzt kap a Hajdú-Bét-károsultak egy része, soron kívüli kifizetés indításával 192 millió forintot utalnak át július 11-én.

MD
2013. 07. 09. 14:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézkedést azt követően jelentette be az államtitkár, hogy Budai Gyulával, a tárca parlamenti ügyekért felelős államtitkárával és Wittner Mária (Fidesz) országgyűlési képviselővel egyeztetett a Hajdú-Bét károsultjainak képviselőivel a szaktárcánál.

Czerván György elmondta: hétfőig 209 kérelem érkezett. Ebből jogos igénynek minősített a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) 134-et, amelyek támogatási igénye 190,3 millió forintot tett ki. Hiánypótlást 48 esetben kértek. Ezeknek a kérelmeknek a támogatási igénye 60,6 millió forint, és Czerván György megítélése szerint a hiánypótlás után ezeket elfogadják.

Június 20-i lapértesülések szerint Ausztriában fizet adót a Haza és Haladás frontembere, a miniszterelnöki székre újra ácsingózó Bajnai Gordon. Az egyik családi vállalkozás ráadásul olyan termékekkel is bizniszelt – versenyben a hazai agrárvállalkozókkal –, amilyenekből itthon a Hajdú-Bét-ügy károsultjai próbáltak megélni.

 

A hírre reagálva Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője még aznap úgy fogalmazott: Bajnai Gordon és köre soha nem szerette kivenni a részét a közteherviselésből. A szóvivő négy nappal később azt is közölte: a Fidesz arra kíváncsi, van-e kapcsolat a Hajdú-Bét csődje és a Bajnai család egyik bécsi cégének felfutása között.

 

A Magyar Nemzet júniusban megírta, Bajnai korabeli nyilatkozatai is bizonyítják, hogy tisztában lehetett azzal, mi történik a Hajdú-Bétnél. Emellett, mint kiderült, családi mintát követhetett, amikor az általa vezetett céggel belevágott a libaüzletbe.

Elutasítottak 27 kérelmet, mivel nem feleltek meg a követelményeknek. A károsultak veszteségeinek enyhítésére a tárca forrásaiból elkülönített 300 millió forint elegendő lesz – tette hozzá az államtitkár.

Czerván György emlékeztetett: a kérelmek beadási határideje július 1. volt, a tárcánál mintegy 150-160 kérelem beérkezésére számítottak. A beérkezett kérelmeket az MVH munkatársai 100 százalékosan feldolgozták. Egy-egy kérelmező maximum 2,2 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphat. A hiánypótlásra pedig 10 nap áll rendelkezésre.

Budai Gyula fontosnak tartotta azt a munkát, amelyet a tárca ez ügyben elvégzett, mivel ez a tevékenység sok nehéz sorsú embernek teszi könnyebbé az életét. Ezt erősítette meg Ónodiné Demeter Éva, a károsultak képviselője is, aki szerint egy 10 éve húzódó ügyet sikerül a mostani kifizetésekkel nyugvópontra juttatni. A károsultak azt javasolták, hogy az általuk megkapott pénzek – egy 1995-ös jogszabály alapján – legyenek adómentesek. Wittner Mária, a károsultak szószólója arról beszélt, hogy az ügyben vétkesek nem kerülhetik el sem a földi, sem az égi igazságszolgáltatást.

Bajnai Gordon volt miniszterelnök még csak bocsánatot sem kért a Hajdú-Bét-ügyben, sőt a felmerült kérdésekre sem válaszolt – mondta Hoppál Péter, a kormánypárt szóvivője kedden Budapesten újságíróknak, hangsúlyozva, a korábbi kormányfő bocsánatkérésének elmaradásával tovább várat magára a Hajdú-Bét károsultjainak és áldozatainak erkölcsi kártérítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.