Semmit sem ért a fölényes ellenzéki győzelem

A 2006-os időközi választások a Fidesz fölényét hozták, ennek ellenére országos szinten veszített az ellenzéki párt.

Kovács András
2013. 07. 09. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról sorozatunk korábbi részeiben beszámoltunk, 2003-ban a tízezer főnél népesebb településeken tartott időközi választásokon a kormányzó MSZP–SZDSZ megőrizte 2002-ben megszerzett pozícióit, 2004-ben a jobbközép erők fordítottak, és magabiztosan verték a balliberálisokat, 2005-ben pedig döntetetlen körüli eredmény született. Cikksorozatunkban azt kívánjuk bemutatni, hogyan módosították az időközi megmérettetések a pártok közötti erőviszonyokat a parlamenti választások közötti időszakban, és abból milyen következtetéseket lehet levonni.

2006 minden szempontból kivételes évnek számított, mivel csupán három tízezer főnél népesebb településen tartottak időközi választást, s ezekre az országgyűlési választások előtt került sor, így jelentőségük még nagyobb lett. A három településen (Gyomaendrőd, Szentendre és Mosonmagyaróvár) 2002-ben összesen 21 434 fő élhetett volna az állampolgári jogával, 10 703-an mentek el szavazni, ami 49,93 százalékos részvételnek felelt meg. 2006-ban ugyanitt 22 323 fő szavazhatott volna, közülük 9952-en el is mentek szavazni. Ez 44,58 százalékos részvételt jelentett, ami világosan mutatta, hogy az országos választás közeledtével lényegesen megugrott az érdeklődés.

A három vizsgált településen 2002-ben az MSZP 48,58, a Fidesz és szövetségesei 44,15 százalékot ért el. Ezeken a településeken és választókerületekben a jobbközép erők lényegesen jobban szerepeltek, mint országos átlagban, így a 2006-os időközi megmérettetésen jelentős fordulatban bízott a Fidesz. Nem is kellett csalódniuk, mivel az országgyűlési választás előtti megmérettetéseken a szavazatok 56,03, a szocialisták pedig csak 36,51 százalékát szerezték meg. Az erőviszonyok átalakulása a 2004-es időközi választásokhoz volt mérhető, így az ellenzék vezető ereje joggal reménykedett abban, hogy 2006 áprilisában az ország élén is változás lesz.

 

Az időközi választások eredményével szemben 2006 elején a közvélemény-kutatások egyértelműen azt mutatták, hogy az MSZP–SZDSZ-koalíció képes lesz a választások megnyerésére áprilisban, ez a jóslatuk 2002-vel szemben bevált. Két héttel például a szentendrei időközi polgármester-választást követően szocialista győzelmet láthatott az ország az országgyűlési voksoláson. Minek a következménye, hogy pont 2006-ban tértek el az időközi választási eredmények a közvélemény-kutatásoktól és a későbbi parlamenti választásokétól?

Egyik magyarázat, hogy alapvetően olyan körzetekben került sor időközi megmérettetésekre, amelyek amúgy is inkább a jobbközép erők felé húztak. Erre a legjobb példa Szentendre, ahol az országgyűlési választáson is a Fidesz győzött, ráadásul az időközi választáson pontosan a Duna-parti város szerepelt a legnagyobb súllyal, mivel ott településvezetőt választottak. A másik magyarázat, hogy a baloldal hívei otthon maradtak, és csupán az országos választáson aktivizálták magukat.

Tény, hogy a 2006-os év volt az eddigi első, amikor az időközi választási eredmények nem követték az országos közhangulatot és a későbbi eredményeket. Például 2004-ben az európai parlamenti választás egyértelműen visszaigazolta az időközi megmérettetések eredményeit, s 2003-ban sem történt jobbközép előretörés, a közvélemény-kutatásokkal összhangban. A hét évvel ezelőtt történtek mindenképpen kivételnek számítanak, éppen ezért a későbbi időszakokra nézve is fontos tanulságokat hordozhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.