Kocsis Máté fideszes felszólaló Bajnai Gordon korábbi miniszterelnököt bírálta a parlamentben napirend előtti felszólalásában. Kocsis Bajnai egykori vállalkozásairól szólva azt mondta: egy cikk szerint a Hajdú-Bétben kisemmizett ötszáz családon túl más áldozatai is voltak a politikus üzleti manőverezésének, az International Food gabonavállalat is hasonló módon ment tönkre. A cég felszámolásában ugyanaz a cégbíró segédkezett, mint a Hajdú-Bét esetében, szerinte a Bajnai családnak kész forgatókönyve volt erre.
Úgy véli: Bajnai Gordon múltja korántsem olyan makulátlan, mint azt vallotta, mert bár igyekezett úgy beállítani, hogy vagyonát a tehetségének köszöneti, családja céghálózata a rendszerváltás előtti közpénzek segítségével indult fejlődésnek.
Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára fontosnak tartja, hogy Bajnai Gordon egyéni életfilozófiája ne váljon általánossá. Úgy vélekedett: ha valakik kizárólag a gazdálkodás előnyeit akarják kihasználni, és nem veszik tudomásul, hogy egy termelési kultúra kialakításához hosszú időre van szükség, a bedőlése viszont igen gyorsan megtörténhet, olyan állapotok jöhetnek létre, mint az elmúlt években.
Az őszi parlamenti ülésszak Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődött. A kormányfő elmondta, a devizahitelesek megsegítése és a rezsicsökkentés folytatása miatt további bírálatokra és támadásokra számít. A miniszterelnök azonnali kérdésekre is válaszolt, ezek után a Médiatanács új elnökének személyéről, valamint a szociális temetkezés bevezetéséről döntött az Országgyűlés. A határozathozatalok után a képviselők az ötödik alaptörvény-módosítás általános vitájába kezdtek, amely Répássy Róbert közigazgatási és igazságügyi államtitkár ismertetésével indult. A kormány álláspontja szerint az alkotmány mostani változtatásával nyugvópontra juthatnak az alaptörvénnyel kapcsolatos viták.
A kedden várható témákról ide kattintva olvashat.
Szerinte ilyen emberek döntése volt, hogy fontos iparágakat hagytak tönkremenni, csak azért, mert néhány évig nem volt rajta profit.
Tarnai Richárd (KDNP) a recski haláltábor megszűnésének hatvanadik évfordulójára emlékezett. Felidézte a rabok sanyarú helyzetét, az ÁVH-sok kínzásait, az éhezést.
A Jobbik a tankönyvellátásról beszélt. Farkas Gergely szerint a szülőknek és a diákoknak problémát okozott a tankönyvellátás akadozása. Szerinte az oktatási kormányzat korábban sem tudta tartani a saját maga által szabott határidőket.
Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár szerint az esetek kevesebb mint 1 százalékában volt probléma szeptember elejéig a tankönyvellátással. 1,3 millió névre szóló csomagot kellett összeállítani – hangsúlyozta –, és hozzátette, hogy a nagy rendszerek átállítása mindig kisebb hibákkal jár.
AZ LMP a verespataki bányanyitás elleni fellépést várta a kormánytól. Szél Bernadett a verespataki és a nagybányai ciános technológiájú aranybányák megnyitásával kapcsolatban szomorúnak nevezte, hogy bár egész Európa tiltakozott ellenük, a magyar kormány csak hallgatott és kivár. Úgy véli: a kabinetnek élnie kellene a nemzetközi egyezmények adta lehetőségekkel.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány számos dokumentumot kért már ki az említett bányákkal kapcsolatban, és kijelentette, amit a képviselő állít, az hazugság. Felidézte, hogy az Európai Unióban többek között Áder János egykori EP-képviselő kezdeményezésére szavazták meg a cianidos technológia tiltását.
A szocialista Sós Tamás szerint káosz, bizalmatlanság és kiszámíthatatlanság uralkodik a szakképzésben és a felnőttképzésben. Álláspontja szerint a kormány zsákutcába vitte a szakképzést. Feltette a kérdést: miért a fogyasztóvédelmi törvény vonatkozik a felnőttképzés nagy részére?
Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára emlékeztetett arra, hogy Győrben, az Audi duális szakképzése esetében többszörös túljelentkezést tapasztaltak. Emellett az államtitkár szólt az európai uniós források felhasználásának szándékáról is.