Szigetvári: Gyurcsány a hibás

Szigetvári Viktor szerint Gyurcsány Ferenc saját érdekeit a Demokratikus Koalíció érdekei fölé helyezte, ezért nem tudott megállapodni a szocialistákkal.

2013. 09. 12. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóbiás a Horn Gábor egykori SZDSZ országgyűlési képviselő által alapított Republikon Intézet konferenciáján elmondta: nem tartja tökéletesnek az MSZP és az Együtt–PM külön listás, de közös egyénijelölt-állításról szóló egyezségét, ám véleménye szerint ez is eredmény, amit értékelni kell, mert lehetővé teszi a kormányváltást. Szigetvári is úgy látta, a legtisztább, legegyszerűbb megoldás a közös listaállítás lett volna, de ennek politikai feltételei nem voltak meg.

Az Együtt–PM társelnöke arról is beszélt: nem rajtuk, és nem is az MSZP-n múlt, hogy a Demokratikus Koalíciót nem sikerült bevonni az ellenzéki összefogásba. A szocialisták korrektül tárgyaltak, Gyurcsány Ferenc azonban saját érdekeit a DK érdekei fölé helyezte – jelentette ki. Szigetvári szerint lehetett volna – az önkormányzati választásra is kiterjedő – választási megállapodást kötni a DK-val, ezt az Együtt–PM sem kifogásolta volna, de Gyurcsány ennél fontosabbnak tartotta önmaga „rehabilitálását”. Ezt azért is fájlalta Szigetvári, mert szerinte a Gyurcsány-pártnak az ország számos pontján erős szervezete van.

Tóbiás József kormányzati terveik között szólt arról, hogy az elmúlt két évtizedben kiépült piacgazdaság fenntarthatatlan, az államnak nem lehet csak szabályozó funkciója. Hibának minősítette, hogy a szocialista kormány idején ötmilliárd forint megtakarításáért lerövidítették a gyes időtartamát, miközben a kormány ma több mint 200 milliárd forinttal többet szed be a bankoktól évente, mint akkoriban. Az Együtt–PM társelnöke is beszélt arról, hogy több ponton változtatni kell a 2010 előtti kormánypolitikán, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a három évvel ezelőtti választáson a szavazók 70 százaléka a változásra szavazott.

A két politikus beszélgetése előtt közvélemény-kutatók értékelték az ellenzéki összefogás esélyeit. Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója elmondta: a baloldali pártok támogatottsága összeadva is kisebb, mint a Fideszé, noha 2012-ben már volt, hogy meghaladta.

Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatás igazgatója elmondta: az MSZP és az Együtt–PM támogatottsága összeadva 19 százalék a teljes népességben, míg a Fidesszel 26 százalék szimpatizál. Felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP és az Együtt–PM szavazótábora között több különbség is megfigyelhető, a leginkább szembetűnő, hogy a szocialista szavazók átlagéletkora 55 év – többségük nyugdíjas –, az Együtt–PM támogatóié viszont csak 44 év.

Az Ipsos adatai azt támasztják alá, hogy még a szocialista szavazók 30 százaléka is kedvezőtlenül ítéli meg Gyurcsány Ferencet, az Együtt–PM hívei között ennél is többen alkotnak rossz véleményt a volt kormányfőről, míg az aktív bizonytalanok 37 százaléka ötös skálán 1-esre, 24 százaléka pedig 2-esre osztályozza a DK elnökét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.