A Híradó.hu beszámolója szerint Németh Szilárd, a rezsicsökkentést ellenőrző munkacsoport elnöke a Ma reggelben elmondta: hétfőn óriási többséggel döntöttek az újabb rezsicsökkentés mellett, de véleménye szerint többen egyáltalán nem támogatják. Az igenre a politikus szerint azért nyomtak, mert a lakosság körében nagyon népszerű az intézkedés, s nem szeretnének ellene menni – nyilatkozta. A szóban forgó tervezett csökkentésről néhány nappal ezelőtt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is beszélt.
Németh emlékeztetett arra, hogy a baloldali kormányzás idején, 2002–2010 között 15 alkalommal emelkedtek a háztartási energiaárak, ezzel szemben az Orbán-kormány már 1998–2002 között is megfogta az árakat, nem engedték, hogy az infláció felett emelkedjenek. A munkacsoport elnöke történelmi léptékűnek nevezte a 2013-as döntést. Mint fogalmazott: „50 éves vagyok, 40 évre visszatekintve soha nem csökkent a háztartási energia ára, most először 2013-ban.”
A hétfői 11,1 százalékos díjmérséklést az LMP-n kívül minden párt támogatta, így csupán 16 nem állt a 311 igennel szemben. Az Országgyűlés arról is határozott, hogy a szolgáltatókra terhelik a gázkazánok és -vezetékek felülvizsgálati költségét. A Fidesz–KDNP egyúttal benyújtotta a parlamentnek a rezsicsökkentés megvédéséről szóló politikai nyilatkozat tervezetét, amit az Európai Unió nyomásgyakorlása miatt tart szükségesnek. Az MSZP ezzel kapcsolatban leszögezte: a rezsicsökkentést támogatják, a rezsiharcot viszont nem. Az LMP a Fidesz kampánygépezete újabb húzásának minősítette a beadványt.
A Fidesz szóvivője szerint a rezsicsökkentés megvédéséről szóló politikainyilatkozat-tervezet parlamenti vitájában az derült ki, hogy a szocialisták identitászavarban vannak. „Az MSZP képviselői összevissza beszéltek hétfő este az Országgyűlésben, nem igazán tudják meghatározni, hogyan is viszonyuljanak a rezsicsökkentést megvédő politikai nyilatkozathoz” – fogalmazott Hoppál Péter keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Mint mondta, jó lenne, ha eldöntenék a szocialisták, kiket is képviselnek.
A november utáni újabb rezsicsökkentés lehetőségét firtató kérdésre a politikus azt válaszolta, ha az ország gazdasági teljesítményéről szóló jövő évi első negyedéves adatok megengedik, lehet konzultálni az árcsökkentés folytatásáról.
Az Európai Bizottság több kérdésre is választ vár a magyar kormánytól a rezsicsökkentéssel kapcsolatban. A Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője ezt október 13-án úgy értékelte, hogy a szolgáltatók, amelyeknek most veszélybe került a profitjuk és „a mohón megszerzett piaci részesedésük, elszaladtak Brüsszelbe, és onnan fenyegetőznek, Magyarországon pedig harcos fegyvertársaik vannak az MSZP, illetve a bukott baloldal soraiban.”
Ennek kapcsán Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője október 14-ei napirend előtti felszólalásában úgy fogalmazott, 2013 januárjában a szolgáltatók már egyszer szabotálni akarták a rezsicsökkentést, de az Országgyűlés ezt törvényalkotással megakadályozta. „Akiket akkor kivágtunk az ajtón, most az ablakon akarnak visszajönni. Ehhez kérik az EU segítségét, akik újabb támadást intéznek a rezsicsökkentés ellen” – mondta.
A kormánypárt október 14-én benyújtotta a rezsicsökkentés megvédéséről szóló politikai nyilatkozat tervezetét. Szájer József pedig arról beszélt, önmagában az alkotmánymódosítás nem elegendő arra, hogy teljes mértékben meg lehessen védeni a rezsicsökkentést.