Így bombázták szét a hazai cukoripart

A szocialista–szabad demokrata kormányok több lépcsőben verték szét a hazai cukoripart.

VZ
2013. 11. 19. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltáskor még 12 üzem ontotta magából a cukrot, ezek azonban külföldiek kezébe kerültek, akik a kaposvári kivételével bezárták a gyárakat. A privatizációt még a rendszerváltás előtti Németh-kormány készítette elő és a Horn-kormány fejezte be, a kegyelemdöfést pedig az unió adta meg neki.

2011 tavaszán fideszes képviselők vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezték a cukorgyárak rendszerváltást követő ész nélküli privatizációja és az úgynevezett cukorreform keretében 2006-ban visszaadott uniós kvóta ügyében.

2010-ben elkezdte éreztetni hatását a magyar tulajdonú cukorgyártás szétverése. 2010 és 2011 nyara között egyetlen év alatt közel a duplájára nőtt a cukor fogyasztói ára; a magukat monopol helyzetbe bevásároló nyugatiak itthon addig drágították a cukrot, ameddig akarták. Eközben a határon túl jóval olcsóbban adták ugyanazt a cukrot, mert a magyarországi üzemek leépítésével – és a piac megszerzésével – például a német Nordzucker elérte, hogy Németországban fennmaradhasson a termelés.


Az ész nélküli drágítások miatt akkor azonnali vizsgálatot rendelt el Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a cukoripar piaci szereplői ellen.

Az első hat cukorgyár privatizációjából semmi nem került az állami kasszába – derült ki hamarosan. Az üzemek eladását ugyanis 1988-tól a korábbi vállalatvezetők készítették elő, saját pozícióik megtartását helyezve előtérbe, a privatizációért felelős szervezet pedig ellenőrzés nélkül csak a bélyegzőt nyomta rá a papírokra.

A szerződések ugyan a piacgazdaság felé nyitásnak tűnhettek, de csak az akkori állami tulajdonú cégek felső vezetői és a mögöttük álló gazdasági körök és párttámogatók érthették meg, ez az időszak a „spontán privatizáció” – emelte ki a vizsgálóbizottság társelnöke. Az első szabadon választott Antall-kormány már készen kapta a feltételeket, 1991-re kapott észbe, amikor már csak öt cukorgyár maradt állami kézben, ezeket konzorciumba tömörítve próbálta megőrizni állami és magyar tulajdonban.

Egyébként az Antall-kormány idején a közgazdászok már előre felhívták az illetékesek figyelmét arra, hogy a külföldi tőke beengedése az ágazat hanyatlásához vezethet, nekik ugyanis sokkal inkább a piacra, mint újabb gyárakra van szükségük. Ezt támasztja alá az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) igazgatósága részére készített, az 1991–92-ben lezajlott privatizáció tanulságait összefoglaló jelentés egy része is:

„A multinacionális cégek kizárólag a belföldi piacot kívánták megszerezni a lehető legolcsóbb áron”, ráadásul a korábban magánosított gyárak privatizálása eddig „csak problémák tömegét, kiadásokat és a megmaradt öt gyárban bekövetkezett jelentős értékvesztést” okozott az ÁVÜ-nek. Ennek ellenére az évek folytán újabb cégek kerültek külföldi kézbe.

Az 1994-es kormányváltás után az MSZP–SZDSZ-kormány az állami tulajdonú Magyar Cukor Rt.-nek ismételt kérése ellenére forgótőkét és a működéshez szükséges tőkét sem biztosított, így tönkretéve az utolsó magyar cukorgyári csoportot. Ezt követően megindult a hazai cukorgyárak bezárása – mutatott rá a vizsgálóbizottság. Az új tulajdonosok pedig a bezárt cukorgyárak termelési kvótáját más hazai cukorgyárakhoz vitték át. Az ezzel kapcsolatban beidézett Bokros Lajos – aki az akkori Állami Vagyonügynökség igazgatótanácsának tagja volt – továbbra is racionális döntésnek látta a cukorgyárak elkótyavetyélését.

Ráadásul a privatizációs szerződéseket sem tartották be. Medgyessy Péter – aki 1994–98 között pénzügyminiszter volt – kijelentette, hogy nem foglalkozott a privatizációs szerződésekkel az adott időszakban, mert „minden baja nagyobb volt annál", hogy ezeket figyelemmel kísérje. A vizsgálóbizottság az akkor még állami kézben levő öt – egyébként nyereségesen termelő – cukorgyár kiéheztetésére is rákérdezett, amelyek 1,2 milliárd forintos állami pénzből megmenthetőek lettek volna. Medgyessy ezt azzal indokolta, hogy sok helyre kellett a pénz, hiszen éppen csak túl voltak a Bokros-csomagon.

A cukoripar szétverésének másik szakasza a 2004-es uniós csatlakozás után jött, amikor a még az első Orbán-kormány által kialkudott 400 ezer tonnás cukorkvótával szemben – amely 100 ezer tonnás feleslegtermelést és exportálást is lehetővé tett volna hazánknak – a szocialista–szabad demokrata kormány az uniós cukorreformot lelkesen támogatva elfogadta, hogy a kvóta 75 százalékát visszaadjuk (szemben az unióban átlagos 10-15 százalékos termelés-visszafogással). Az egyetlen megmaradt, Kaposvári Cukorgyár 105 ezer tonnás kvótájával már nem tudta a hazai igényeket kielégíteni, így 2009-től 200 ezer tonnás éves importra szorul Magyarország – összegezte Font Sándor.

2004 után nem volt gazdasági kényszer a cukoripar leépítésére, az akkori kormány mégis így döntött – állapította meg végül a bizottság, hozzátéve: a privatizáció miatt a 7 korszerűbb üzem 1991-re „egyenlőtlen feltételekkel külföldi tulajdonba került”, a magyar agrárvezetés és a szocialista kormányzat pedig 2004–2006-ban csupán az unióval egyeztettek, a valódi tárgyalópartnerektől – ahol a valós feltételek eldőltek – egyáltalán nem próbáltak engedményeket kialkudni.

A kormányváltás után óvatos lépésekben megkezdődött a képtelen cukorhelyzet felszámolása. A kabinet és a mezőgazdasági tárca milliárdos támogatást nyújtott a felültetett cukorrépa-termesztőknek, és megkezdődött néhány új cukoripari létesítmény építése is 7 milliárd forintos állami támogatással.

Új magyar vagy állami tulajdonú cukorgyár nyitására ugyanakkor nincs lehetőség: a fillérekért elkótyavetyélt infrastruktúra helyett 100 milliárd forintos beruházással kéne új gyártókomplexumot felhúzni és berendezni, ráadásul ott az uniós kvótarendszer, amely a hazai fogyasztás felét-harmadát kitevő 105 ezer tonna gyártását engedélyezi csak, ennél többet akkor sem gyárthatunk, ha erre egyébként Kaposvárott meglenne a kapacitás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.