A hétköznapi teljesítmények elismerését szeretné elérni a köztársasági elnök. Áder János a Kossuth Rádióban pénteken sugárzott interjújában leszögezte: továbbra is keresi az elismerésre váró teljesítményeket, és ezt elnöklése hátralévő részében is feladatának érzi.
Az államfő beszámolt arról, hogy nemrég meglátogatta azt a debreceni orvoscsoportot, amely több mint kilencven napon át küzdött azért, hogy egy várandós agyhalott édesanya gyermeke világra jöhessen. A köztársasági elnök elismerően szólt azokról a fiatal szakmunkásokról is, akik számos érmet gyűjtöttek be bútorasztalosok, ácsok, virágkötők és más szakmák Európa-bajnokságán.
Áder János az új jogszabályokról elmondta, hivatala karácsonyig áttekinti őket, így elképzelhető, hogy még idén visszaküldi valamelyiket megfontolásra az Országgyűlésnek. Emlékeztetett arra, hogy azokat a törvényeket, amelyeket elfogadásuk után nem írt alá, a parlament egyszer sem szavazta meg változatlan formában. Vagyis ha nem is minden észrevételét, de többségüket elfogadta a parlament.
Az államfő elmondta: ilyenkor mindig arra ügyel, hogy a törvények ellentmondásmentesen szabályozzák az életviszonyokat. Hozzátette: idén a választási eljárási törvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági beadványa volt a legnehezebb feladat a jogszabályok véleményezésekor.
A választás időpontjának kiírásáról szólva emlékeztetett: még szeptemberben arra kérte a pártok vezetőit, hogy ne kezdjék meg a kampányt, de ennek ellenére már zajlik, kérése süket fülekre talált. Fontosnak nevezte, hogy egy elhúzódó kampány helyett mindenki tegye a dolgát, mert bár az ország elindult a válságból kivezető úton, és túl van a nehezén, munka még bőven van.
Mint mondta, mérlegelnie kell, mi a jó az országnak és az embereknek: egy hosszú kampány vagy az, ha minél hamarabb tiszta víz kerül a pohárba.
Jó, ha a választók minél több információ birtokában hozzák meg döntésüket arról, továbbra is ezt a kormányt szeretnék, vagy egy másikat, de ehhez nincs szükség nyolc-tíz hónapos versengésre – tette hozzá Áder János.
Közölte: az időpontot meghatározzák az alkotmányos szabályok, miszerint áprilisra vagy májusra tehető a választás, szempontot jelent a húsvét közelsége és az európai parlamenti választás időpontja.