Szó sincs arról, hogy téli melegedőként szolgálnának a közfoglalkoztatottaknak indított képzések helyszínei, a tanfolyamon részt vevőktől megkövetelik a tudást. A lap kérdésére a Nemzetgazdasági Minisztérium közölte: a képzésre mindenki önként jelentkezett, és kérelmet nyújtott be a területileg illetékes munkaügyi kirendeltségre. Aki azonban ezt megtette, az írásban kötelezettséget vállalt a tanfolyamon való részvételre és a végbizonyítvány megszerzéséhez szükséges feltételek teljesítésére.
Ha az álláskereső megszegi a kötelezettségét, és önhibájából nem jár be a tanfolyamra, esetleg nem vizsgázik le, akár a tanfolyam árának megtérítését is elrendelheti vele szemben a hatóság. Kivétel ez alól, ha a közfoglalkoztatott a képzés idején munkaviszonyt létesít a nyílt munkaerőpiacon. Ilyen esetben a képzés elhagyása nem jár szankcióval, hiszen a tanfolyam is a későbbi elhelyezkedés elősegítésére irányul.
A Magyar Nemzet megtudta azt is: a téli képzések közel 5 000 pedagógusnak adnak munkát, közülük 510 tanár korábban munkanélküli volt.
Az NGM szerint állami felnőttképzőként 4 811 tanár oktat, többségük a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) intézményeinek alkalmazottja. Az oktatói létszámot tovább növelik a képzésbe bevont piaci felnőttképzők által foglalkoztatott pedagógusok.
A téli képzésben részt vevő közfoglalkoztatottak decemberben szintfelmérő teszteket írtak annak érdekében, hogy mindenki a számára legmegfelelőbb képzést kapja, és ezek alapján alakíthassák ki a csoporton belüli oktatási modulokat. A szintfelmérő ténye végképp cáfolja azokat az ellenzéki és sajtóállításokat, amelyek szerint mindenféle szempont figyelembevétele nélkül sorolták be az egyes képzésekre a tanulókat, így például érettségizetteket tanítanak írni-olvasni.
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.