Amikor Bajnai és Mesterházy támogatta a bővítést

2010-ben kiálltak a beruházás mellett, mert munkahelyeket teremt, most mégis támadják.

MNO
2014. 01. 15. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 14-én Moszkvában a magyar kormány megállapodott,hogy az orosz Roszatom két új erőműblokkot épít Magyarországon, a 10-12 milliárd eurós, tender nélküli beruházáshoz Oroszország hosszú futamidejű, államközi hitelt biztosít. A megállapodással tovább nő Magyarország energetikai függetlensége, az új reaktorok rendkívül olcsón termelik majd az áramot; az építkezéseknél, és ahol csak lehet, magyar beszállítók kapják a megbízásokat, így sok új munkahely is létrejön. Lázár János államtitkár újságírók előtt hangsúlyozta: az elkészült erőmű magyar állami tulajdonban marad.

A hírre heves támadásba lendült a baloldali ellenzék: Jávor Benedek, Bajnai párttársa szerint „a törvénytelenség határát súrolja” a megegyezés, és kijelentette, hogy minden eszközzel megpróbálják megakadályozni a megállapodás végrehajtását. Mesterházy pedig Az évszázad Fidesz-mutyija címmel tartott sajtótájékoztatóján ítélte el a beruházást.

A Fidesz ezzel kapcsolatban rámutatott: Bajnaiék homlokegyenest más állásponton vannak ma a paksi erőmű ügyében, mint 2010-ben. Akkori véleményük szerint olcsóbb áramot és rengeteg új munkahelyet jelent Paks jövőbeni bővítése.

Amikor 2010 februárjában megkezdődött a bővítés szakmai előkészítése, Bajnai még miniszterelnökként kiemelte: olyan megállapodást támogatnak, amelynek következtében magyar állami kézben maradnának a bővített reaktorblokkok, és amelynél a megvalósítását és finanszírozását is száz százalékban magyar kontroll alatt tartják.

Hiszen – mint mondta – az energia nem egyszerűen piaci termék, hanem fontos nemzetbiztonsági érdekek is fűződnek hozzá. Paks bővítése, a kapacitás tervezett megduplázása évtizedekre meghatározza az ország áramellátását – húzta alá az akkori miniszterelnök, hozzátéve: az áramfelhasználás csak növekedni fog a térségben, így a felesleget könnyedén értékesíthetjük a szomszéd országokban. Bajnai külön kiemelte azt, hogy olyan finanszírozási megoldásban érdekelt az ország, amely költségvetési forrásokat közvetlenül nem érint – ahogy egyébként a jelenlegi megállapodás szerint sem, hiszen az oroszok kedvező, 30 éves futamidejű hiteléből finanszírozzuk a beruházást.

Bajnai és Mesterházy többször méltatta a széles körű politikai egyetértést az atomreaktor bővítésével kapcsolatban; azaz elismerően nyilatkoztak arról, hogy akkor ellenzékben lévő Fidesz nem gördített akadályt a megegyezés elé, sőt a Parlamentben 2009-ben meg is szavazta azt.

Mesterházy 2010 februárjában munkahelyteremtésről is beszélt, amihez példaként hozta fel a paksi atomerőmű bővítését. „Ebben politikai konszenzus van – mondta –, ami egy ekkora és ilyen fontos beruházásnál rendjén való, és amit meg is kell tartani.”

Egyébként a Bajnai szövetségese, Jávor Benedek népszavazást kezdeményezett az erőmű bővítéséről. A politikus közölte: négy népszavazási kérdést nyújtanak be az Országos Választási Bizottságnak (OVB), valamint rendkívüli parlamenti vitanapot is kezdeményeznek az ügyben.

A kormánynak nem volt felhatalmazása annak a megállapodásnak a megkötésére, amelyik évtizedekre eladósítja és tartós energetikai függésbe helyezi Magyarországot Oroszországgal szemben – indokolta lépéseiket.

Rendkívüli parlamenti vitanapot kezdeményez hétfőre a Paksi atomerőmű tervezett bővítéséről a Demokratikus Koalíció is.

Mesterházy Attila szerint Orbán Viktor puccsot hajtott végre saját népe ellen a paksi erőmű bővítéséről szóló Oroszországgal között megállapodással. Az MSZP kezdeményezi az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását. Hozzátette: a tavaszi választás után felálló új kormány a szerződést felülvizsgálja, mert az erőmű bővítéséről csak átlátható módon, széles társadalmi konszenzus alapján lehet döntést hozni. A szakmai álláspont kialakítása után népszavazáson kérnek annak végrehajtásához felhatalmazást – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.