Paksi bővítés: további egyeztetések lesznek

Lázár János szerint Brüsszel támogatja a programot.

NT
2014. 02. 27. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arról, hogy Magyarország nem egyeztetett volna előzetesen a paksi bővítésről, Lázár János Budapesten kijelentette: ezt nem Brüsszel állítja, hanem „magyar újságírók próbálják ezt sugallni, nyilvánvalóan politikai megrendelésre”, ami nagy felelőtlenség.

Az államtitkár kifejtette: a magyar kormány nevében december 10-én írásban notifikációs eljárást kezdeményezett annak érdekében, hogy Magyarország és Oroszország között a szerződés létrejöhessen. José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét Orbán Viktor miniszterelnök szóban és írásban is tájékoztatta. Január 14-én pedig Brüsszel írásban is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország és Oroszország a paksi atomerőművi kapacitásfenntartásról nemzetközi szerződést kössön – mondta Lázár.

A kormány honlapján szerdán tették közzé azt a dokumentumot, amely szerint Lázár az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) létrehozó szerződés 103-as cikkelye értelmében 2013. december 10-én keltezett levélben tájékoztatta Günther Oettingert, az Európai Bizottság energiaügyi biztosát az Oroszországi Föderációval kidolgozott nemzetközi szerződés tervezetéről. Levelében Lázár János emlékeztette az energiaügyi biztost, hogy a magyar kormány 2013. november 26-án tájékoztatta az Európai Bizottságot arról a szándékáról, hogy együttműködési szerződést kíván kötni az Oroszországi Föderáció kormányával.

Ugyancsak szerdán tették közzé a kormány honlapján Orbán és José Manuel Barroso a paksi bővítésről szóló levelezését. Orbán január 23-i levelében azt írta: az egész Európai Unió energiabiztonságának növeléséhez járul hozzá a hosszú távú magyar–orosz együttműködés a nukleáris energia területén. A kormányfő jelezte José Manuel Barrosónak, hogy a magyar hatóságok folyamatosan tájékoztatják a bizottságot a két ország közötti együttműködési megállapodás végrehajtásáról. A kormányfő kiemelte továbbá, hogy a megállapodást a vonatkozó uniós szabályok figyelembevételével dolgozták ki, és külön kitérnek benne Magyarország uniós tagállamként vállalt kötelezettségeire.

José Manuel Barroso Orbán Viktornak írt február 7-i keltezésű válaszlevelében azt írta: az Európai Bizottság, bár tett néhány érdemi észrevételt, nem emelt elvi kifogást a paksi erőmű bővítését illetően a magyar kormánytól az Euratom szerződés 103. cikkének megfelelően megkapott megállapodástervezet alapján, de az EU-jog számos további vonatkozását, így a közbeszerzésre és az állami támogatásra vonatkozó szabályokat is be kell tartani.

Az Európai Bizottság elnöke hozzátette: bízik abban, hogy a brüsszeli testület a közbeszerzési és állami támogatási kérdések, illetve általánosabb értelemben a magyar energiapolitika tekintetében is ugyanilyen építő szellemű és átlátható hozzáállásra számíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.