A méltányos tehermegosztás érdekében hozott döntés a lakosságot, a civil szervezeteket, az önkormányzatokat és a vállalkozásokat egyaránt érinti – közölte a központ. A kormány szerdai ülésén a rezsicsökkentéssel kapcsolatos további lépésekről tárgyalt.
A tájékoztatás szerint az intézkedés alól kivételt képeznek azok a területek, ahol a fogyasztót már eddig is nagyobb kedvezmény vagy teljes díjmentesség illette meg. Emlékeztetnek arra, hogy a villamosenergia-szolgáltatás esetében a lakosság számára 32 amper igényig a csatlakozás díjmentes. Többletdíj keletkezése esetén viszont már életbe lép a minimum 50 százalékos tehermegosztás.
A távhőszolgáltatás területén fejlesztési hozzájárulást a lakossági fogyasztók továbbra sem fizetnek. A földgázhálózatra való csatlakozásnál továbbra is a szolgáltató viseli a csatlakozási költségeket a fogyasztásmérő berendezéssel együtt – sorolta a központ.
Ugyanakkor a kormány felül kívánja vizsgálni azokat a jogszabályokat, amelyek alapján az önkormányzatok – különösen a víziközmű-beruházások megvalósításához – akár több százezer forintos nagyságrendben előírhatnak a lakosság számára fejlesztési hozzájárulás jellegű fizetési kötelezettséget.
Továbbá a víziközmű-szolgáltatással kapcsolatban a csatornázott településeken az előírt bekötési (ivóvíz és szennyvíz) költségeket is felülvizsgáltatja a kabinet – közölte a Kormányzati Információs Központ.
A mostani lépéssel a kormány megállíthatja azt a fajta vagyonkimentést, amire akkor derült fény, amikor az Elmű-ÉMÁSZ csoport 16 milliárd 97 millió forintososztalék kifizetésére tett javaslatot. Ezt követően előre hozott adatszolgáltatási kötelezettséget írt elő Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal az Elmű-ÉMÁSZ cégcsoportnak. Ezzel a lépésével a cég minden bizonnyal egy titkos vagyonkimentést szeretne végrehajtani még a választások előtt.
A kormány a múlt héten, február 26-án döntött arról, hogy a mérőórákkal kapcsolatban felmerülő összes költséget a szolgáltatóknak kell ezentúl állniuk. A lépést azzal magyarázták, hogy ezek az órák a szolgáltatók tulajdonában vannak, a kormányszóvivő megfogalmazása szerint tehát abszurd, hogy a fogyasztók fizetik a költségeket.
Ismert, ebben az évben három lépésben csökken tovább a rezsi: a gázért április 1-jétől 6,5, az áramért szeptember 1-jétől 5,7, a távhőért október 1-jétől 3,3 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni.
Február 26-án Orbán Viktor miniszterelnök teljes fogyasztóvédelmi átvilágítást rendelt el a Főgáznál. Ezt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közösen végzi majd el. Kiderült az is, hogy szigorú ellenőrzés lesz az Elmű-Émász ügyében. Emellett a kormány szigorít az osztalékfizetések feltételein, és vizsgálják az alapdíjakkal kapcsolatos fizetési kötelezettségeket is.
Kattintson a rezsicsökkentés korábbi lépéseinek krónikájáért!