Orbán: Visszaszereztük az országot a magyaroknak

A kormányfő szerint a négy év alatt megvetettük a jövő alapjait, megfogalmaztuk azokat az értékeket, amelyek alapján szervezzük az életünket.

MNO
2014. 03. 27. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazahoztuk a Seuso-kincseket, mert azok a mieink – mondta Orbán Viktor a köztévé Az este című műsorában. A kormányfő úgy fogalmazott: a magyar állam sosem mondott le arról, hogy ez a mi tulajdonunk. Hozzátette: mi most fizettünk, de ezt a visszaszerzés költségeként könyveltük el, dolgozunk azon, hogy a másik fele is hozzánk kerüljön. Orbán megjegyezte, hogy 30 éve dolgozott ezen sok kormány, „még az első kormányom is”, és hogy a magyar államiság sorsfordító pillanatának tartja, hogy négy napig nem szivárgott ki az az információ, hogy a kormány erről döntést hozott. A kincs hazánk területét nem hagyhatja el – tette még hozzá.

A négy év kormányzást úgy összegezte, hogy sikerült elérni, hogy az emberek a hazájukban érezhetik magukat, mivel annak vezetői nem külföldi elvárásoknak felelnek meg. Orbán hozzátette, hogy ehhez tenni is kellett, mert a politikában az óhaj elszáll, hogy ez megvalósuljon, ehhez kell összetartás, erő és egység is. Ehhez a miniszterelnök szerint a kétharmadra úgy kell tekinteni, mint egy talentumra, amivel úgy kellett gazdálkodnunk, hogy az a magyarok érdekét szolgálja. „Nem állhatunk oda azzal az emberek elé, hogy mit nem tudtunk elvégezni” – közölte.

Orbán szerint a négy év alatt megvetettük a jövő alapjait, megfogalmaztuk azokat az értékeket, amelyek alapján szervezzük az életünket. Másrészt 2010-ben egy fenyegető gazdasági összeomlástól menekültünk meg. Orbán rámutatott, hogy át kellett alakítani mindent, ami rosszul működött, példaként az egészségügyet, az adórendszert, a gazdaságot és az oktatást említette. „Visszaszereztük az országot a magyaroknak” – foglalta össze a kormányfő.

Emlékeztetett: 2008-ban a nyugati gazdasági rendszer megroggyant, új utakat kell keresni mindenkinek, saját karakter által kijelölt úton kell haladni. Szerinte egy konkrét gazdaságpolitikát kell megvalósítani, melynek hazánk esetében egyebek között része az arányos adórendszer, a bankadó, a munkahelyvédelmi akció és a rezsicsökkentés.

Orbán szerint Magyarország legnagyobb versenyelőnye a kétharmados kormánytöbbség volt. „Nem vagyunk okosabbak, mint mások, de sikerült olyan egységet létrehozni, amivel másokat meg lehet előzni” – fogalmazott.

A kormányfő úgy látja, ma átláthatóbb, biztonságosabb a magyar élet. Egy nyugdíjasnak nem kell attól tartania, hogy elveszik a nyugdíját, hiszen a kormány megvédi a nyugdíjakat. Segítik a magyar vállalkozásokat is, egyebek között az új adórendszer segítségével – hívta fel a figyelmet. A munkából meg lehet élni manapság, a jövőben pedig boldogulni és gyarapodni is lehet majd – jelentette ki.

A rezsicsökkentésről szólva a kormányfő elmondta: a két nagy rezsicsökkentés után áprilistól indul a harmadik ütem, ha ez lezárul, utána lehet megindítani a következő lépést. A kormányfő lát lehetőséget egy nonprofit közszolgáltatási rendszer kialakítására. Az is cél, hogy a gazdaság és az ipar számára olcsóbb energiát adjunk. Azt szeretnék, hogy négy év múlva Európában itt legyen a legolcsóbb az energia.

Az oktatásról szólva kifejtette: átalakították a kereteket. Helyes az állami felügyelet, amely garantálja a megbízható minőséget, helyes a NAT, a pedagógusok életpályamodellje. Ugyanakkor ha megnézi, hogy mi történik nap mint nap, akkor nem tud jó hírekről beszámolni. A diákok teljesítményét illetően a felmérések szerint rossz helyen vagyunk nemzetközi összevetésben, gyengül a teljesítmény, és ezt a folyamatot meg kell állítani. Még sok belső tartalmi kérdést kell rendezni. Orbán ennek kapcsán komoly szakmai és politikai vitákra is fel van készülve.

Az egészségügy Achilles-sarka Orbán szerint, hogy a háziorvosokat nem tudjuk kellően megbecsülni. A mostani rendszerben nem lehetséges a beteghez legközelebbi helyszínen a legjobb szolgáltatást nyújtani. Az egészségügyben is történtek komoly előrelépések – emelte ki a kormányfő, példaként említve a 300 milliárdos egészségügyi fejlesztést, valamint az eszközállomány javulását. A következő négy évben azonban meg kell erősíteni a háziorvosi rendszert.

A földtörvényről szólva elmondta: az garantálja, hogy jó irányba haladunk. A mezőgazdaság terén egy több mint 300 éves vitát döntöttünk el: kinek a kezén lesz a magyar föld – mondta Orbán, majd úgy folytatta, hogy legfeljebb 20 százalék lehet nagybirtok, a többi földterület a kisgazdálkodóké kell legyen. A miniszterelnök a rezsicsökkentés mellett a földtörvénnyel kapcsolatban számít komoly csatákra.

„Mi hazafiak vagyunk, és szeretnénk jó hazafiak lenni” – mondta a miniszterelnök, hangsúlyozva: el kell érni a bankrendszerben, hogy 50 százalék magyar kézben legyen, mivel véleménye szerint akkor lehetünk függetlenek gazdaságilag. Elmondta, hogy 30-40 százalék jelenleg az arány az OTP-vel együtt. „Nem eget rengető kihívás tehát a célkitűzés” – mondta. Úgy fogalmazott, hogy „a magyar bankrendszerben nincs elég rendszer, leosztottak a helyek, szükség van több versenyre”.

A magyar export rekordot ért el az idén, ezért is érezheti magát a magyar gazdaság biztonságban – jegyezte meg Orbán, hozzátéve, hogy mindez akkor lesz teljesen így, ha körülbelül tizenkétezer exportképes vállalata lesz hazánknak. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ha ismét kormányra kerül a Fidesz, akkor szeretnének több területen is finomhangolást végrehajtani, ám – tette hozzá Orbán – „az élet halad előre, feltesz kérdéseket, és a finomhangolásnál akkor erősebb válaszokat kell adnunk”.

A kormányfő megjegyezte: szerinte az a jó gazdasági rendszer, ami minél több pénzt otthagy az embereknél, ehhez az kell, hogy minél kisebb legyen a személyi jövedelemadó elvonása. Hozzátette ugyanakkor, hogy a költségvetésben egyensúly kell, de a józan ész kell, hogy az alapja legyen a jó gazdaságpolitikának, „ezért lassan kell haladni ezzel”.

Orbán elmondta, hogy azért nem akar miniszterelnöki vitát, mert „már minden vitát lefolytattunk az ország nyilvánossága előtt, minden adott a választók előtt”. Hozzátette: szerinte az ellenfelei nem vitázni akarnak, hanem „támadni, ócsárolni, ehhez pedig én nem kellek”.

Az eladósodottság kapcsán Orbán közölte: egy ország akkor van biztonságban, ha tartalékokkal rendelkezik a váratlan helyzetek megoldásához. Hozzátette, hogy ma Magyarországon nem ez a helyzet, sokan napról napra élnek. Ezért kell abba a helyzetbe hozni a családokat, hogy tudjanak felhalmozni, ezért le kell venni a terheket a vállukról, például a devizahitelezés megoldásával – hangsúlyozta. „A bírósági megoldásban nem hiszek, de bírósági döntések után a kormány ki fogja használni az ítéleteket, és ki fogjuk hozni a reménytelen helyzetből a családokat, ahogy 370 ezer emberrel már megtettük” – mondta Orbán Viktor a műsorban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.