A nemzeti fejlesztési miniszter az MVM-csoport elmúlt négyévi eredményeit értékelő budapesti sajtótájékoztatón azt mondta: nem kíván változtatni a kormány a korábban meghatározott energiapolitikán, folytatják a megkezdett munkát. Az elmúlt négy évet értékelve kiemelte a Főgáz kisebbségi részvénycsomagjának megvásárlását az RWE-től, illetve azt, hogy kormányzati felhatalmazással megkezdődhetnek a tárgyalások a többségi, önkormányzati részvénycsomag megvásárlásáról. Folytatódnak a tárgyalások az E.ON három gázhálózati, illetve az ügyfélszolgálati társaságának megvételéről is.
A lakossági rezsicsökkentésre emlékeztetve Németh Lászlóné kitért arra is, hogy megkezdik az ipari rezsicsökkentés feltételeinek megteremtését. Ehhez kapcsolódva nonprofit közműszolgáltatót hoz létre a kormány, a szükséges közszolgáltatási törvényt várhatóan az idei év végéig elfogadja az Országgyűlés. A miniszter kiemelte, az ipari rezsicsökkentés segíti a nemzetgazdaság versenyképességének javítását.
Hozzátette: a hazai energiaellátás biztonságához, az energiafüggetlenséghez, valamint az ipari rezsicsökkentés feltételeinek megteremtéséhez is különösen fontos a paksi atomerőmű bővítése. Az ezzel kapcsolatos hitelszerződést is az újonnan megalakuló parlament elé terjesztik. Megfogalmazása szerint az MVM-csoport a magyar gazdaság egyik stratégiai szereplője, amely komoly eredményeket ért el, és amelynek tevékenysége a következő időszakban is kiemelten fontos.
Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója közölte: az MVM Magyar Villamos Művek Zrt., illetve az MVM-csoport a korábbi veszteségforrások felszámolása után az elmúlt négy évben növekedési pályára állt. A társaság célja erős, nemzeti, regionálisan meghatározó integrált energiaipari vállalatcsoport felépítése.
Baji emlékeztetett: a társaságcsoport konszolidált árbevétele 2010-ben 557 milliárd forint volt, míg tavaly már 922 milliárd. Ebben az évben 1200 milliárd forintos árbevételt várnak. Az MVM-csoport az elmúlt négy évben különböző adónemekben 520 milliárd forinttal növelte az államháztartás bevételeit. Rámutatott: a társaságcsoporton belüli tagvállalatok sikeres tevékenysége hozzájárult ahhoz, hogy összességében stabil, nagyon jó évet zárhatott az MVM-csoport 2013-ban.
Az elnök-vezérigazgató egyebek mellett beszélt arról, hogy a csoport tavaly működésének legnagyobb akvizícióját hajtotta végre az E.ON magyarországi földgázüzletágának megvásárlásával. Az MVM-csoporton belül a földgázüzletág nyereséges, és a nemzetközi folyamatok alapján az üzletág felértékelődhet – mondta.
Baji Csaba a paksi atomerőmű bővítését az évszázad projektjének nevezte. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a kormányközi szerződésben szereplő 40 százalékos hazai beszállítói arány a teljes magyar gazdaság érdeke, elkezdték a hazai vállalkozások felkészítését.
Rogán Antal korábban kitért arra, hogy a kormány nem véletlenül gondolkodik abban, hogy úgy lehet a rezsicsökkentést hosszú távon fenntartani, ha van egy nonprofit közműszolgáltató, amely képes arra, hogy versenyt támasszon mindenki más számára. Nem az összes közszolgáltatást szeretnék nonprofittá tenni, hanem egy vagy több, közösségi tulajdonban lévőt létrehozni, amelyek képesek arra, hogy tartósan alacsonyan tartsák a rezsit. A Fidesz frakcióvezetője úgy véli: ez a következő ciklus elejének legfontosabb feladata.