Jó esélyünk van arra, hogy lehívjuk a teljes összeget

Az Európai Bizottságtól pénteken újabb, mintegy 150 milliárd forintnyi uniós forrás érkezett Magyarországra.

MNO
2014. 05. 16. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csepreghy Nándor helyettes államtitkár azt írja, hogy az Európai Bizottsággal folytatott sikeres szerdai tárgyalásait követően a kormány kiküldheti az április 15-e utáni időszakra vonatkozó számlákat. Csepreghy szerint „az időarányos kifizetések tekintetében az idei évben folyamatosan túlszárnyaltuk az előzetes, az Európai Bizottság által is jóváhagyott terveinket”.

A 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklusban a Magyarország rendelkezésére álló 8200 milliárd forintból eddig több mint 5500 milliárd forintot fizettek ki a pályázók részére. Az előző uniós időszak forrásait 2015 decemberéig kell kifizetni a nyertes projektekre. „A kifizetések jelenlegi ütemét tartva, a forrásvesztés bárminemű kockázata nélkül, jó esélyünk van arra, hogy akár hamarabb lehívjuk a teljes összeget” – zárul a közlemény. A kifizetések körüli félreértésekről és az EB-vel folytatott levélváltásról ide kattintva olvashat bővebben.

Az uniós támogatások fogadására kialakított új rendszer papíron elfogadhatónak tűnik –közölte az MTI megkeresésére pénteken Shirin Wheeler, a regionális politikáért felelős uniós biztos, Johannes Hahn szóvivője. Brüsszel biztosítékot szeretne kapni az Állami Számvevőszéktől. Az Európai Bizottság szakemberei szerdán tartottak technikai találkozót a magyar hatóságokkal, és ennek során állapították meg, hogy elfogadható az uniós támogatások fogadására kialakított rendszer. A szóvivő tudatta, hogy az április 15. előttről származó számlákat a normál ügymenet szerint fizeti ki a bizottság.

„Megerősítettük, hogy miután a bizottság nem állította le a kifizetéseket, a magyar hatóságok dönthetnek úgy, hogy az új intézményrendszerben kiállított fizetési igényeket is benyújtják” – tette hozzá Johannes Hahn szóvivője, akinek válaszából az is kiderül, hogy ezek feldolgozásához azonban Brüsszel előbb biztosítékot szeretne kapni az Állami Számvevőszéktől. „Emellett a saját auditoraink is végezhetnek szúrópróbaszerű ellenőrzéseket a helyszínen” – tette hozzá Shirin Wheeler.

Május 14-én a kormány véglegesítette a 2014–20-as uniós költségvetési időszak operatív programjait. Az új fejlesztéspolitika vezérelve a közvetlen gazdaságfejlesztés súlyának növelése, a kormány korábbi ígéretének megfelelően a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programra (Ginop), a Területfejlesztési operatív programra (Top) és a Versenyképes Közép-Magyarország operatív programra (Vekop) a rendelkezésre álló mintegy 7500 milliárd forintos forrás 60 százaléka jut – tájékoztatott a Miniszterelnökség.

Ismert: a kormány mintegy tíz százalékkal túlvállalta a 2007–13-as uniós fejlesztési időszakban rendelkezésre álló 8200 milliárd forint keretösszeget, így 9000 milliárd forint felhasználására van élő szerződés. Ezzel lehetővé vált, hogy Magyarország száz százalékban lehívhassa az EU-s forrásokat.

Bár lehetett volna jobb is Magyarország EU-tagságának elmúlt tíz éve, nem lehet állítani, hogy az ország ne járt volna jól a csatlakozással, a tények az ellenkezőjét igazolják – mondta Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Magyarország uniós csatlakozásának tizedik évfordulója alkalmából Szűcs kiemelte: a gazdasági adatokat tekintve kétségtelen, hogy az ország gyarapodása kedvezőbben is alakulhatott volna, a 2004-es várakozások felülmúlták a valóságos növekedést.

A fejlesztéspolitika sikere attól függ, miként tud hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, hány új munkahely létrehozásához járul hozzá a következő időszakban – mondta Csepreghy Nándor március 30-án a közép-magyarországi uniós fejlesztési nyílt nap sajtótájékoztatóján Budapesten. A helyettes államtitkár elmondta: Magyarországon ma az uniós fejlesztések adják a közcélú beruházások 93-94 százalékát.

A sajtótájékoztatón Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szintén azt emelte ki, hogy az uniós források fedezik a magyarországi beruházások legnagyobb részét. Kormányváltásra volt szükség ahhoz, hogy a 2007–13. évi fejlesztési ciklusban az uniós pénzek lehívása ne kerüljön veszélybe – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.