Az egyeztetésen részt vett Székely Hajnalka, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke és Szabó Endre, a NOE korábbi vezetője, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének jelenlegi elnöke, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.
A megbeszélésen Orbán Viktor kifejtette – idézte szavait a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője –, hogy az elmúlt években a gazdasági nehézségek és a világgazdasági válság ellenére is a kormány a családok védelmét tartotta legfontosabb feladatának. A nagycsaládosok konkrét javaslatokkal érkező képviselői azt kérték a megalakuló kormánytól, folytassa az eddigi utat és erősítse tovább a családtámogatási rendszert. Emellett kérték a kabinettől, hogy európai uniós szinten is álljon ki a család eszméje mellett – közölte Havasi Bertalan.
A kormányfő a konzultációsorozatát az önkormányzati szövetségek vezetőivel folytatta szerdán. A megbeszélésen részt vett Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, Pintér Sándor belügyminiszter és Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.
A tárgyaláson felvetődött, szükséges lenne a közfoglalkoztatás meghosszabbítása, hogy a szerződések ne járjanak le szeptember végén, ehhez azonban többletforrást kell biztosítani. Egyeztettek arról is, hogy a Belügyminisztérium miként tudja még aktívabban bevonni a közbiztonság megerősítésébe a helyi önkormányzatokat. Szó esett a mezőőri szolgálat megerősítésének szükségességéről is – mondta Havasi Bertalan. A fejlesztési forrásokkal kapcsolatban elhangzott: egyetlen forint sem „ragadhat be”, minden fejlesztési összeget le kell hívni és fel kell használni a helyi közösségeket szolgáló célokra.
Tárgyaltak ezenkívül a helyi adók szerepéről, mértékéről, a közösségi közlekedés helyzetéről, valamint annak lehetőségéről, hogy az önkormányzatok egységes számlavezetéssel segítsék az államot abban, hogy egyszerűbben juthasson naprakész, pontos pénzügyi adatokhoz – ismertette a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
A konzultációsorozat részeként kedden Orbán Matolcsy Györggyel találkozott. A főtéma a lakossági állampapír-állomány növekedése és az államadósság javuló helyzete volt. A kormányfő ezt követően megbeszélést folytatott Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével az Országházban. Havasi Bertalan közlése szerint – akit az MTI idézett – a gazdaság állapotának és a várható folyamatoknak az áttekintése mellett egy megállapodás megkötésében is megegyezett a kormányfő és a kamara elnöke.
Ezután a Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetőivel folytatta a kormányalakítást megelőző konzultációsorozatát Orbán. A keddi megbeszélésen – amelyen részt vett Jakab István, a Magosz elnöke, Győrffy Balázs, az agrárkamara elnöke, Kis Miklós alelnök, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, valamint Lázár János miniszterelnökségi államtitkár – áttekintették a hazai földbirtok- és támogatáspolitikát. Megállapították, hogy a Magosz, az agrárkamara és a kormány együttműködése sikeres és eredményes a földtörvény, az agrártámogatások és a vidékfejlesztési programok végrehajtása terén.
A szombaton beiktatott miniszterelnöknek hétfőn is hosszú napja volt, először a KDNP parlamenti frakciójával, majd az MTA és az MMA elnökével, az ÁSZ vezetőivel és a nemzetiségi szószólókkal folytatott megbeszélést, ezenkívül az igazságszolgáltatási rendszer vezetőivel is konzultált.
Orbán Viktor május 10-én tette le miniszterelnöki esküjét. A Fidesz elnökét 130 igen szavazattal, 57 nem ellenében választotta ismét kormányfővé az Országgyűlés. A miniszterelnök kinevezése után azt mondta, olyan kormány megalakítására törekszik, amely képes igazságos és versenyképes Magyarországot teremteni. Orbán Viktor beszédében elsőként köszönetet mondott az országgyűlési választáson részt vevőknek és hangsúlyozta, hogy az egész nemzetet fogja szolgálni.
Lázár János korábbi tájékoztatása szerint Orbán június 6-án kívánja bemutatni az új magyar kormányt. Egy letisztult, világos és egyértelmű, nem bonyolult és nem politikai egyensúlyra törekvő kormányzati struktúráról van szó. A Miniszterelnökségből minisztérium lesz, amely felel az összkormányzati koordinációért, illetve az európai uniós források felosztásáért – ismertette a részleteket Lázár.