A devizahitelesek megsegítéséről dönthetnek

A képviselők semmissé tehetik a bankok által alkalmazott árfolyamrést.

PR
2014. 07. 04. 5:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ház ülése reggel 9 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, amit határozathozatalok követnek. A parlament ez idő alatt elfogadhatja a kormány devizahiteseket segítő javaslatát, amely a Kúria legutóbbi döntéséhez igazodva készült. A végleges jogszabály várhatóan a 2004 után hitelt felvevőkre vonatkozik majd, ez alól kivételt a végtörlesztésben érintettek, valamint azok jelentenek, akiknek a kölcsönszerződését az eszközkezelő már rendezte.

A képviselők semmissé tehetik a bankok által alkalmazott árfolyamrést – az eltérő vételi és eladási árfolyamok alkalmazását –, helyette a folyósított és a törlesztett összeget is az MNB hivatalos devizaárfolyamán kell meghatározni. Dönthetnek arról is, hogy a pénzintézetek nem emelhetik egyoldalúan a fogyasztói kölcsönök kamatait, költségeit és díjait addig, amíg az érintett általános szerződési feltételeik tisztességességét jogerős bírósági döntés meg nem állapítja. Az új törvény emellett kimondaná azt is, hogy felfüggesztik a folyamatban lévő pereket és végrehajtásokat, legkésőbb december 31-éig.

A devizahiteleseket érintő javaslat mellett szavazás várható a kormány felsőoktatást érintő módosításairól is, amelynek révén az egyetemek gazdasági irányítását kancellárok vehetik át a rektoroktól. Az előzetes napirend szerint zárószavazásra lehet számítani még a termőföldről, a reklámadóról, az elektronikus sportfogadásról, valamint a kormányzati szerkezetátalakításról szóló törvény esetében.

 

A szavazások után három újabb kormánypárti javaslat vitája kezdődhet meg, köztük Németh Szilárd közműszolgáltatásokat érintő előterjesztéséről, amely kiterjesztené a fogyasztóvédelmi hatóság hatáskörét a víziközmű-szolgáltatókra és a kéményseprő-ipari közszolgáltatókra.

Orbán Viktor kormányfő korábban azt közölte, szeptemberben újabb törvény születhet a devizahitelesek védelme érdekében, amely „a tisztességtelenül szerzett előnnyel való elszámolásról” szól majd, vagyis arról, hogyan kell elszámolniuk egymással a bankoknak és az ügyfeleknek.

 

A Fidesz frakcióvezetője a köztévé esti műsorában hangsúlyozta, hogy a módosítások az ügyfelek érdekét szolgálják. Az elévülés az egyik legfontosabb módosító indítvány, amely egyértelműen kimondja, hogy a 2009 előtt keletkezett követeléseket is be lehet hajtani a bankokon, a másik fontos javaslat megtiltja a kamatemelést. Rogán Antal kijelentette: „Mi is láttuk, hogy elindultak kamatemelési próbálkozások, a bankok pluszpénzeket akartak kasszírozni a kamatemeléssel, ezt tiltjuk meg.” Hozzátette: a bankok nem tudnak most egy újabb bőrt lenyúzni az ügyfelekről.

A politikus július közepére várja a jogszabály kihirdetését. Rogán a műsorban kitért arra, hogy a helyzetet nemcsak ez a törvény rendezi, hanem a szeptemberi elfogadásra váró másik kettő: az egyik a forintosításról szól, a másik pedig arról rendelkezik, milyen formában kapják meg az ügyfelek azt az összeget, amelyet a bankoknak vissza kell fizetniük a számukra.

A frakcióvezető közölte, hogy akit kár ért, érvényesítheti az érdekeit, de hangsúlyozta: az állam azoknak az érdekét fogja képviselni, akik jelenleg is nyögik a devizahiteleket. Akik élhettek a végtörlesztéssel, azok már kiszálltak a devizahitel-csapdából, s bár az ő jogaik is érvényesek, azt nekik kell érvényesíteniük a bankokkal szemben – közölte Rogán. Hozzátette: nagyon rövid eljárási időket szabtak, s a bíróságok vállalták, hogy a devizahiteles ügyekben nyáron nem tartanak ítélkezési szünetet, így körülbelül október végére lezárulhatnak a perek. A politikus néhány száz perre számít.

Arra az újságírói kérdésre, milyen árfolyamon állítják át a devizahiteleket forinthitelekre, Rogán Antal közölte: a Fidesz-frakció és a Magyar Bankszövetség között vita van erről. A párt szerint meg kell osztani az árfolyamkockázatot, azaz nem vállalhat minden kockázatot az ügyfél, s ezért a kormányt arra kérték, hogy végezzen számításokat, és tárgyaljon a bankokkal. Erről végső döntés szeptemberben várható – mondta a politikus. „Az árfolyamkockázatot meg kell osztani, azt nem tudjuk elfogadni, hogy a bankok megpróbálnak mindent rászorítani az ügyfelekre.”

Rogán Antal emlékeztetett: a magyar jogrendszerben a kilencvenes évek elején volt már arra példa, hogy a körülmények jelentős megváltozása folytán a törvényhozás a bankrendszernek adott igazat. „Most a fordított helyzetet éljük meg, azt gondolom, most az ügyfeleknek kell igazat adnunk a bankokkal szemben” – nyilatkozta.

A Fidesz frakcióvezetője közölte: a bankok a megemelt kamatokon és az elmúlt időszakban iszonyatos mennyiségű pénzt kerestek a devizahiteleseken, s az ott keletkezett tisztességtelen profitot vissza kell adniuk. „Egy fair bankrendszer csak akkor tud igazán fair módon működni, ha az alapjai is azok. [ ] Ennek az árát meg kell fizetni, de ez nem jelenti azt, hogy az állam ebben nem vállalhat a bankok oldalán felelősséget, a végtörlesztésnél is az összes költség egyharmadát az állam vállalta – közölte Rogán Antal. – Hogy most vállal-e ilyet, azt a kormánynak kell eldöntenie.”

A Magyar Nemzet információi szerint minden bizonnyal az év végén fejeződhet be a devizaügy jogi részleteinek tisztázása. Ekkorra készülhet el ugyanis összegzésével az a kúriai joggyakorlat-elemző csoport, amely a kölcsönszerződésekkel kapcsolatos pereket vizsgálja meg.

 

Az árfolyamkockázat ügyében a bankok és a hitelfölvevők osztoznak a felelősségen – mondta a Fidesz frakcióvezetője június 30-án az M1 Napirend előtt című műsorában. Hozzátette, a párt azt kérte a kormánytól, hogy ne a jelenlegi piaci árfolyamon forintosítsák a hiteleket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.