A kormányszóvivő ismertetése szerint az idei első fél évben 95 milliárd forinttal több maradt a gyermeket nevelő családok zsebében. A családi adókedvezménnyel 2011-től kezdődően minden egyes évben évi 180 milliárd forinttal több pénz maradt a gyermekeseknél. Az idén ez az összeg 230 milliárd forintra emelkedhet, mivel januártól életbe lépett a kiskeresetűek adócsökkentése – fejtette ki.
Az intézkedésnek köszönhetően a kiskeresetű szülőknek több ezer, de akár több tízezer forinttal is nőhet a nettó fizetése az idén – tette hozzá. Az idén januártól bevezetett módosítás lényege, hogy azok a szülők, akik korábban a családi adókedvezmény teljes összegét nem tudták igénybe venni, azok családi járulékkedvezmény formájában az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékból érvényesíthetik az adókedvezményt.
Ez azt jelenti, hogy a bruttó bér eddigi 16 százalékáról 33 százalékára nő a családi adókedvezmény által elérhető maximális adómegtakarítás. A kiszélesített rendszer a számítások szerint 260-270 ezer háztartást, illetve családot érint.
Például egy háromgyerekes családban ha a két szülő együttes jövedelme 100 ezer forint, akkor 2013-ban ez nettó 81 500 forintot jelentett, 2014-ben pedig már 98 500 forint a nettó jövedelmük, vagyis az idén nettó 17 ezer forinttal több marad a családoknál. Ha egy szintén háromgyerekes családnál a két szülő együttesen 300 ezer forintot keres, akkor 51 ezer forinttal kapnak többet havonta kézhez, mint tavaly.
Bár egyes jóslatok szerint 2100-ra akár nyolcmillió fő alá is csökkenhet Magyarország népessége – ezt korábban Pongrácz Tiborné, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgatóhelyettese a társadalom folyamatos értékrendváltozásával indokolta –, a második Orbán-kormány számos olyan intézkedést hozott, amellyel a gyermekvállalást kívánja ösztönözni; a családi adókedvezmény, a gyed extra, illetve a mellette járó bölcsődei ellátás is ezt a célt szolgálja; a megemelt gyed egyébként 2009 óta mintegy 20 ezer forinttal, a maximális juttatásra jogosultak esetében pedig csaknem 40 ezer forinttal magasabb juttatást jelent 2010-hez képest. A kormány családok érdekében hozott intézkedéseiről bővebben ide kattintva olvashat.
A család a legfontosabb pillére a társadalomnak, megerősítése nemzetgazdasági szempontból is a legfontosabb feladat – így indokolta Varga Mihály augusztus közepén a családok érdekében tett intézkedéseket. Kiemelte közülük a családi adókedvezményt és az édesanyák részmunkaidős foglalkoztatását segítő adókedvezmény bevezetését. A magyar családok ismét biztonságban érezhetik magukat, hiszen a keresetek emelkedése, a rezsicsökkentés, az alacsony infláció lehetővé teszi, hogy növeljék megtakarításaikat, tervezhetőbbnek érezzék a jövőjüket. A magyar gazdaság növekedése jelenleg a legmagasabb az Európai Unióban – tette hozzá. A kormány a különböző intézkedéseivel csaknem 450 ezer devizahiteles családot „vezetett ki az adósságcsapdából” – hangsúlyozta Varga Mihály.