Az ELTE rektora elnézést kért minden gólyatáboros hallgatótól

Mezey Barna megkövette a diákokat.

GB
2014. 09. 04. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezey Barna, az ELTE rektora a csütörtöki sajtótájékoztatón hangsúlyozta, miután értesült a brutális bűncselekményről, azonnal összehívta az egyetem vezetését, és gyors intézkedéseket határoztak el a gólyatáborok vonatkozásában. Megjegyezte, az ezek alapjául szolgáló jogszabályi környezet hiányos. Mint elmondta, a gólyatáborok szervezésével megbízott részönkormányzatok nem tudtak élni a rájuk ruházott felelősséggel, így – utalva az ÁJK táborában elhangzott, az Index által nyilvánosságra hozott rigmusokra – meglehetősen rossz kulturális minták is beszivárogtak a gólyatáborokba, ennek pedig az egyetem vezetése gátat akar vetni.

A konkrét lépésekről szólva kijelentette, hogy fegyelmi eljárást indított a gólyatáborok szervezőivel, illetve a nemi erőszakkal meggyanúsított K. Sándor Szilárddal szemben. Utóbbi esetben a fegyelmit felfüggeszti, egészen addig, míg le nem zárul az ellene kezdeményezett büntetőeljárás. Mivel a lehetséges elkövető szervező volt, így nem kétséges, hogy a szervezés nem kellő pontossággal történt, amivel kapcsolatban azonnali vizsgálatot rendelt el Mezey. „Ha kell, a legsúlyosabb következményekkel járó eljárást is kezdeményezni fogom. A vizsgálat befejezéséig a kari hallgatói önkormányzat tevékenységét és az ÁJK gólyatáborát is felfüggesztettem, utóbbit az erkölcsileg nem tolerálható rigmusok miatt” – sorolta az ELTE rektora. Hozzátette, a táborok szervezésében aktív szerepet betöltő instruktori köröket is betiltotta, és természetesen az ÁJK hallgatói önkormányzatát is felfüggesztette.

Mezey Barna hozzátette, hogy ha a várhatóan péntekig lezáruló vizsgálatban megállapítják a szervezők személyi felelősségét, akkor a legsúlyosabb döntés is születhet, ami azt jelenti, hogy akár meg is válhat az egyetem a vétkes hallgatóktól.

Leszögezte, hogy a történtek miatt a gólyatáborok szervezésének jelenlegi rendszerét gyakorlatilag megszüntetik, mostantól kezdve kizárólag az egyetemi vezetés felügyelete mellett szervezett táborokra kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy csak akkor engedélyezik majd a táborokat, ha a megfelelő garanciák lesznek a kezükben arra nézve, hogy a fenti cselekményekre többé ne kerülhessen sor. Hogy a kari hallgatói önkormányzatok ebben hogyan vehetnek majd részt, arról később egyeztetnek. Hozzáfűzte, nézete szerint a táborok fontos szocializációs körök, ha normális módon szervezik őket.

Mezey Barna megjegyezte, a történtek biztosan több hallgatónak is lelki sérülést okoztak. Az ő sebeiket nyílt beszélgetésekkel, közösen kívánják beforrasztani. „Ezúton pedig szeretnék megkövetni mindenkit, akit bármiféle sérelem ért a táborokban” – kért bocsánatot nagy nyilvánosság előtt a rektor.

A csütörtök tájékoztatón, ha rövid időre is, de Zaránd Péter, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke is szót kapott. Az EHÖK nevében közölte, megrendítette őket a szombat hajnali esemény, ezt követően felajánlották a sértett számára segítségüket. Csatlakozott az előtte szólóhoz, és leszögezte, a gólyatáborok célja fontos, elvitathatatlan a közösségi integrációban, emellett csomó olyan információhoz jutnak ott az elsős diákok, melyet máshonnan nem tudnának beszerezni.

„Tíz ELTE-s gólyatáborban több száz hallgató vett részt szervezőként, ők most megbélyegződtek, ennek ellenére jó munkát végeztek. Emellett több ezer gólya távozott úgy a táborokból, hogy az hasznos időtöltés volt számukra – jegyezte meg Zaránd. Hozzátette, bár a történteken változtatni nem tudnak, de együttműködnek az egyetemi vezetéssel, és részt vesznek az új koncepció kialakításában.

Fábri György kommunikációs igazgató elmondta, a szombat hajnalban megerőszakolt áldozat egy elsőéves hallgatólány volt, az eset megrendítette az egyetem vezetését. A történtek után rögtön pszichológiai és egyéb tanácsokkal látták el az áldozatot és családját.

Emlékeztetett rá, azt követően, hogy kedden délután a sajtón keresztül újabb információkhoz jutottak a TÓK és az ÁJK táborában történtekről, nyilatkozatot tettek. Fábri kitért arra is: az egyik kereskedelmi rádióban felháborító módon került szóba az ügy, ami után az adó vezetője levélben kért elnézést az intézménytől, mint írta, a műsorvezetőknek nem állt szándékukban megbántani senkit.

Mikonya György, a TÓK dékánja a tájékoztatón elmondta, természetes, hogy az erőszakot elszenvedett lány gondolatai most nem az egyetem körül járnak. Ezért az intézménynek most az a feladata, hogy a pszichológiai segítségnyújtás mellett egyéb, a tanulmányokat is érintő tanácsadást nyújtson neki és családjának.

A Sonline.hu hírportál vasárnap számolt be arról, hogy megerőszakoltak egy lányt péntek éjszaka egy fonyódligeti gólyatáborban. Az ELTE azt követően arról adott tájékoztatást, hogy a szervezett programoktól „függetlenül történt” a nemi erőszak. Később kiderült, K. Sándor Szilárd az intézmény hallgatója, a táborban pedig fotósként vett részt. Továbbá arra is fény derült, hogy korábban már kétszer követett el erőszakos bűncselekményt, és börtönben is ült ezek miatt.

Kedden kiderült: szakértők vizsgálják azokat az elektronikai eszközöket és ruhákat, amelyeket az azóta előzetes letartóztatását töltő férfitól foglaltak le. Eközben lekapcsolták az ügyben érintett gólyatábor honlapját, amelyen a férfi is szerepelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.