Hétfőn kezdeményezik az ombudsman meghallgatását

Olvasható Rubovszky György közleményében.

BM
2014. 09. 20. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnap napvilágot látott hírek szerint az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, a vele szemben támasztott objektív és független vizsgálódás elvárásait nem teljesítve, elfogultan együttműködött szeptember 12-én kiadott jelentése tartalmának előkészítésében, és annak közzététele időzítésében azzal a szervezettel, amely a vizsgálatot kezdeményezte – olvasható dr. Rubovszky György közleményében. Az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke kifejti: a napvilágot látott levelezésből többi között az derül ki, hogy a jelentés már azelőtt elkészült, mielőtt a bepanaszolt felet meghallgatták volna.

Az ügy számos kérdést vet fel, melyek tisztázására az Igazságügyi bizottság hétfői ülésén kezdeményezni fogom, hogy a testület a közeljövőben hallgassa meg Székely László urat, a biztos számoljon be a történtek körülményeiről – tartalmazza a Kereszténydemokrata Néppárt közleménye.

Székely László ombudsman állítását cáfolva lapunk dokumentummal tudja bizonyítani, hogy valóban egyeztetett a TASZ jogvédő szervezet programvezetője az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egyik főosztályvezetőjével a józsefvárosi tűcsereprogramról készült ombudsmani jelentésről.

Közleményben kelt ki lapunk ellen pénteken Székely László alapjogi biztos. A közlemény szerint A TASZ irányítja a hivatalt? című cikkünkben közölt elektronikus levél a vizsgálat első megállapítása szerint a hivatal zárt levelezési rendszeréből származik, és sem feladóként, sem címzettként nem szerepel benne a Társaság a Szabadságjogokért. A levél az ügy előadója és a hivatali vezetői között, a jelentés tervezetének előkészítése során készült, és ismeretlen módon került a Magyar Nemzet birtokába. A biztos leszögezi: a Magyar Nemzet címlapján a címzettek és a feladó nevének kitakarásával másolatban közölt elektronikus levéllel, valamint a hozzáfűzött feltételezésekkel azt a hamis látszatot keltette, mintha az a hivatal munkatársai és a jogvédő szervezet közötti levélváltás dokumentuma volna.

Az állításokkal szemben cikkünkben többször is szó szerint idéztük a Sárosi Péter programvezető és Borza Beáta főosztályvezető közötti levélváltásokból, ahogy arról is írtunk, hogy a hivatal munkatársai egymás között egyeztettek arról, mit válaszoljanak a TASZ programvezetőjének arra a kérésére, hogy ne a szabadsága ideje alatt jelenjen meg a jelentés. Mivel a terjedelmes levélváltás teljes közlése lapunkban lehetetlen lenne, munkatársak közölt egyik levélváltást tettük közzé, amit cikkünkben jeleztünk is. Szó szerint ezt írtuk: „az ombudsmani hivatal munkatársainak levelezése szerint a jelentés már május 28-án készen volt, és a főosztályvezető olvasta is. »Azt beszéltük meg, hogy a minisztériumnak, önkormányzatnak küldünk mégis megkeresést 15 napos határidővel, tehát az egyébként már általad is olvasott jelentés utána mehet ki« – fogalmazott az elektronikus üzenet küldője.”

Bevett gyakorlat volt a TASZ-nál, hogy beadványok megjelenéséről egyeztetnek az ombudsmani hivatallal – ismerte el a Hír TV Magyarország élőben című műsorában a jogvédő szervezet elnöke. – Az egy teljesen bevett dolog, hogy ha valaki panasszal fordul a hivatalhoz, akkor érdeklődik, hogy mi a helyzet a panaszra, mikor várható annak az eredménye. Mi nem olvastuk előzetesen, mielőtt az állásfoglalás elkészült – jelentette ki Kapronczay Stefánia.

Le kell mondania Székely László ombudsmannak, ha hivatala előre egyeztetett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezettel – jelentette ki tegnap lapunk kérdésére Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: ezt dokumentumok bizonyítják, ami azt jelenti, nem Székely, hanem más szervezetek irányítják a hivatalt.

A tűcsereprogram kapcsán szerdán nyilvánosságra hozott jelentést Kocsis Máté tájékoztatóján „koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt, lejárató” dokumentumként jellemezte. A Fidesz kommunikációs igazgatója, a VIII. kerület polgármestere arra a kérdésre, hogy az ombudsmannak le kell-e mondania az ügy miatt, azt válaszolta: ha a hivatal belső vizsgálata során kiderül, hogy az alapjogi biztos hibázott, akkor szerinte igen. Úgy fogalmazott: befészkelte magát a droglobbi az ombudsmani hivatalba. Ezért felszólította Székelyt, takarítsa ki onnan.

A Fidesz kommunikációs igazgatója a jelentés tartalmát is visszautasította. Reagálásában közölte: a józsefvárosi önkormányzat három éve végzi a „drogszemét” eltakarítását az utcáról.

Székely László, az alapvető jogok biztosa a héten közzétett jelentésében azt állapította meg, hogy a józsefvárosi tűcsereprogram megszüntetése az egészséghez és az egészséges környezethez való jog sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő. A biztos a TASZ beadványa alapján foglalkozott a VIII. kerületi Kék Pont tűcsereprogram bezárásának körülményeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.