Pénteken a Magyar Nemzet a birtokába került levelezés alapján azt írta: a biztosi hivatal előre egyeztetett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezettel arról, hogy mikor lásson napvilágot a VIII. kerületi tűcsereprogramról készült, a józsefvárosi vezetést elmarasztaló jelentés.
Kocsis Máté egy más témájú vasárnapi rendezvényen újságíróknak úgy nyilatkozott: a legmegdöbbentőbb azon túl, hogy a hivatal elfogultan együttműködött a szervezettel az, hogy a levelezésből kiderül: már megvolt az ítélet, amikor az önkormányzatot még meg sem kérdezték. A levelezés ismeretében az egész ombudsmani hivatalba vetett bizalom rendült meg – jelentette ki a polgármester, hozzátéve: elképesztő, hogy egy független hivatal úgy marasztal el egy nyolcvanezres városrészt, hogy TASZ-os megrendelést hajt végre és még azt is figyelembe veszik, ki mikor megy nyaralni a szervezetnél.
A kormánypárti politikus szerint Székely László alapjogi biztosnak nagyon komoly felelőssége van a történtekben, mert ő vezeti a hivatalt. Ha nem tudta mi folyik a háta mögött, vagyis hogy a dolgozók egy része régi kapcsolatait, ismeretségeit ilyen módon felhasználja és teljesen jogszerűtlenül önkormányzatok ellen fordítja politikai kampányok idején, akkor az a baj; ha pedig tudott róla, akkor az – vélekedett Kocsis Máté.
Szavai szerint minden ombudsmani megkeresést tiszteletben tartottak és határidőben megválaszoltak, a mostani eset viszont az 50-es évek koncepciós pereire emlékezteti. Utalt arra: a néhány óra alatt lefolytatott belső vizsgálattal az ombudsmani hivatal igyekezett menteni a menthetőt és támadólag lépett fel a levelezést nyilvánosságra hozó napilappal szemben, azonban miután a lap a teljes levelezést közölte, mélyen hallgatnak. Bocsánatot kellene kérniük – emelte ki.
Székely László ombudsman állítását cáfolva lapunk dokumentummal tudja bizonyítani, hogy valóban egyeztetett a TASZ jogvédő szervezet programvezetője az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala egyik főosztályvezetőjével a józsefvárosi tűcsereprogramról készült ombudsmani jelentésről.
Közleményben kelt ki lapunk ellen pénteken Székely László alapjogi biztos. A közlemény szerint A TASZ irányítja a hivatalt? című cikkünkben közölt elektronikus levél a vizsgálat első megállapítása szerint a hivatal zárt levelezési rendszeréből származik, és sem feladóként, sem címzettként nem szerepel benne a Társaság a Szabadságjogokért. A levél az ügy előadója és a hivatali vezetői között, a jelentés tervezetének előkészítése során készült, és ismeretlen módon került a Magyar Nemzet birtokába. A biztos leszögezi: a Magyar Nemzet címlapján a címzettek és a feladó nevének kitakarásával másolatban közölt elektronikus levéllel, valamint a hozzáfűzött feltételezésekkel azt a hamis látszatot keltette, mintha az a hivatal munkatársai és a jogvédő szervezet közötti levélváltás dokumentuma volna.
Az állításokkal szemben cikkünkben többször is szó szerint idéztük a Sárosi Péter programvezető és Borza Beáta főosztályvezető közötti levélváltásokból, ahogy arról is írtunk, hogy a hivatal munkatársai egymás között egyeztettek arról, mit válaszoljanak a TASZ programvezetőjének arra a kérésére, hogy ne a szabadsága ideje alatt jelenjen meg a jelentés. Mivel a terjedelmes levélváltás teljes közlése lapunkban lehetetlen lenne, munkatársak közölt egyik levélváltást tettük közzé, amit cikkünkben jeleztünk is. Szó szerint ezt írtuk: „az ombudsmani hivatal munkatársainak levelezése szerint a jelentés már május 28-án készen volt, és a főosztályvezető olvasta is. »Azt beszéltük meg, hogy a minisztériumnak, önkormányzatnak küldünk mégis megkeresést 15 napos határidővel, tehát az egyébként már általad is olvasott jelentés utána mehet ki« – fogalmazott az elektronikus üzenet küldője.”
Bevett gyakorlat volt a TASZ-nál, hogy beadványok megjelenéséről egyeztetnek az ombudsmani hivatallal – ismerte el a Hír TV Magyarország élőben című műsorában a jogvédő szervezet elnöke. – Az egy teljesen bevett dolog, hogy ha valaki panasszal fordul a hivatalhoz, akkor érdeklődik, hogy mi a helyzet a panaszra, mikor várható annak az eredménye. Mi nem olvastuk előzetesen, mielőtt az állásfoglalás elkészült – jelentette ki Kapronczay Stefánia.
Le kell mondania Székely László ombudsmannak, ha hivatala előre egyeztetett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezettel – jelentette ki pénteken lapunk kérdésére Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: ezt dokumentumok bizonyítják, ami azt jelenti, nem Székely, hanem más szervezetek irányítják a hivatalt.
A tűcsereprogram kapcsán szerdán nyilvánosságra hozott jelentést Kocsis Máté tájékoztatóján „koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt, lejárató” dokumentumként jellemezte. A Fidesz kommunikációs igazgatója, a VIII. kerület polgármestere arra a kérdésre, hogy az ombudsmannak le kell-e mondania az ügy miatt, azt válaszolta: ha a hivatal belső vizsgálata során kiderül, hogy az alapjogi biztos hibázott, akkor szerinte igen. Úgy fogalmazott: befészkelte magát a droglobbi az ombudsmani hivatalba. Ezért felszólította Székelyt, takarítsa ki onnan.
A Fidesz kommunikációs igazgatója a jelentés tartalmát is visszautasította. Reagálásában közölte: a józsefvárosi önkormányzat három éve végzi a „drogszemét” eltakarítását az utcáról.
Székely László, az alapvető jogok biztosa a héten közzétett jelentésében azt állapította meg, hogy a józsefvárosi tűcsereprogram megszüntetése az egészséghez és az egészséges környezethez való jog sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő. A biztos a TASZ beadványa alapján foglalkozott a VIII. kerületi Kék Pont tűcsereprogram bezárásának körülményeivel.