Aáry-Tamás Lajos – utalva az ELTE gólyatábora ügyében megjelent információkra – hétfőn az MTI-vel azt közölte: a sajtóból értesült arról, hogy az egyik felsőoktatási intézmény gólyatáborában megerőszakoltak egy lányt. A hír nyomán számos volt és jelenlegi hallgató számolt be olyan élményről, amelyből gyanítható, hogy a fiatalok méltósága sérülhetett – tette hozzá. Aáry-Tamás Lajos az egyetemi, főiskolai gólyatáborok szervezése és lebonyolítása ügyében ezért hivatalból országos vizsgálatot indít. Célja az, hogy feltérképezzék, milyen módon biztosítják a jövendőbeli hallgatók emberi és állampolgári jogait a gólyatáborokban, kinek a feladata és felelőssége a táborok megszervezése, milyen szabályzatot alkottak a felsőoktatási intézmények a gólyatáborokra.
Az államtitkár pénteken a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta, a kormány a felsőoktatási törvény módosításával csökkentheti a hallgatói önkormányzatok jogosítványait.
Ezt a szándékot erősítette meg Rétvári Bence is a Hír TV P8 című műsorában. – A kormány kész jogszabályi úton is mindent megtenni annak érdekében, hogy a jövőben megakadályozzák az ELTE fonyódligeti gólyatáborában történteket – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Ennek érdekében kormányrendeletet hozhatnak vagy akár a felsőoktatási törvényt is módosíthatják.
A biztos közlése szerint a vizsgálat keretében nyilatkozatot kér a felsőoktatási intézmények vezetőitől és a hallgatói önkormányzatok vezetőitől egyaránt. A biztos álláspontja szerint a vizsgálat akkor érheti el a célját, ha a volt és jelenlegi hallgatók megosztják velük tapasztalataikat. A hozzájuk fordulók kérhetik nevük elhallgatását. Leveleiket postán (1055 Budapest, Szalay utca 10–14.) és e-mailen ([email protected] ) fogadják – jelezte, hozzátéve: a vizsgálat eredményéről a felsőoktatási intézmények vezetőit és a közvéleményt is tájékoztatni fogja.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint a legszigorúbban kell eljárni az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) gólyatáborában történt nemi erőszak elkövetőjével szemben. Ezt a szervezet közölte a HÖOK hétfői választmányi ülése után az MTI-vel. Az ülésen elfogadott nyilatkozatban a választmány együttérzését fejezi ki az ELTE gólyatáborában nemi erőszak áldozatául esett elsőéves hallgatónak. „A leghatározottabban elítéljük a történteket, és elutasítjuk a fizikai és lelki erőszak valamennyi formáját” – írták, hozzátéve: az eset példátlan, súlyos bűncselekmény, elkövetőjével szemben a legszigorúbban kell eljárni, a szervezői felelősséget pedig az illetékes hatóságoknak és intézményi testületeknek kell kivizsgálniuk.
Kitértek arra is, hogy a hallgatói önkormányzatok a felsőoktatási intézmények részeként működnek, így az általuk vagy más hallgatói szervezetek által szervezett gólyatáboroknak és rendezvényeknek eddig is az intézményvezetés ellenőrzésével kellett megvalósulniuk. Évente országszerte több tucat gólyatábort bonyolítanak le rendben, legtöbbjüket a rektorok, az illetékes dékánok részvételével – tették hozzá. Jelezték: a HÖOK nyitott minden olyan kezdeményezésre, amelynek célja „a hallgatói érdekképviselet és a közösségi élet minőségének fejlesztése”, ennek érdekében pedig maguk is javaslattal fognak élni a felsőoktatási stratégia kidolgozásakor.
Mezey Barna, az ELTE rektora korábban azt mondta: erkölcsi bizonyítványhoz kötnék a felvételt a Fonyódligeten történt nemi erőszak miatt. Ismert, megerőszakoltak egy lányt az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar gólyatáborában augusztus 29-én éjszaka. A nemi erőszakkal a rendezvény fotósát gyanúsítják. Az Index úgy értesült, hogy a nemi erőszakról legalább száz fénykép került a rendőrséghez a nyomozás során. A portál szerint a képeket maga a gyanúsított készítette.
Az ELTE vezetése az üggyel kapcsolatban csütörtökön sajtótájékoztatót tartott. Mint elhangzott, az egyetem minden lehetséges segítséget kész megadni az áldozat számára. Mezey Barna az összes gólyát megkövette a brutális cselekmény miatt. Hozzátette, teljesen megreformálják a táborok szervezését, több hallgatói önkormányzatot pedig felfüggesztenek.
Mezey az egyetem pénteki tanévnyitóján közölte, a hallgatói önkormányzatiság több elemét újra kell gondolni, ezt már a HÖOK is felvetette. Rögzítette, az egyetem vezetése őszintén sajnálja a történteket, gyors és határozott lépéseket tettek, megerősítették a morális értékrendjüket. Hiszi, hogy az ELTE képes megőrizni reputációját a magyar felsőoktatásban – tette hozzá.