A nemzeti közmű-szolgáltatási rendszer megszervezéséről hozott kormánydöntésről Kurucz Éva kormányszóvivő elmondta: elsőként az egyetemes földgázszolgáltatói piacon jelenik meg a nemzeti közműszolgáltatás a Főgáz állami kézbe vételével.
A nemzeti közmű-szolgáltatási rendszer ezután folyamatosan bővülni fog: második lépcsőben az áramszolgáltatás, harmadikban pedig a távhő területén léphet be az állam a piacra egyetemes szolgáltatóként.
Németh Lászlóné hangsúlyozta: a nemzeti közműszolgáltató együttműködik majd a Magyar Postával, a Díjbeszedő Holdinggal, és a tervek szerint a kormányablakokkal is, ami lehetővé teszi majd az egyablakos kiszolgálást. Az államtitkár elmondta: az új rendszer lehetővé teszi, hogy a nemzeti közműszolgáltató biztonságos és olcsó szolgáltatást nyújtson a lakosságnak. Hozzáfűzte, hogy a közműszolgáltató elsődleges célja nem a profittermelés lesz.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter irányítja azt a munkacsoportot, amelyben az illetékes miniszterek, az energiahivatal, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB), az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. szakemberei, és fogyasztóvédők dolgoznak a nemzeti közmű-szolgáltatási rendszer megszervezésén – mondta el Németh Lászlóné.
Ismertette, hogy első lépésként az MFB-hez kerülnek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél, és az MVM-nél lévő Főgáz-részesedések; ezt az MFB saját forrásaiból fogja fedezni.
Németh Lászlóné kitért arra is, hogy jelenleg is dolgoznak azon, hogyan tud belépni a közműszolgáltató a lakossági áramszolgáltatás területére is. Az erről szóló javaslatot év végéig a kormány elé terjesztik – fűzte hozzá.
A távhőről elmondta: január végéig kell kialakítani a koncepciót a kormánydöntés szerint. Németh Lászlóné kifejtette, hogy itt átfogóbb munka kell, mert a távhőpiac meglehetősen szétaprózódott piac infrastrukturális szempontból, emellett a mérési szisztémák és a szolgáltatások tartalma is nagyon eltérő a különböző szolgáltatóknál.
Németh Lászlóné kiemelte, hogy a nemzeti közszolgáltató bővítését az európai uniós elvárásoknak megfelelően és piaci alapon szeretnék megvalósítani.
Kitért arra is, hogy bővíteni szeretnék a Főgáznál meglévő lakossági fogyasztók számát, és várakozásaik szerint két, de maximum három éven belül érheti el azt az üzemméretet a rendszer, amely már a megfelelő hatékonyságot is biztosítja.
A Magyar Posta és a Díjbeszedő Holding bekapcsolása azt jelenti majd, „hogy országosan egységes módon, sok helyütt tudjuk a lakosság számára az ügyfélszolgálatot biztosítani” – mondta Németh Lászlóné.
Kérdésre válaszolva az államtitkár kifejtette: a szolgáltatást átjelentkezéssel lehet majd igénybe venni. Elmondta azt is, hogy a világpiaci árak emelkedése esetén is szeretnék a lehető legalacsonyabb áron biztosítani a lakosság számára a szolgáltatást, „fenn fogjuk tartani ezt a metódust, ezt az elszámolási rendszert akkor is, ha az árak a világpiacon emelkedni fognak”.
A lakossági áramszolgáltatással kapcsolatos kérdésre Németh Lászlóné azt mondta: még vizsgálják, hogy további piaci akvizícióval vagy „zöldmezős ügylet elindításával” racionálisabb-e belépni erre a piacra. Elmondta azt is, hogy a postával és a kormányablakokkal történő együttműködésnek köszönhetően nem kell külön ügyfélszolgálatokat fenntartani, ami önmagában is jelentős költségcsökkentést okoz.
Ugyancsak kérdésre válaszolva hozzáfűzte: jelenleg az egyetemes szolgáltatók számára az energiahivatal által meghatározott árakon történik a szolgáltatásnyújtás, e tekintetben semmilyen különbség nem lesz a nemzeti közműszolgáltató és más, egyetemes szolgáltató között.
Németh Lászlóné egy másik kérdésre válaszolva elmondta: van elegendő gáz a tározókban, és Magyarország Európa negyedik legnagyobb gáztárózó kapacitásával bír. A magyar tározók feltöltöttsége jelenleg 55 százalékos, és folyamatosak a betározások.
Kurucz Éva emlékeztetett arra, hogy október elsejétől újabb rezsicsökkentés lépett életbe: a tavalyi 20 százalékos csökkentés után további 3,3 százalékkal csökken a távhő ára. Ő is kiemelte, hogy a nemzeti közműszolgáltató megszervezése a hosszú távú rezsicsökkentés alapja.
Ismert, Lázár János szombaton jelentette be, hogy a kormány csütörtöki ülésén döntött a nemzeti közműszolgáltató létrehozásáról. Mint mondta, a cél alapvetően nem a profit elérése lesz, hanem hogy biztonságos és olcsó szolgáltatást nyújtson. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Hír TV-ben azt hangsúlyozta a holding kapcsán, hogy olyan országok közé akarunk tartozni, ahol a rezsi megfizethető, ehhez szükség van egy közműholding létrehozására.
A Magyar Energetikai Társaság tanulmánya alapján a Magyar Nemzet korábban arról számolt be, hogy a lakossági fogyasztók járhatnak jól az állami közműholding létrehozásával.
Az idei háromlépcsős rezsicsökkentéssel elsőként a gáz lett olcsóbb: az ára április 1-jétől 6,5 százalékkal mérséklődött. Folytatásként az áram ára szeptembertől további 5,7 százalékkal, a távhőé pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlament őszi ülésszakának első napján, napirend előtti felszólalásában is szólt a rezsicsökkentésről, kiemelve annak a gazdaságra gyakorolt pozitív hatásait, első helyen a jelentős gazdasági bővülést. A rezsicsökkentés „egész politikánk sűrítménye ( ), arról szól, hogy a magyarokról senki sem húzhat le hét bőrt az alapvető szolgáltatásokért”.