Orbán Viktor miniszterelnök szerint „ráérzett az ország az összefogás és az egység ízére”, és az emberek tekintélyes része folytatni akarja ezt a politikát. Elismerte, a tendenciák a kormánypártok számára kedvezők, de azt is hangsúlyozta, hogy „lefutott választás soha nem volt, és sohasem lesz”. A miniszterelnök külön kitért Budapestre, ahol Tarlós Istvánra – mint mondta – mindenki úgy tekint, mint kiváló polgármesterre, igazi budapestire, a város megbízható gazdájára.
Gyurcsány Ferenc tegnap Bokros Lajos mellett kampányolt pártja kampányzáróján. A Demokratikus Koalíció elnöke közölte, „a legrosszabb Borkos is jobb, mint a legjobb Tarlós”, és „aki ma Tarlóst támogatja, az a mi ellenfelünk”. Bokros tegnap este részt vett az ellenzéki főpolgármester-jelöltek vitáján az ATV-ben. Az Ipsos felmérése szerint továbbra is jelentős a Fidesz fölénye. A biztos pártválasztók körében a kormánypártnak 55, a Jobbiknak 16, az MSZP-nek pedig 15 százalékos támogatottsága van.
A rendszerváltozás óta hetedik alkalommal tartanak Magyarország csaknem 3200 településén önkormányzati választásokat holnap. Az urnák elé járulók polgármesterre, megyei önkormányzati és települési képviselő-testületi tagokra szavazhatnak, illetve a budapestiek főpolgármestert is választhatnak. A szavazás egyfordulós, és mivel nincs eredményességi küszöb, az nyer, aki a legtöbb voksot kapja. Újdonság, hogy az idei választástól kezdve a polgármesterek és képviselők mandátuma a korábbi négy helyett már öt évre szól.
A körülbelül 8,2 millió választópolgár reggel 6 és este 7 óra között adhatja le voksát az országban mintegy 10 300 szavazókörben, arról döntve, kik képviseljék érdekeiket az önkormányzatokban. Fontos, hogy a választójoggal rendelkezőknek a voksolás előtt igazolniuk kell személyazonosságukat és lakcímüket. Mozgóurnát még vasárnap is lehet igényelni a mozgásukban korlátozottaknak, de már csak a szavazatszámláló bizottságoktól.
Ahogyan az idén már lezajlott két választáson, úgy kampánycsend ezúttal sem lesz. Van azonban korlátozás, a választás napján ugyanis a szavazóhelyiségek épületének bejáratától számított 150 méteres távolságon belül, közterületen nem lehet kampányolni.
A fővárosban élők vasárnap három szavazólapot kapnak: dönthetnek a főpolgármester és a kerületi polgármester személyéről, illetve az egyéni önkormányzati képviselőjelöltekről. A Fővárosi Közgyűlés tagjait idén már nem közvetlenül választják, a testületbe – a főpolgármesteren és a polgármestereken kívül – kilenc polgármesterjelölt kompenzációs listáról juthat be. A megyei jogú városokban élők két szavazólapot kapnak, más városokban élők viszont három lapon voksolhatnak. A polgármester és a képviselő-testület tagjai mellett szavazhatnak a megyei közgyűlés pártjaira is. A Nemzeti Választási Iroda összesítése szerint öt főpolgármester-jelölt és 8054 polgármesterjelölt méreti meg magát, továbbá 44 077-en indulnak települési önkormányzati jelöltként, 7139-en települési kompenzációs listán. Jelölt hiányában az ország összesen öt településén marad el a polgármester- vagy képviselő-testületi választás.
Az önkormányzati választással egy időben a nemzetiségiek is megválasztják – idén első alkalommal egyszerre – a települési, megyei és országos önkormányzatok tagjait.