Így vitetnék el a fociultrákkal a balhét

Erőnek erejével próbálja több médium a futballszurkolókat felelőssé tenni a Fidesz székházánál történt rongálásért; lássuk, milyen „ultrák” voltak ott.

MNO
2014. 10. 27. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, az internetadó elleni vasárnapi tüntetés végén a demonstrálók egy része a Hősök teréről a Lendvay utcai Fidesz-székházhoz ment, ahol többek között betörték a székház több ablakát, megrongálták a redőnyt, kidöntötték a fémkerítés egy jókora szakaszát, valamint felmásztak a földszinti erkélyre is, ahol egyikük egy európai uniós zászlót lobogtatott a rongálás alatt. A vandalizmus kapcsán a rendőrség hat embert őrizetbe is vett.

Ismert, ugyanaznap tizennyolc szurkolói csoport demonstrált a Kossuth téren a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökének lemondását követelve. Az MNO megkereste a BRFK sajtóügyeletesét, arról érdeklődve, hogy az MLSZ-es tüntetésen is részt vehettek-e a Fidesz-székháznál történt rongálások kapcsán őrizetbe vett személyek, illetve vallottak-e erről valamit az elmúlt órákban, de a rendőrség bővebb tájékoztatással nem tudott szolgálni az ügyben.

A mintegy öt-hatezer szurkoló egyébként hangsúlyozottan békés demonstrációt tartott a Kossuth téren.

Az ultrák atrocitás nélkül lezajlott tüntetése 15 órakor kezdődött, és szűk fél óra alatt véget is ért, órákkal az internetadó elleni tüntetés, pláne a Fidesz-székháznál történt rongálások előtt. A szurkolók maguk pedig az Ultras Liberi nevű portálukon elhatárolódtak a Lendvay utcában történt erőszakos incidensektől. Azt pedig Császár Attila, a Hír Televízió riportere – aki az eseményt élőben közvetítette – is megerősítette: ő maga nem találkozott futballszurkolókkal, és a tévéstábjukra támadó tüntetők sem fociultrák voltak.

A 444 értesülései szerint a balhé kapcsán gyanúsított hat ember egyike Rózsa Milán, az Együtt–PM aktivistája. Ismert, ő volt az, aki korábban felmászott a Sándor-palotára, és a paksi bővítésről népszavazást követelő molinókat feszített ki, illetve melegjogi aktivistaként ő szervezi évről évre a szexuális kisebbségek budapesti menetét. Nem először járt a Lendvay utcában, társaival korábban már egyszer elfoglalta a Fidesz székházát.

Ennek ellenére vasárnap jó néhány internetes portál szerette volna azt a látszatot kelteni, hogy a szurkolók állnak a Lendvay utcai vandalizmus mögött: a rongálásról szóló első hírek megjelenésekor az Index és a 444 is fociultrákról kezdett el tudósítani, ahogy az ATV is őket tette felelőssé a balhéért; a Nol.hu pedig „Pokolba az internetadóval” című galériájában vegyesen szerepelteti a szurkolói tüntetésről és a Fidesz-székháznál történt randalírozásról készült képeket. Vélhetően az ultrás verzió tarthatatlanságával magyarázható, hogy ugyanezek a portálok mára gyakorlatilag eltüntették ezt a szálat.

Bár az internetadó elleni megmozdulás szervezői felszívódtak a kínossá váló történések miatt – az MSZP-s főszervező, Gulyás Balázs is hallgat –, a tüntetők meg nem határozható része kifejezetten élvezte a randalírozást. Voltak, akik büszkeségüknek adtak hangot a történtek kapcsán:

Olyan is akadt, aki az erőszakos cselekményeket egyfajta buliként, szórakozásként fogta fel:

Többen pedig a vandalizmus folytatását is beígérték:

Ugyanakkor nem csak a kommentelők-résztvevők örvendeztek a Fidesz-székház ostroma miatt: a Hír TV felvételein látható, amikor a magát a demokrácia egyik letéteményesének tekintő egykori budapesti főpolgármester, Demszky Gábor nemhogy nem avatkozik be az eseményekbe, hanem kedélyesen mosolyogva szemléli, amint a fiatalok rongálnak.

A zavargás mint olyan egyébként kellemes emlékeket idézhet Demszkynek, aki – ahogy azt már politológusok és elemzők is megerősítették – saját főpolgármesteri székét is a 2006-os zavargások következtében tarthatta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.