A kormány érdeke is, hogy büntetőeljárás induljon, ha valóban vannak olyan korrupciós ügyek, amelyekre az Egyesült Államok hivatkozott a beutazási tilalom elrendelésekor – jelentette ki a parlament fideszes alelnöke a Hír TV Magyarország élőben című műsorában. Gulyás Gergely hozzátette: megérti, hogy az érintettek megnevezését törvény tiltja, de ettől még magát az ügyet elárulhatnák az amerikaiak.
– Ha korrupciós ügy van ezeknek a kitiltásoknak, kiutasításoknak a hátterében, akkor semmi akadálya nem lenne annak, hogy legalább az ügyet az Egyesült Államok megnevezze – fogalmazott Gulyás. – Ehhez képest az amerikai ügyvivő annyi ügyet, ügycsoportot nevez meg, ahány interjút ad, sőt a legutóbb pont itt, a Hír TV stúdiójában azt hallottam, hogy ezek lehetnek olyan cselekmények is, amelyek az Egyesült Államokban bűncselekmények, Magyarországon pedig nem – fejtette ki, hozzátéve: „a korrupció, ami általános vádként fölmerül, Magyarországon is súlyos bűncselekmény és nekem mint kormánypárti képviselőnek is az az érdekem, hogy ez derüljön ki”.
Az Információs Hivatal volt műveleti igazgatója szerint az amerikai titkosszolgálatnak jeleznie kellett volna a magyar hatóságok felé, hogy magyar állampolgárok lehetnek érintettek korrupciós bűncselekményben. Földi László a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: a szakmai protokoll szerint ebben az esetben közös vizsgálatot kellett volna kezdeményeznie az amerikai félnek.
– Bármit állít, két tétele van az állításának. Az egyik tétel az, hogy nem igaz, ezért nincs bizonyíték, nem tudja bemutatni. A másik állítás, hogy igaz, amit mond, van bizonyíték, csak azt nem szabályosan szerezte meg. Ugyanis abban az esetben, ha egy követségre beesik valaki valamilyen hírrel, ami egy bűncselekménnyel összefügg, a protokoll az, hogy akkor a magyar illetékeseket meg kell keresni, együttműködve föl kell deríteni – fejtette ki Földi László. Mint mondta: „az Egyesült Államok számára ez fontos, és a végén levonják a konzekvenciát, van egy bírói ítélet és ha az elítéli az illetőt, akkor ki lehet tiltani az Egyesült Államokból”.
A Napi Gazdaság internetes oldalának október 16-i értesülései szerint több amerikai érdekeltségű intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon, amire válaszul az amerikai fél arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba.
A kormány és a külügyi tárca teljes nyilvánosságot szorgalmazott a beutazási tilalom ügyében.
Minden kétséget kizáróan cáfolható, hogy kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok érintettek lennének az Egyesült Államok által elrendelt beutazási tilalom kapcsán – közölte október 20-án Lázár János, miután a nemzetbiztonsági bizottság meghallgatta az ügyben.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter az ülésen többször is hangsúlyozta: várják az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjének tájékoztatását a kitiltottak listájáról és a döntésük okáról. Egyelőre az derült ki, hogy hat érintett lehet.