Nincs érintett kormánytag

Az amerikai ügyvivő egy tegnapi háttérbeszélgetésen hat személy kitiltását említette.

Katona Mariann
2014. 10. 21. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok kormányától, illetve magyarországi ideiglenes ügyvivőjétől vár választ Lázár János arról, kiknek és miért tiltották meg a beutazását a tengerentúli országba. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi ülésén azt hangsúlyozta, hogy hazánk és az Egyesült Államok kormánya között szövetségesi együttműködés van, így reményét fejezte ki, hogy a következő hetekben két barát közötti vitarendezési eljárás keretein belül, konstruktív légkörben sikerül rendezni a helyzetet.

Azt többször is leszögezte, hogy a magyar kormány nem tudja, kikről van szó, ahogyan azt sem, hogy az érintettekkel szemben miért alkalmazta az Egyesült Államok ezt a jogi lépést. Pedig André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti ügyvivője – állítása szerint – hiteles információkkal rendelkezik. Lázár János felvetette azt is, hogy a két fél közötti barátság megmérgezésére és tönkretételére is alkalmas lehet ez az amerikai hozzáállás. A bizottsági ülésen több ellenzéki képviselő, így Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke, illetve az LMP-s Szél Bernadett is azt tudakolta, van-e lehetőség a kormányzati apparátusban egy olyan vizsgálatra, amelyből kiderülhet az érintettek köre.

Szél Bernadett külön kitért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökére, aki egyelőre nem reagált a sajtóhírek szerinti esetleges érintettségére. Lázár azt mondta, hogy tolmácsolja a miniszterelnöknek, illetve a NAV felett álló Nemzetgazdasági Minisztériumnak a kérést. Ugyanakkor leszögezte, a kitiltottaknak egyébként nincs ilyen tájékoztatási kötelezettségük, ráadásul az is lehet, hogy indokot sem kaptak az Egyesült Államoktól. A miniszter közölte, hogy eddig egyetlen kormánytisztviselő sem jelezte, hogy érintett lenne az ügyben, az ártatlanság vélelme pedig eleve mindenkit megillet.

A körülbelül kétórás, nyílt ülés után Lázár újságírók előtt azt mondta, hogy kormánytagok, államtitkárok, helyettes államtitkárok érintettsége minden kétséget kizáróan cáfolható. Elképzelhetetlennek nevezte, hogy úgy tiltanának ki bárkit, hogy abba politikai szempontok is vegyülnek. A kormánytisztviselők körében elvégzendő esetleges vizsgálat kapcsán pedig azt hangsúlyozta, hogy ezzel önfeljelentésre köteleznének embereket.

André Goodfriend ugyancsak tegnap, egy háttérbeszélgetésen elárulta, hat érintettje van az Egyesült Államok által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak, ám szerinte ez a szám még változhat. Azt is mondta, hogy mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal. Megismételte, hogy sosem adják ki azok nevét, akikkel kapcsolatban úgy döntenek, hogy nem engedik be őket az Egyesült Államokba. Azért értesítették az ügyben az érintetteket, hogy ne akkor szembesüljenek azzal, hogy nem léphetnek be az országba, amikor megérkeznek – tette hozzá.

Az MSZP a miniszterek segítségével igyekszik kideríteni a neveket. Mesterházy Attila, a külügyi bizottság szocialista tagja írásbeli kérdéssel fordult a tárcavezetőkhöz azt tudakolva, hogy az általuk vezetett minisztérium vagy az alá tartozó háttérintézmények bármely kormányzati tisztségviselőjét értesítette-e az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a beutazás korlátozásáról. Az ügyben Áder János köztársasági elnök a VS.hu kérdésére tegnap csak annyit mondott, az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, és bizonyítékokkal egyelőre nem álltak elő az amerikaiak. – Ha azonban bármilyen bizonyítékot felmutatnak arról, hogy magyar kormánytisztviselők visszaélést követtek el, akkor foglalkozni kell a dologgal, és akkor ő is állást foglal majd – tette hozzá az államfő.

A kitiltási üggyel kapcsolatban megszólalt viszont a korábbi állítólagos NAV-botrányt kirobbantó volt adóhatósági dolgozó. Horváth András a Népszavának azt mondta, hogy az általa korábban felvetett milliárdos áfacsalások ügye kapcsolatban áll az Egyesült Államok intézkedéseivel. Azt mondta, bizonyos személyek kenőpénzt próbáltak kérni a két amerikai vállalattól. Az Index tegnap arról írt, hogy a kitiltás hátterében egy olyan, már-már intézményesült áfacsalás húzódik meg, amelynek elszenvedői között amerikai cégek is vannak. A cikkből kiderült, a csalások károsultjai között van egy amerikai érdekeltségbe tartozó, palackozott és ömlesztett étolajakat, takarmánydarákat gyártó vállalat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.