A diplomata az amerikai nagykövetség által szervezett beszélgetésen felidézte: először október 6-án vették fel a kapcsolatot a Külgazdasági és Külügyminisztériummal (KKM) az ügyben. Az ügyvivő akkor Magyar Levente államtitkárral beszélt, neveket – mint mondta – nem adott át, de jelezte, hogy közvetlenül megkeresik az érintetteket.
André Goodfriend közölte: ez az ügy alapvetően az érintettekre és az amerikai kormányra tartozik, de nem akarták, hogy a fejlemények később váratlanul érjék a KKM-et. Később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel is tárgyalt, és ugyanarról tájékoztatta, mint korábban az államtitkárt. Az ügyvivő emlékeztetett: aztán múlt csütörtökön megjelent a Napi Gazdaság online cikke, amelyre a nagykövetség reagált, pénteken háttérbeszélgetésen válaszolt a diplomata a kérdésekre. Azt megelőzően a KKM kérte, hogy tájékoztassa a külügyminisztert a helyzetről.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Washingtonba utazik, ahol Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkárral tárgyal, szerdán pedig Amos Hochstein energiaügyekért felelős különmegbízottal találkozik – közölte Fülöp Judit, a tárca sajtófőnöke hétfőn az MTI-vel. Fülöp Judit kifejtette: a miniszter amerikai útján több üzleti találkozón is részt vesz, többek között a General Motors és a General Electric vezetőségével folytat megbeszélést, továbbá ünnepélyes keretek között átadja a General Electric alelnökének a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést. Szijjártó Péter az Egyesült Államokból Kanadába utazik, ahol találkozik John Baird külügyminiszterrel, majd Torontóban részt vesz az október 23-ai megemlékezésen és állampolgársági eskütételen. A miniszter ezután torontói és ottawai üzleti találkozókon vesz részt – tájékoztatott a minisztérium sajtófőnöke.
A HVG szerint nem véletlen az amerikai lépések időzítése: a beutazási tilalom elrendelése beleillik abba a láncolatba, amelynek egyik korábbi eleme Viktoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettesének térségünkben a nyugati értékekért aggódó felszólalása tekinthető, nyitánya pedig Barack Obama hazai civil társadalom elleni hatósági támadásokról szóló beszéde volt.
Az a tény is kérdéseket vethet fel, hogy a 444 citálta először címlapra a magyar miniszterelnök környezetéhez tartozó személyek neveit; az a 444, amelyet ugyanannak a Soros Györgynek az alapítványa pénzel, aki anyagilag Clintonék alapítványát is támogatja; ahogy az sem mellékes, hogy ennek a Clinton Foundationnek a rendezvényén hangzott el a fent már említett, hazánkat bíráló Obama-beszéd.
Goodfriend elmondta: sosem adják ki azok nevét, akikkel kapcsolatban úgy döntenek, hogy nem engedik be őket az Egyesült Államokba. Azért értesítették az ügyben az érintetteket, hogy ne fordulhasson elő: akkor derül ki, hogy nem léphetnek be az országba, amikor megérkeznek – magyarázta.
Hangsúlyozta: jelenleg hat érintettről van szó, de ez a szám változhat, és mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal. Azzal kapcsolatban, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője vasárnap úgy nyilatkozott: nem tudja eldönteni, hogy „ez most vicc vagy komoly”, az amerikai diplomata kijelentette: nincs okuk ilyesmivel viccelődni. André Goodfriend az ügyben érintett cégekről nem adott tájékoztatást.
A magyar kormány az Egyesült Államok stratégiai partnereként, barátjaként azt várja, hogy a kritikák megfogalmazása mellett, de konstruktív légkörben beszéljék meg az Egyesült Államok által magyar állampolgárokkal szemben meghozott beutazási tilalom ügyét – ezt már Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta hétfőn az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén.
Lázár kiemelte: csak az tud válaszolni arra, hogy kiket és miért tiltottak ki, aki elrendelte az intézkedést. A magyar kormánynak erről nincs információja. Szólt arról, hogy a kormány kiemelten kezeli a magyar–amerikai kapcsolatokat, s noha voltak különböző minőségű és mélységű viták, azokat mindig sikerült a baráti viszony megőrzésével rendezni. Kiemelte, hogy a kormány értetlenül áll az Egyesült Államok lépése előtt. Nem vitatják annak jogszerűségét, de segítséget kérnek ahhoz, hogy megismerjék az ügy hátterét. Lázár János azt mondta: ha továbbra sem kapnak információkat, ez az ügy a következő hetekben, hónapokban a magyar–amerikai barátság megmérgezésére, tönkretételére is alkalmas lehet.
Ismeretes, a Napi Gazdaság internetes oldalának csütörtöki értesülései szerint több amerikai érdekeltségű intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon, amire válaszul az amerikai fél arra készül, hogy megnehezítse a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőinek beutazását az Egyesült Államokba. André Goodfriend, az USA budapesti ügyvivője az M1 Híradójának azt mondta: „kevesebb mint tíz” magánszemélytől megvonták a beutazási engedélyt, mivel korrupciós cselekményekben vettek részt. Azt állította: hiteles bizonyítékaik is vannak ellenük, továbbá korrupt kormánytagokról is említést tett, ám neveket nem árult el. Az ügyvivőt pénteken bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba, ám ott semmilyen bizonyítékkal, konkrétummal nem állt elő.
Az M1 Híradójának megkeresésére a budapesti amerikai nagykövetség úgy tájékoztatott: nincs tudomásuk arról, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen vizsgálatot folytatna, és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként.