Soros-pénzért aggódik Goodfriend

A budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője újfent a magyar származású spekuláns által pénzelt civil szervezetekért aggódik.

2014. 10. 09. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sikeres civil társadalom segítheti a valós és folyamatos párbeszédet a kormány és az emberek között, ami mindkét félnek fontos – mondta André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatalának (USAID) a civil társadalmi szervezetek 2013-as évre vonatkozó fenntarthatósági indexét bemutató sajtótájékoztatón a budapesti Bank Centerben csütörtökön.

Az amerikai diplomata az eseményen kiemelte: az elmúlt időben tapasztalt, civil szervezetekkel kapcsolatos „lépések sorozata a lehetőségek beszűküléséhez és megfélemlítéshez” vezet. Bár a magyar kormány szerint sok civil szervezet működik az országban, és csak néhányukat érintik a közelmúltbeli ügyek, a tények egyértelműek, és aggodalomra adnak okot – vélekedett. André Goodfriend közölte: olyan nyilatkozatokat is tettek magas szintű politikusok, amelyekben a civil társadalom azon szervezeteit, amelyek nem a központi kormányzattól kapnak támogatást, hanem külföldről kapnak pénzt, úgy minősítették, mintha azok külföldi érdekeket szolgálnának.

Az ügyvivő kérdésre válaszolva elmondta: nemcsak Barack Obama amerikai elnök és a saját megjegyzéseiről – amelyekkel bírálták a magyar kormányt a civil szervezetekhez való viszonya miatt – tárgyal a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. Gyakran a nagykövetség kezdeményezi, hogy megvitassák a kormánnyal, hogyan tudnak együttműködni szövetségesként – tette hozzá.

Mint ismert, szeptember végén a Clinton Globális Kezdeményezés gálán a volt elnök, Bill Clinton konferálta fel Barack Obama elnököt, akit állva tapsoltak a civil szervezetek vezetői. Barack Obama előadásában arról beszélt, hogy nem a politikusok, hanem a civilek a fontosak ezen a gálán. Az amerikai elnök Magyarországról is ejtett néhány szót. – Magyarországtól Egyiptomig szabályozások végtelen sorával és nyílt megfélemlítéssel zaklatják a civil társadalmat. Azokat a bátor embereket pedig, akik fel merik emelni a szavukat, világszerte támadják és zaklatják. Akár meg is ölik őket – mondta Barack Obama.

Utóbb kiderült – André Goodfriend maga ismerte el az ATV-ben – a budapesti amerikai nagykövetség látta el információval a washingtoni kormányzatot a civil társadalom magyarországi helyzetéről, Obama elnök ennek alapján fogalmazta meg sarkos véleményét hazánkról.

Mint azt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter október elején jelezte, rövidesen befejeződik a Norvég Alapok ügyében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata, és annak eredményéről hamarosan tájékoztatják a közvéleményt. Szerinte nagyon árulkodó, hogy „Magyarországon az elmúlt hét évben minden második európai uniós pályázatra benyújtott pályázat nyert, ami azt jelenti, hogy ötven százalék a pályázati győzelem esélye, a Norvég Alap

pályázatainál tizenhárom százalék, azaz csak minden tizedik pályázat nyert”. Egy szűk kör kapta meg a pénzek felosztásának jogát és végül a pénzeket is. „Ennek a vizsgálata zajlik jelen pillanatban” – közölte Lázár János.

 

Az alapok kapcsán Norvégia világpolitikát is befolyásolni képes érdekérvényesítő erejéről itt írtunk.

Elemzők szerint nem véletlen, hogy éppen Bill Clinton alapítványi gáláján fogalmazódtak meg ilyen éles bírálatok. A norvég állam például 3,5 milliárd forintnak megfelelő összeggel támogatta a Clinton-alapítványt, miközben Norvégia vitában áll Magyarországgal az úgynevezett Norvég Alapok felhasználásáról. A Magyar Nemzet néhány hete arról írt, hogy Soros György magyar származású amerikai üzletembernek is köze lehet a norvég civilekhez. Nemcsak Magyarországon, hanem a többi közép- és kelet-európai országban is az Egyesült Államok, illetve Soros György spekuláns pénzelte, alapította a norvég civil pénzek szétosztását felügyelő szervezeteket.

A Soros Györgyhöz köthető szervezetek egyébként 2011-ben 209 ezer euróval, 2012-ben pedig több mint 220 ezer dollárral támogatták Bajnai Gordon Haza és Haladás Alapítványát.

Nem árt tudni, hogy a Norvég Alapok pénzelte civil szervezetek csupán töredékét képezik a magyarországi civil szervezetek sokaságának, melyek problémamentesen működnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.