Óriási fölénnyel győzött a Fidesz–KDNP a vasárnapi önkormányzati választáson, ez a győzelem pedig az egész országé – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a parlament hétfői plenáris ülésén. A kormányfő napirend előtti felszólalásában a néppárti politika folytatását ígérte, és úgy fogalmazott, ideje magunk mögött hagyni az ideológiák korszakát.
Azért győzött az egész ország, mert a választás végeredménye és következménye egy sohasem tapasztalt méretű összefogás, együttműködés és egység, márpedig az európai politika elmúlt hatvan évéből tudható, hogy egy ország akkor emelkedhet fel, ha egységes – fogalmazott beszédében a kormányfő a helyhatósági szavazás másnapján. Az egység erejét jól kell felhasználni – folytatta –, ami a kabinet és a kormánytöbbség felelőssége, és e felelősség elől „nem bújunk el”.
Három kivétellel az összes megyei jogú városban a Fidesz–KDNP polgármesterjelöltjeinek győzelmét hozták a vasárnapi önkormányzati választások. A huszonhárom megyei jogú város majd mindegyikében magabiztos sikert arattak a kormánypártok polgármesterjelöltjei. Kriza Ákos (Fidesz–KDNP) jelenlegi polgármester a vártnál simábban győzött Miskolcon az ellenzék által támogatott Pásztor Alberttel szemben. Szoros győzelmet csak Szombathelyen, Sopronban és Szekszárdon arattak a Fidesz jelöltjei – ott kettő, három és hat százalékkal győztek.
Három igazán szoros kerület volt Budapesten, de a főpolgármester-választáson semmilyen kétség nem férhetett Tarlós István győzelméhez. A Fidesznél talán aggódhattak egyes belső pesti kerületeknél a végeredmény miatt, ám végül összesen 6 kerületben szenvedtek vereséget a kormánypártok.
A Fidesz kommunikációs igazgatója azt javasolja Tarlós István főpolgármesternek, vitassák meg, van-e szükség pártpolitikai frakciókra az új Fővárosi Közgyűlésben. Kocsis Máté – aki Józsefváros polgármestereként szerzett mandátumot – hétfőn a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában azt mondta: a közgyűlés nagyrészt polgármesterekből fog állni, nem pártlistákról bejutott képviselőkből, így a munka kevésbé pártpolitikai alapon szerveződik. Ezt helyesnek nevezte, és kijelentette: nem biztos, hogy szükség van frakciókra, a 23 polgármesternek saját kerülete érdekeit kell képviselnie.
Továbbra is kétséges, hogy megmarad-e az Együtt–PM. Szigetvári Viktor hisz a folytatásban, Szabó Tímea viszont egyértelművé tette, hogy a szövetség a választásokig szólt. A baloldali kis pártok együttműködése azonban ettől függetlenül is befejeződhet, hiszen az MSZP a minimálisra kívánja csökkenteni a szerintük törpepárttá zsugorodott Gyurcsány-féle DK-val való kooperációt is.
A Magyar Nemzetnek több MSZP-s politikus is azzal érvelt, hogy a vasárnapi önkormányzati választás egyértelműen megmutatta, ők a baloldal legerősebb pártja. Szerintük az Együtt–PM vidéken gyakorlatilag nem létezik, és a Demokratikus Koalíció (DK) is visszazsugorodott ötszázalékos párttá.
Az MSZP parlamenti frakciója támogatja, hogy a választókhoz közelebb lévő szervezeti modellt működtessen a párt – mondta Tóbiás József elnök-frakcióvezető a testület pénteki ülése után. Közlése szerint arról tárgyaltak a képviselőkkel, hogy milyen szerepe lesz a frakciónak a következő időszakban a pártépítkezésben, hogyan tudják segíteni a képviselők az építkezést a választókerületekben.
Az MSZP pénteken ülésező budapesti párttanácsa is egyetértett az országos vezetés által hangoztatott állásponttal, miszerint nem kérnek sem a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióból (DK), sem a Szigetvári Viktor irányította Együtt–PM-ből.
A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint harmincnyolc olyan tízezernél több lakosú város van, ahol a vasárnapi önkormányzati választás után a polgármestert adó jelölőszervezetnek nincs többsége a képviselő-testületben.
A fővárosban a VII., a XIV., a XV. és a XXIII. kerületben állt elő ilyen helyzet. A főváros VII. kerületében a Fidesz–KDNP jelöltjét, Vattamány Zsoltot választották polgármesterré. A Fidesz–KDNP-nek 8 képviselője került be a – kerület vezetőjével együtt – 18 tagú képviselő-testületbe, amelyben így csak 9 képviselője van a polgármestert adó pártszövetségnek. Budapest XIV. kerületének vezetője az Együtt–PM jelöltje, Karácsony Gergely lett, a polgármestert állító Összefogás Zugló–Demokratikus Koalíció–Együtt–PM–MSZP jelölőszervezet pedig 9 képviselőt tud küldeni a 22 tagú képviselő-testületbe.
Budapest XV. kerületének egészében meg kell ismételni a polgármester-választást, míg két választókerületben újra számolják a szavazatokat. A döntést, amely nem jogerős, egyhangúlag fogadta el a testület, amelyben a baloldali pártok delegáltja is részt vesz.
Felajánlotta lemondását az MSZP és a Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti képviselőinek delegációvezetői posztjáról Szanyi Tibor. A szocialista politikus tisztségét a jövőben társa, Ujhelyi István tölti be, megbízatása a korábbi megállapodás értelmében a parlamenti ciklus feléig szól. Szanyi lecserélését korábban a DK kezdeményezte, amiért nemrég – egy elvesztett fogadás miatt – uniós pénzen vendégül látta Brüsszelben a gój motorosok több tagját. Habár a politikus nyilvánosan bocsánatot kért, pártja vezetése szerint ez nem mentesíti őt a következmények alól. Az MSZP elnöksége állásfoglalásban határolódott el Szanyi „ostoba, meggondolatlan, erkölcsileg vállalhatatlan cselekedeteitől”. Egyúttal arra kötelezték, hogy fizesse vissza a motorosok utaztatására elköltött teljes összeget.
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított hazánk ellen a zsebszerződések kiszűrését és megszüntetését célzó, tavaly decemberben elfogadott jogszabályunk miatt. A kormány kitart álláspontja mellett, amely szerint a színlelt szerződések törvényt sértenek, ezért semmisek.
Jövő kedden az Európai Parlament (EP) plenáris vitát folytat a magyarországi helyzetről Strasbourgban – döntöttek pénteken a frakcióvezetők. Az EP-nek a jövő heti napirendről kiadott hivatalos közleménye szerint „a demokráciát, a jogállamiságot és az alapvető jogokat Magyarországon fenyegető veszélyeket” vitatja meg kedd este a parlament. A vitában részt vesz majd az Európai Bizottság, valamint a tagországok testülete és a tanács olasz elnökségének képviselője.
Szökés, elrejtőzés, illetve bűnismétlés veszélye miatt december elsejéig meghosszabbították a gólyatábori erőszakoló K. S. Szilárd előzetes letartóztatását – írta pénteki számában a Magyar Nemzet. A tábori események nyomán fegyelmi eljárás alá vont Galántai Tamás helyére közben tegnap új elnököt választott az ELTE tanítóképző karának hallgatói önkormányzata, az egyetemi diákképviselet vezetője pedig közölte: márciusra a teljes HÖK-ös gárda lecserélődik az ELTE-n. A kar fegyelmi eljárásában több tárgyalás is várható jövő hét elején, úgy tudjuk, szerdáig meghallgatják az áldozatot is.