A kormányfő elmondta: a szerdai kormányülésen Matolcsy György jelenlétében tekintette át a kabinet a magyar pénzintézeti rendszer helyzetét. A kormány azért tűzte napirendre a kérdést, mert úgy látja, a bankrendszer megerősítésre szorul – közölte Orbán Viktor. Az MKB ügyében hangsúlyozta: a kormány és a Magyar Nemzeti Bank egyetértett abban, hogy az MKB-ból az ország egyik legjobb és legerősebb bankját kell kialakítani.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy megvizsgálták egyebek mellett az oroszországi magyar beruházások helyzetét és az Oroszországba irányuló magyar exportot. Megállapították, hogy az ottani magyar beruházások értéke csökken, és a rubelválság – az Oroszországot sújtó uniós szankciókkal együtt – a magyar exportlehetőségeket is súlyosan érinti, de „nem adjuk fel a terveinket”, csak át kell azokat ütemezni – jegyezte meg.
Kárenyhítési alapot állít fel a kormány a Széchenyi Bank betéteseinek – mondta a kormányfő, aki arra is emlékeztetett, hogy a Széchenyi Bankban – amelynek tevékenységi engedélyét visszavonta a Magyar Nemzeti Bank, és elrendelte a végelszámolását – 49 százalékos a magyar állami tulajdon. A kárenyhítési alapot a Nemzetgazdasági Minisztérium kezeli majd, és annyi pénzt tesznek bele, amennyi a Széchenyi Bankban lévő állami tulajdon „felelősségének” megfelel – mondta Orbán Viktor. Tájékoztatása szerint ez a kárenyhítési alap legalább 5-5,5 milliárd forintot jelent majd.
A kormányfőt kérdezték az MKB és a Budapest Bank esetleges összevonásáról; Orbán Viktor a vártnál kissé hosszabb procedúrának nevezte az állam által megvásárolt Budapest Bank átvételét, és mint mondta, az állam mint tulajdonos május–június környékén léphet be teljes hatáskörrel a Budapest Bankba. Vagyis a kormány 2015 félévekor lesz abban a helyzetben, hogy meghallgassa Matolcsy György jegybankelnök javaslatát az MKB és a Budapest Bank esetleges összevonása vagy különtartása ügyében – magyarázta a kormányfő.
A Magyar Nemzeti Bank védőhálót ad az MKB-nak, a jegybank teljes mérlegével az MKB mögé áll, ezzel a bank teljes likviditását garantálja, és az javasolják, hogy a reorganizált bank ne maradjon állami tulajdonban – jelentette be Matolcsy György jegybankelnök Orbán Viktor kormányfővel közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Kijelentette, „az MKB alkalmas arra, hogy egy 12-18 hónapos reorganizációs szakasz után Magyarország egyik legjobb bankja legyen”. Hozzátette, azt javasolják, hogy ezt követően a bank ne maradjon állami tulajdonban, és lehetségesnek nevezte a tőzsdei privatizációt is.
Matolcsy úgy fogalmazott, az MKB egyszerre jó és rossz bank. Egyfelől jó ügyfelei, betétesei vannak, jelentős államkötvény-állománnyal rendelkezik, másfelől viszont magas a nem teljesítő hitelek aránya – mondta.
A forint gyengülésével kapcsolatos kérdésre a jegybankelnök azt mondta: nincs speciális magyar történet a forint mostani gyengülésében, az MNB-nek nincs árfolyamcélja, egyetlen horgony a középtávú inflációs célkövetése, így a jegybanknak nincs beavatkozási kényszere sem, a devizatartalékok pedig biztosítják a megfelelő védelmet. Matolcsy, arra is rámutatott, hogy a forint együtt mozog a zloty árfolyamával. Mint mondta, az ország a kitűnő gazdasági mutatók mellett sikeresen enyhítette és közel jár ahhoz hogy megszüntesse sérülékenységét a devizahitelek felől.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átveszi az MKB Bank irányítását és a leányvállalatokra is kiterjedően újjászervezi a hitelintézetet – jelentette be a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntése alapján csütörtökön a jegybank. A szükséges átalakítások felgyorsítása érdekében a magyar állam átadta, az MNB pedig átvette a tulajdonosi jogokat – olvasható az MNB honlapján. A közlemény alapján a következő hónapokban a Magyar Nemzeti Bank intézményi szerkezetátalakítást és szignifikáns költségcsökkentést hajt végre az MKB csoportnál, ésszerűsíti a banki folyamatokat, valamint azonosítja és leválasztja a nem jövedelmező portfolió elemeket.