Nem alaptörvény-ellenes a devizahiteles-törvény

Több bíró kifogásolt benne néhány szakaszt, de az Alkotmánybíróság elutasította a kérelmeket.

MNO
2015. 01. 29. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla korábban többek között a K&H, a KDB Bank, a Porsche Bank és az Evobank ügyében fordult az Alkotmánybírósághoz. Az Alkotmánybíróság a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 2014. évi XXXVIII. törvénnyel kapcsolatban rámutatott: a jogbiztonság nem csupán az egyes normák egyértelműségét követeli meg, de az egyes jogintézmények működésének a kiszámíthatóságát is. A jogalkotó önmagában azzal, hogy az államot a per alpereseként nevesíti, nem preferálja mint peres felet, hanem csupán a fogyasztók érdekeit védő speciális eljárási szabályokat vezet be.

„Nem arról van tehát szó, hogy az állam a hatalmával visszaélve olyan helyzetet teremtett, melyben az ellenérdekű fél hátrányosabb pozícióba kerül a másik félhez képest, hanem arról, hogy a pénzügyi intézményeknek az állammal szemben kellett megindítani a vélelem megdöntésére irányuló peres eljárást” – olvasható az indoklásban.

A bankok időhúzó taktikája elbukott, immár az Alkotmánybíróság is kimondta, hogy az alaptörvénnyel összhangban van és nem megkerülhető a bankok elszámoltatásáról szóló törvény végrehajtása – reagált a döntésre Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője közleményében úgy fogalmaz: „A magyar családok tehát nyertek, az eddig pereskedő bankoknak is meg kell kezdeni az elszámolást az ügyfeleik felé. Miközben más országokban még a tűzoltással vannak elfoglalva, a magyar lakáshitelesek fellélegezhetnek, itthon már rögzített árfolyam van, február 1-jétől indul a forintosítás, valamint a bankok elszámoltatása. Az idő igazolta, hogy a magyar parlament bátor és jó döntést hozott, amikor – a bankok és a baloldal heves kirohanásai ellenére – végigvitte a bankok elszámoltatását és a forintosítást megalapozó törvényeket. Az elszámoltatással 1000 milliárd forintot kap vissza 1,3 millió magyar család.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.